Menu
Plná nemocenská neprošla sněmovnou – lidé v karanténě dostanou 370 Kč

Plná nemocenská neprošla sněmovnou – lidé v karanténě dostanou 370 Kč

3 minuty čtení

Po sněmovní debatě, ve které zaznívaly různé návrhy ohledně výše nemocenské pro lidi v izolaci a karanténě, je znám výsledek. Senát schválil denní příspěvek v celkové výši 370 Kč, který má zabránit masivnějšímu šíření v zaměstnání a zaměstnance taktéž motivovat k vlastnímu nahlášení kontaktů. Jaké jsou podmínky pro tento kompenzační bonus?

Návrh zákona týkajícího se března a dubna již svým podpisem stvrdil i prezident Miloš Zeman, zaměstnanci tak v nařízené izolaci obdrží příspěvek k nemocenské. Prosazením tohoto návrhu si poslanci mimo jiné slibují zabránění propadu příjmů.

Příspěvek obdrží lidé prvních 14 dní nařízené karantény, avšak nejvýše budou mít 90 % svého průměrného výdělku. Kompenzační bonus v podobě plné výše by podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové neměl ve sněmovně dostatečnou podporu.

Plná nemocenská by dle mnohých vůči pracujícím nebyla spravedlivá, podoba 90 % tak představuje kompromis.

Nárok na příspěvek se bude stahovat i na lidi s nemocenským pojištěním pracujících na dohody. Naopak právo na bonus ztrácí lidé, kteří se octnou v karanténě do 5 dnů poté, co se vrátí ze zahraniční dovolené, pokud se tedy nejedná a pracovní cestu.

Certifikované nano roušky od českých výrobců zachytí až 99,9 % viru.
Prohlédnout si nabídku firmy nanoSPACE >

Kdo bude příspěvek vyplácet?

Důležitou otázkou je, odkud zaměstnanci příspěvek obdrží? Bonus svým pracovníkům vyplatí zaměstnavatel, který si náklady s ním spojené bude nadále odečítat ze sociálních odvodů.

Denní kompenzační bonus rovněž nebude podléhat dani z příjmů či exekuci a do příjmů pro výpočet sociálních dávek se započítávat taktéž nebude. Určitě stojí za zmínku, že se příspěvek bude týkat i dalších infekční nemocí, nikoliv pouze karanténou nařízenou v důsledku covidu-19.

Poté, co se celý svět nachází ve zdravotnické krizi, kterou od dob španělské chřipky takřka nikdo nezažil, je po podobném příspěvku voláno již nějakou dobu. Lidé, kteří si nemohli dovolit zůstat doma pouze na nemocenské, měli problém finančně vyjít.

Pokud si člověk navíc připočte vzniklé náklady za ústenky, pro děti také dětské nano roušky, finanční tíseň se stupňuje. Ani zaměstnavatelé nemají situaci o moc jednodušší, jelikož dezinfekce na ruce a roušky proti koronaviru musí na svých pracovištích obstarati i oni.

Nošení chirurgických roušek je na pracovištích povinné. Obecně jsou doporučovány hlavně nano roušky, které jsou oproti klasickým ústenkám více účinné. V České republice se o jejich distribuci či výrobu starají například nanoSPACE, Preventiko nebo Mediskont.

Pořídit je lze za výhodnou cenu i z čínských e-shopů. Pokud by se však chtěl zákazník držet výhradně Česka, prodejní sítě lékáren Benu, Dr. Max nebo Lékárna.cz tímto sortimentem disponuje také. Návody, jak si vyrobit dezinfekci, mohou být při koronaviru či chřipce rovněž nápomocny.

Lidem, kteří mají tu možnost, je doporučována práce z domova.

Padl také návrh pro nižší nemocenskou

Původní vládní verze návrhu stanovovala příspěvek pouze na prvních 10 dní karantény. Senát však tuto dobu prodloužil na 2 týdny, jelikož současná doba jejího trvání byla opět prodloužena na 14 dní.

Vláda v někdejším návrhu prosazovala také 100% nemocenskou, nicméně poslanci stran ODS a TOP 09 navrhli, aby se tato hranice snížila na 80 % a 90 %. Pozměňovací návrh TOP 09 navíc požadoval rozlišení karantény a izolace, ve které se nachází skutečně pozitivně testovaný člověk.

Důležitým bodem všech jednání byla také kontrola dodržování karantény. Vyšší nemocenská může být lehce zneužita, což byl také jeden z důvodů, proč v konečném důsledku neprošel návrh na její plnou výši.

Stát však v současné době není schopen izolované lidi a ty, kteří mají nařízenou karanténu, nějakým způsobem kontrolovat.

Díky nano vláknu je člověk oproti klasickým rouškám chráněn nesrovnatelně více.
Koupit české kvalitní nano roušky >

Zaměstnance musí kontaktovat hygiena

Aby mohl být zaměstnancům příspěvek hrazen, musejí se nacházet v nařízené karanténě nebo izolaci z důvodu infekčního onemocnění. Tato podmínka tak z části dokáže zabránit zneužívání nové nemocenské.

Zaměstnanci denní příspěvek v podobě 370 Kč při koronavirové karanténě k nemocenské obdrží tedy až poté, co je kontaktuje a budou trasováni krajskou hygienickou stanicí. Kompenzační bonus bude vyplácen za počet dnů v období od 1. března 2021, které zaměstnanec musí strávit doma.

Vláda si od příspěvku slibuje zásadnější omezení kontaktů na pracovišti s nakaženými. Mnoho z nich doposud chodilo do práce i přes prokazatelné příznaky onemocnění covid-19 a hlavně přes koronavirová opatření vlády ČR.

Poslední aktualizace: 10. 03. 2021