Menu
Burza Bitfinex – návod, jak obchodovat, registrace, poplatky

Burza Bitfinex – návod, jak obchodovat, registrace, poplatky

5 minut čtení

Bitfinex je burzou, která se zaměřuje spíše na pokročilejší obchodníky. Pokud člověk s Bitcoinem začíná, je doporučeno přečíst si náš článek o burze Coinmate nebo Coinbase, které jsou pro začátečníky jak stvořené! Pokud již má člověk s Bitcoinem zkušenosti, tak se v článku dozví se jak se zaregistrovat, jaké jsou výhody či nevýhody Bitfinexu, jaké jsou zde poplatky a mnoho dalšího!

Zázemí burzy

Burzu Bitfinex provozuje firma iFinex Inc. se sídlem v Hong Kongu. Byla založena v roce 2012 a aktuálně se jedná po burze Binance o druhou největší burzu vůbec. Denně se na Bitfinexu obchodují kryptoměny v objemu okolo 450 milionů dolarů.

Jak se zaregistrovat?

Registrace je poměrně jednoduchá – je potřeba si vytvořit přihlašovací jméno, heslo (musí obsahovat velká i malá písmena a číslice) a zadat e-mail, na který následně přijde potvrzovací odkaz. Na něj stačí kliknout a účet je aktivován.

Po aktivaci doporučujeme zřídit si dvou-faktorovou autentizaci (2FA). 2FA zajišťuje, že při každém přihlášení bude uživatel muset zadat unikátní kód, který mu přijde na mobil nebo na e-mail. Případný útočník, který heslo prolomil, tak nebude mít možnost se na účet přihlásit.

Vkládání či vybírání prostředků pouze v kryptoměnách nevyžaduje žádné další akce. Na vklad prostředků v dolarech nebo eurech je nutné mít účet dodatečně verifikován. Verifikační proces je poměrně dlouhý a zabere minimálně 6-8 týdnů.

Při verifikačním procesu vyžaduje Bitfinex zaslání hned několika dokumentů – kopie občanského průkazu a pasu, potvrzení o bydlišti (například účet za elektřinu), výpis z bankovního účtu a řádně vyplněné dodatečné dokumenty, které splňují normy AML (zákon proti praní špinavých peněz) a CFL (zákon proti financování terorismu).

Vklad a výběr z Bitfinexu

Je nutné mít na Bitfinexu prostředky v hodnotě minimálně 10 000 dolarů, jinak není možno na Bitfinexu obchodovat!

Vložit prostředky na Bitfinex lze buď pomocí kryptoměn, nebo bankovním převodem (je podporován převod v dolarech, eurech nebo v britských librách). S bankovním převodem do zahraničí pomůže náš článek o bankovních převodech.

Vlastní prostředky mohou být vybrány pomocí kryptoměn nebo opět bankovním převodem.

Poplatky

Při vkladu pomocí kryptoměn se neplatí žádné poplatky (pokud se jedná o vklad do 1 000 dolarů, platí se malý poplatek viz zde). Při vložení prostředků bankovním převodem se platí poplatek 0.1 % z posílané částky.

Poplatky se při výběru u každé kryptoměny liší, kompletní seznam je k nahlédnutí zde pod nadpisem Withdrawal. Při výběru pomocí bankovního převodu je odečteno 0.1 % z částky. U rychlého bankovního převodu do 24 hodin se platí 1 % z posílané částky.

Poplatky při obchodování jsou závislé na objemu peněz, který uživatel za měsíc na Bitfinexu zobchoduje. Poplatky se odvíjí od toho, zda uživatel vytváří nabídku (nabízející, tzv. maker) nebo uživatel stahuje nabídku z trhu (kupující, tzv. taker).

Objem transakcí za posledních 30 dní

 

< $500 000

Poplatek makera (nabízejícího)

 

0.100 %

Poplatek takera (kupujícího)

 

0.200 %

< $1 000 0000.080 %0.200 %
< $2 500 0000.060 %0.200 %
< $5 000 0000.040 %0.200 %
< $7 500 0000.020 %0.200 %
< $10 000 0000.000 %0.200 %
< $15 000 0000.000 %0.180 %
< $20 000 0000.000 %0.160 %
< $25 000 0000.000 %0.140 %
< $30 000 0000.000 %0.120 %
> $30 000 0000.000 %0.100 %

Jak obchodovat na Bitfinexu?

Bitfinex, podobně jako Bittrex, podporuje obrovské množství kryptoměn, například Bitcoin, Litecoin, Ethereum, DashEOSIOTA, Stellar, NEO, Monero, Zcash a mnoho dalších.

Bitfinex podporuje velké množství příkazů:

  • Limit order – zadáte cenu, za kterou jste ochotni kryptoměnu koupit nebo prodat a čekáte, až se objednávka vyhotoví. Pokud byla ovšem zadána nereálná cena, je možné, že se obchod nikdy neuskuteční.
  • Market order – kryptoměna se prodá nebo koupí za aktuální tržní cenu.
  • Stop order – příkaz prodat nebo zrušit objednávku jakmile cena dosáhne stanovené hodnoty.
  • Fill or kill – objednávka musí být vyhotovena v plném rozsahu, jinak se neuskuteční (tzn. pokud chce uživatel koupit 1 Bitcoin, tak jím vytvořená objednávka musí za stanovenou cenu naplnit objem celého Bitcoinu, ne pouze 0.7 Bitcoinu).
  • Další dostupné příkazy jsou již pokročilejší a jedná se o Trailing stop, One Cancels Others, Post Only a Hiddent Orders.

Bitfinex umožňuje obchodování na páku, jedná se o obchodování s půjčenými penězi. Využít lze až páku do 3.3x, což znamená že jakákoli ztráta či výdělek bude 3.3x větší. Při obchodování na páku je ovšem nutno platit denní poplatky těm, od koho jsou peníze půjčeny. Na pákové obchodování je nutné již mít s tradingem zkušenosti a proto je silně doporučeno podrobnější studium.

Bezpečnost Bitfinexu

Bitfinex byl za svou historii hacknutý již dvakrát. Poprvé v roce 2015, kdy z burzy zmizelo přibližně 1 400 Bitcoinů v hodnotě 350 000 dolarů. Druhý útok byl mnohonásobně větší a proběhl v roce 2016, kdy z burzy zmizelo 120 000 Bitcoinů v hodnotě 72 milionů dolarů.

Nedlouho po hacku vydala burza Bitfinex tokeny zvané BFX, které měly hodnotu 1 dolar a byly rozdány uživatelům, kteří o své peníze přišli. V dubnu 2017 burza Bitfinex oznámila, že odkoupila všechny BFX tokeny zpátky a tímto způsobem vrátila uživatelům ztracené peníze.

V současnosti firma Bitfinex drží cca 99.5 % svých prostředků v offline peněženkách a pouhých 0.5 % prostředků je uvolněno na denní obchodování. Tímto se burza snaží předejít větším útokům, jaké je postihly v minulosti.

Kauza Tether

Tether je kryptoměna, která vznikla jako dostupnější alternativa na kryptoměnových směnárnách k oficiálnímu dolaru. Kurz Tetheru je pevně vázán k 1 dolaru a každý 1 Tether by měl být krytý 1 dolarem na bankovních účtech společnosti Tether Limited. Tato společnost je úzce spjatá právě s burzou Bitfinex, se kterou má dokonce i stejné akcionáře.

Problém je, že v současné době neproběhl ve společnosti audit a tak neexistuje žádný důkaz, že Tether je opravdu krytý dolarem. Existuje tak možnost, že Tether se začal vydávat jen tak, bez krytí dolarem. Spekulace říkají, že po velkém hacku Bitfinexu začal Bitfinex ve velkém vydávat Tethery, aby mohl nakoupit zpátky BFX tokeny, které rozdal poškozeným klientům. A v prosinci, kdy cena Bitcoinu dosáhla rekordních 20 000 dolarů se vydalo obrovské množství Tetheru.

Je zde velká pravděpodobnost, že Bitfinex vydával Tethery, aby vypumpoval cenu Bitcoinu nahoru. Více informací lze nalézt zde.

Aktuálně (červen 2020) je osud Tetheru neznámý, doporučujeme však dění okolo Tetheru aktivně sledovat.

Poslední aktualizace: 28. 06. 2018