Menu
Správné otáčení business kormidlem – Avast, Slevomat a TIPLI

Správné otáčení business kormidlem – Avast, Slevomat a TIPLI

2 minuty čtení

Četl jsem několik zajímavých zpráv o Avastu, který reportuje skvělá čísla. Společnost měla loni další úspěšný rok – tržby vyrostly o 8,3 procenta na 811,5 milionu dolarů se ziskem 447,7 milionu dolarů. Ziskovost 55 % je až těžko uvěřitelná, máme se co učit. 🤓 Supr práce borců v Avastu.

Dlouhou dobu sleduji (ostatně snad jako všichni z oboru) zakladatele Avastu pány Edu Kučeru a Pavel Baudiše.

Moc se mi líbí, jak Avast na konkrétních datech firmy ukazuje inspirativní příklad s otáčením „firemního kormidla“ – tj. nastavování firemní strategie.

Avast se nebojí přiznat, že příjmy z antiviru jsou stagnující. Na to v Avastu správně reagovali a ve vhodný čas investovali do dalších koncových produktů jako jsou VPN nebo password manager.

Přestože Avast je každému známý jako firma vyvíjející antivir, dneska v řeči čísel antivir tvoří jen kolem 50 % příjmů Avastu a management predikuje, že trend klesajícího podílu antiviru na tržbách firmy bude pokračovat.

Dost podobné zprávy o naprosto správném otáčení kormidla pravidelně sleduji ze Slevomatu. Slevový obor je business, kde jsem strávil několik pěkných let svého pracovního života, tak se k oboru občas i v nějaké tiskovce vyjadřuji.

Tady zpráva o slevovém oboru včetně mého komentáře – článek zaměřený na to, jak Slevomat mění strategii a dává slevám sbohem.

Nebo zde článek také včetně mého komentáře, že to skoro vypadá, že slevový trh nepřežil desetiletí. To se nicméně netýká Slevomatu, který zdá se ve správnou dobu začal s transformací svého businessu.

Transformace Slevomatu je jedno z velkých témat tuzemského internetu posledních několika roků a vyjadřuje se k němu řadu zajímavých lidí. Nedávno komentoval článek k tématu slevového oboru od Forbesu například na svém Twitteru zakladatel Slevomatu Tomáš Čupr.

Pro nás jsou tyhle zkušenosti a trendy velmi důležité. Například v našem „rodinném stříbře“ portálu TIPLI vidíme, že některé původní zdroje obratu také mírně ztrácí tempo a přidáváme stejně jako Avast nebo Slevomat nové businessy a nové zdroje příjmu. Krátkodobě to je těžké, dlouhodobě z našeho pohledu naprosto správné rozhodnutí.

Ono je to logické, to se učí snad už v prváku na vejšce, jak vypadá křivka vývoje produktu a není překvapení, že produkty dochází do fáze, kdy zpomalují, stagnují nebo ztrácejí. Důležité je umět správně otáčet kormidlem, mít ochotu a odvahu ke změnám a dobře je odmakat.

Firma si po transformaci nese takové „historické dědictví“. I když už váš produkt a business vypadá jinak, lidi vás mají spojené s dřívějším produktem a businessem. Ta setrvačnost je podle mojí zkušenosti velká.

Pro Slevomat jsou takové „historické dědictví“ slevy, od kterých se snaží odstřihnout, i když mu to komplikuje samotný název. Pro Avast to je antivir, který neodmyslitelně patří k brandu Avast, i když už jeho business podíl na obratu firmy klesá.

Pro naše TIPLI je podobné „historické dědictví“ jednoznačně cashback, kam nás všichni řadí, i když podíl cashbacku na našem businessu každý kvartál klesá a my už o TIPLI nemluvíme dlouhou dobu jako o casbhack portálu.

Pro nás je TIPLI portál, který pomáhá s nakupováním. To musíme uživatele a trh naučit a na příkladech jako Slevomat nebo Avast se ukazuje, že to rozhodně není a nebude lehká práce.

Poslední aktualizace: 23. 04. 2019