Menu
Jak ušetřit na dovolené?

Jak ušetřit na dovolené?

8 minut čtení

Dovolená pro někoho znamená vysněný odpočinek po celoročním pracovním maratonu, pro někoho je to něco, co si dopřává několikrát za rok a pro někoho je cestování životní styl. Ať je to jakkoliv, dovolená a cestování něco stojí. Jak lze během dovolené ušetřit? Čeho se vyvarovat a co naopak vyhledávat?

Rozdílný přístup k tomu, jak strávit dovolenou, má pochopitelně rodina s malými dětmi anebo dva mladí lidé bez závazků. Jinak bude chtít prožít dovolenou postarší pár a jinak dobrodruh, který je více na cestách než doma.

Pro všechny ale platí, že lze využít několika tipů, které vedou ke snížení finančních prostředků utracených přímo během dovolené. Zvlášť přínosné to je pro lidi, kteří se rozhodli si vzít půjčku na dovolenou a nyní se jim snížení dalších výdajů velice hodí.

Tipy pro levnější, ovšem neméně „kvalitní“ dovolenou nabízí tento článek.

Šetření začíná ještě před cestou

Ještě před tím, než se definitivně zavřou dveře od domova a vyrazí se na očekávanou dovolenou, je dobré si sednout k internetu a získat nějaké informace. Vlastně hodně informací – čím víc informací se získá, tím víc se může na dovolené ušetřit.

Co tedy na internetu hledat? Ubytování, vhodnou dopravu, slevy na parkování u Letiště Praha, zajímavé destinace, slevové nabídky, výhodné letenky, akce muzeí a památek – je toho hodně. Ale postupně…

Výběr vhodné letenky ušetří tisíce korun

Největší komfort cestování poskytuje pravděpodobně letecká doprava. Do destinace vzdálené několik stovek nebo tisíc kilometrů trvá let pouhých několik hodin.

Pokud pomineme nepříjemnosti v podání možného zpoždění letu a zdlouhavých okamžiků strávených na letišti, jedná se o pohodlný a rychlý způsob dopravy. A v mnohých případech je to také jediná cesta do cílového místa.

Stejně jako se dá ušetřit při koupi dovolené v rámci first minute a last minute zájezdů, platí prakticky totéž pro letenky. Obvykle mívají výhodnější cenu při jejich rezervaci s velkým předstihem anebo naopak na poslední chvíli.

Nejvýhodnější letenky se dají sehnat tak, že se jejich výběr nebude vázat na konkrétní cílové místo. Prostě a jednoduše, nehledá se konkrétní cíl, ale výhodná cena. Prostřednictvím různých internetových vyhledávačů a srovnávačů letů se dají ušetřit finance v řádu tisíců korun!

Je to ovšem řešení vhodné pro osoby s jistou mírou flexibility – takové, které jsou schopné si velmi rychle sbalit kufr, vyřídit si v práci volno a odletět na vysněnou dovolenou.

Jak již bylo zmíněno výše, pomoci najít levné letenky pomáhají různé internetové servery. Většinou porovnávají databáze nízkonákladových aerolinek, srovnávají stovky spojení a nabízejí tak zajímavé lety za ještě zajímavější ceny.

Jedná se například o weby Airixo.com, AZair.cz, Momondo.cz, Kiwi.cz nebo známý Skyscanner.cz. Letenky do mnoha evropských destinací v hodnotě pouhých několika stovek korun nejsou žádnou výjimkou.

TIP: Levné letenky lze sehnat i do vzdálenějších destinací, kam patří například USA nebo Čína. Obzvlášť pro cestu do těchto zemí je však důležité mít sjednané cestovní pojištění. Naštěstí se nejedná o příliš nákladnou záležitost, cestovní pojištění do Číny lze získat již od 7 Kč na den.

Další možnosti dopravy

Kdo se nechystá na dalekou destinaci anebo nerad létá, může jet vlakem. Cestování po železnici má své kouzlo a je už na velmi slušné úrovni. Navíc je levné, rychlé a pohodlné. Oproti automobilové dopravě odpadá čekání v kolonách.

Například cesta vlakem z Prahy do Vídně trvá zhruba 4 hodiny. Autem se dá cesta zkrátit zhruba o půl hodiny, nicméně za ideální dopravní situace. Vzhledem k tomu, že se jede po problematické dálnici D1, je způsob cestování vlakem pravděpodobně rychlejší.

Kdo si troufne na trochu dobrodružství a chce přitom poznat nové lidi, může využít cenově velmi dostupné služby ride sharing. Princip spočívá v tom, že se zadá termín, výchozí místo a cíl cesty a pokud někdo ze zaregistrovaných řidičů jede vybranou trasu, nabídne spolujízdu.

Není to nebezpečná varianta cestování, jakou je například autostop, nicméně chce to mít poněkud větší odvahu než nasednout do vlaku nebo do letadla. Ceny jsou ovšem velice příznivé. Služeb spolujízdy lze využít například na webu blablacar.cz nebo spolujizda.cz.

Těm, kteří se na dovolenou vydají vlastním autem, se budou hodit tipy jak ušetřit na benzínu. Cestování na dovolené je možné i prostřednictvím půjčeného auta přímo v zahraničí. Tato varianta už ovšem stojí nemalé peníze a šetřit se zde příliš nevyplácí.

TIP: Během cestování občas vládne zmatek a velmi lehce dojde ke ztrátě některé osobní věci. Určitě je proto vhodné si zjistit, jak je to s řešením ztrát a nálezů například při cestě vlakem nebo letadlem.

Kde se ubytovat?

Poté, co si člověk rozmyslí, kam na výlet nebo dovolenou, začíná shánět ubytování. To může mít mnoho forem. Asi zcela nejlepší variantou je, když ubytování poskytnou přátelé nebo známí.

V současnosti není neobvyklé vlastnit nějakou nemovitost i v zahraničí. Takže kdy se poštěstí, mohou být náklady za ubytování v podstatě nulové nebo jen velmi malé.

V případě, kdy není požadován velký luxus a jde jen o to mít místo, kde přespat, je nejlevnější variantou hostel. Ten svým skromným vybavením a částečnou absencí soukromí není pro všechny.

Ovšem i ti, kteří chtějí ubytování v klasickém hotelu, nemusejí zoufat, i zde se dá ušetřit. A to nákupem ubytování přes různé slevové portály. Využít lze jak české slevové portály, tak zahraniční. Hledání vhodného ubytování a srovnávání cen je přesně jeden z „domácích úkolů“, které se doporučují udělat ještě před vlastní cestou.

Pomoci se zorientovat v obrovské nabídce hotelů mohou weby Trivago.cz, Booking.com nebo méně známé Hotelpricecomparison.net a Findhotel.cz. V porovnávačích se velmi často zobrazí nabídky totožných ubytovacích zařízení, ale s naprosto odlišnými cenami.

Absolutně bez starostí co se ubytování týče, to mají mladí lidé během au pair pobytu v zahraničí. Jak ubytování, tak stravu jim hradí hostitelská rodina. Kromě možnosti cestování v době volna je však hlavním úkolem au pair péče o děti z hostitelské rodiny.

Airbnb a Couchsurfing

Airbnb se v poslední době skloňovalo snad ve všech pádech. Jedná se o relativně novou webovou službu, která zprostředkovává nabídky soukromých osob poskytujících své nemovitosti turistům. Problémem současnosti této služby je však fakt, že cenová úroveň nabízených ubytování je v mnoha případech shodná nebo dokonce vyšší než u ubytování v hotelech. Je proto potřeba vždy porovnávat konkrétní nabídku s ostatními možnostmi.

Na druhou stranu Airbnb poskytuje ideální možnost seznámit se s místními obyvateli. Mnozí hostitelé jsou tak příjemní, že neváhají svému hostovi uvařit večeři nebo si s ním třeba zahrát nějakou společenskou hru. V každém případě mu poskytnou dostatek tipů na výlety v okolí.

Naopak zcela zdarma je ubytování formou Couchsurfingu. Spočívá ve spolusdíleném ubytování. Tuto možnost opět zřejmě nevyužijí rodiny s dětmi. Nabídka je cílena především na studenty, jednotlivce, „profesionální“ cestovatele nebo mladé páry. Výhoda kromě bezplatného ubytování spočívá také v poznání nových lidí, kteří navíc mohou poskytnout mnoho užitečných rad a informací k okolí.

Kde se nejlépe najíst a neutratit zbytečné peníze?

Rada, jak ušetřit na jídle během dovolené, je velmi jednoduchá. Tam, kde jsou žádané turistické cíle, jsou restaurace obvykle předražené. Stačí se od nich trochu vzdálit, jít trochu „mimo dění“. Kromě restaurací lze využít také stánky, které v mnoha případech nabízejí místní speciality. Když není možnost se najíst v některé ze vzdálenějších restaurací mimo turistické centrum, lze využít tzv. happy hours. V takto značených hodinách nabízí restaurace jídlo podstatně levněji.

Kupovat potraviny se vyplatí tam, kde kupují místní, nikoliv v supermarketu na promenádě. Levné, ale hlavně čerstvé jídlo nabízejí místní trhy. Ty navíc obvykle poskytují neopakovatelnou atmosféru.

Kulturní program během dovolené

Během dovolené se chce většina lidí podívat na nějaké místní památky a zajímavosti. Vstupné především do turisticky velmi oblíbených a známých objektů nebývá nejlevnější. I zde se dá ale ušetřit, jen je potřeba si zjistit dostatek informací.

Mnoho kulturních památek totiž obvykle v některých dnech v měsíci nabízí vstup zdarma. Člověk se sice musí připravit na vyšší návštěvnost, ale ušetří tím v řádu stovek korun. Lze také spojit příjemné s užitečným! Především po evropských městech se totiž vyplatí jezdit městkou hromadnou dopravou. Jízdenky na omezené časové období bývají cenově zvýhodněné a jako bonus se velmi často s jejich koupí pojí sleva na vstup do vybraného muzea, galerie nebo jiné památky.

5 tipů na závěr

  1. Na jakoukoliv zahraniční cestu, i kdyby trvala jen jeden den, se doporučuje vyřízení cestovního pojištění. To nejlevnější cestovní pojištění stojí obvykle jen pár stokorun, ale ušetří případné horentní sumy za zdravotní ošetření v zahraničí.
  2. Pronájem auta je výhodnější vyřídit ještě z Čech, a nikoliv až na místě. V případě cesty vlastním vozidlem se vyplatí sjednat pojištění auta do zahraničí.
  3. Kvalitní průvodci v tištěné podobě stojí velmi mnoho. Vyplatí se si podobného průvodce najít on-line, případně si zajímavé stránky před cestou vytisknout.
  4. Před dovolenou se vyplatí zjistit, zda vyjde levněji směna peněz v tamních směnárnách nebo výběr z bankomatů. Pozor na podvodné pasti na turisty v podobě zdánlivě výhodné směny přímo na ulici.
  5. Notoricky známé destinace bývají nejdražší. Pro ušetření je možné si vybrat buď termín mimo hlavní sezónu, nebo se orientovat spíše na jinou, méně známou turistickou destinaci.

Poslední aktualizace: 11. 12. 2018