Menu
Sedm zajímavých věcí, které musíte vědět o kryptoměnách

Sedm zajímavých věcí, které musíte vědět o kryptoměnách

3 minuty čtení

Se stoupajícím zájmem o kryptoměnu se lidé učí nakupovat kryptoměnu a hledají snadné způsoby, jak nakupovat bitcoiny. Není překvapením, že někteří potenciální investoři doufají, že se dozvědí více o tom, jak digitální aktiva fungují. Ale u kryptoměny může být pravda někdy podivnější než fikce.

Byla to divoká jízda a stále si nejsme jisti, kam v budoucnu kryptoměny směřují, ale zde jsou některá stejně divoká fakta o kryptoměnách a dalších digitálních aktivech. Také s příchodem kryptomien přišlo mnoho stránek, na kterých si umíte přečíst novinky ze světa kryptomien. Jedna z nich je i KriptomatPojďme tedy na to.

1. Existuje více než 4500 kryptoměn

V únoru 2021 existovalo více než 4500 kryptoměn. I když je nemůžete koupit všechny na burze, jsou tam, někteří vyžadují vlastní peněženku. K dispozici je tolik mincí, protože je relativně snadné vytvořit minci a dát ji tam. Ale v době psaní tohoto článku tvoří 20 nejlepších coinů zhruba 90% trhu s kryptoměnami.

2. Celkový počet bitcoinů je omezen

Když byl nastaven protokol pro bitcoiny, byl limit stanoven na 21 milionů. Výsledkem je, že v určitém okamžiku již nelze těžit další bitcoiny. Když pomáháte s dokončováním transakcí na bitcoinovém blockchainu, říká se, že těžíte, a můžete získat odměnu v bitcoinech. Odměna se sníží na polovinu každých 210 000 bloků, což fungovalo zhruba každé čtyři roky. V době psaní tohoto článku některé odhady uvádějí celkový počet obíhajících bitcoinů na více než 18 milionů. To ponechává několik milionů bitcoinů dosud nevydaných, což je součástí toho, proč je těžba stále oblíbenou činností.

3. Některé kryptoměny, jako například Ethereum, mají více využití než jako mince

Některé kryptoměny mají využití nejen jako mince. Ethereum blockchain lze použít nejen pro zpracování plateb a odesílání měny. Zatímco pro transakce můžete použít ether, nativní coin, základní technologie není jen prostředkem směny. Ethereum se také používá k provádění inteligentních smluv a může být použito pro řízení dodavatelského řetězce. Jiné kryptoměny dokonce vytvářejí své mince v síti Ethereum.

4. Poplatky za etherea se přibližují k plynu

Při používání blockchainu Ethereum k dokončování transakcí jste povinni platit za plyn. V síti Ethereum představuje plyn výpočetní úsilí použité k dokončení transakce. Používání sítě pro aplikace nebo transakce, i když převádí jinou minci na ether, znamená, že musíte zaplatit za plyn. V závislosti na transakci a provozu na blockchainu se poplatky za plyn mohou v některých případech cítit docela vysoké.

5. Dogecoin začal jako vtip

Jednou z nejžhavějších kryptoměn za poslední měsíce je dogecoin. Token však začal jako vtip. Myšlenka byla, že tam bylo tolik mincí, právě se představovaly. Tvůrci Dogecoinu tedy vymysleli token kolem obrazu překvapeně vypadajícího psa Shiba Inu. To byl populární mem v roce 2013, kdy byl představen Dogecoin. Přestože v Dogecoinu jsou právě teď vážné peníze, jeho cena zůstává kolísavá.

6. Tvůrce nebo tvůrci bitcoinů zůstávají v anonymitě

Bitcoinu je široce připisováno, že jej vytvořil Satoshi Nakamoto. Papír, který hovořil o protokolu, byl však vydán prostřednictvím seznamu adres pro kryptografii a skutečný autor zůstává v anonymitě. Kolem identity Satoshi Nakamota je spousta spekulací, ale nikdo neví, jestli je to jedna osoba nebo skupina lidí.

7. Ceny kryptoměn jsou extrémně volatilní

Ceny kryptoměny jsou přerušovány širokými cenovými výkyvy. Není neobvyklé, že mince přes noc ztratí 30% až 50% své hodnoty a o několik dní později zaznamená obrovské zisky. Je to nová třída aktiv a lidé se snaží přijít na to, jak ocenit různé mince.

Navíc všechny celebrity kolem krypta znamenají, že je s nimi spojeno mnoho trendů. V důsledku toho, pokud něco vypadne z laskavosti, může to rychle ztratit hodnotu a mohou vám zůstat ztráty, které nemůžete získat zpět.

TIP: Kryptoměnou jako takovou není Sweatcoin. Sice nabízí svým uživatelům coiny, respektive tokeny, ovšem rozdává je zdarma na základě toho, že denně nachodí určitý počet kroků.

Poslední aktualizace: 14. 10. 2021