Menu
Parkovací zóny v Praze – kde parkovat zdarma

Parkovací zóny v Praze – kde parkovat zdarma

3 minuty čtení

Rostoucí provoz v Praze je čím dál aktuálnější problém. S tím se pojí i potíž nalézt volná místa na parkování, což se zdá být takřka neřešitelný problém. Zejména v určitých částech Prahy. Trable mají vyřešit modré zóny. Zároveň však znamenají extra výdaje pro obyvatele.

Modré parkovací zóny

Modré parkovací zóny jsou určeny pro rezidentní parkování. Původně zahrnovaly jen Prahu 1, v posledních letech se parkovací zóny začaly rozšiřovat do ostatních městských částí. Setkávají se se značným negativním ohlasem od místních obyvatel, kteří byli zvyklí za parkování u svých domovů neplatit.

Možnost využívat modré zóny je zpoplatněna. Rezidenti si musí pořídit parkovací kartu, jejíž cena se odvíjí od vytíženosti městské části.

Roční základní cena je zpravidla 1 200 Kč. Pokud člověk používá auto svěřené zaměstnavatelem pro služební účely, doba jednoho roku ho přijde na cenu stejnou jakou platí abonenti (podnikatelé), tedy 7 000 Kč. Pro seniory (osoby starší 65 let) platí zvýhodněna cena 360 korun za rok. Ceny oprávnění znázorňuje tabulka níže.

Uživatel Roční poplatekPololetní poplatekČtvrtletní poplatek
Rezident1 200600 Kč300 
Rezident starší 65 let, rezident držící průkaz ZTP, ZTP-P 360 180 90 
fyzické a právnické osoby podnikající (abonenti), vlastník nemovitosti7 000 Kč3 500 1 750 

Kdo má nárok na parkovací oprávnění?

Parkovací oprávnění v Praze náleží pouze osobám s trvalým pobytem v dané obci, vlastníkům nemovitostí, podnikatelům se sídlem v dané městské části.

Ačkoliv je parkování na modrých zónách zpoplatněno, neznamená to, že je běžný člověk nemůže použít. Základní provozní doba parkovací zóny je od 8:00 hodin ráno do 20:00 hodin večer, následně je možné na modré zóně parkovat zdarma.

Provozní doba se mění podle městské části. Jako příklad poslouží Praha 1. Parkování v centru Prahy je zdarma na modré zóně pouze v čase mezi 6:00 hodin do 8:00 hodin ráno. Stejný řád platí i pro Prahu 2. V průběhu dne mohou motoristé parkovat na modré zóně maximálně 1 hodinu, a to pouze po platbě přes aplikaci Virtuální parkovací hodiny.

Fialová a oranžová parkovací zóna

Kromě modrých zón existují také zóny fialové (smíšené) a oranžové (návštěvní).

Na fialových zónách mohou parkovat lidé s platným parkovacím oprávněním. Ostatní motoristé zde mohou zpoplatněně parkovat v maximálně lhůtě 24 hodin. Provozní doba fialové parkovací zóny v centru Prahy od pondělí do pátku končí v čase 24:00, následně je možné na ní do 8:00 hodin parkovat bezplatně.

Oranžová zóna je určena pro návštěvnickou činnost. Jedná se o krátkodobé stání určené pro návštěvníky rezidentů. Parkování je placené a časově omezené, zpravidla maximálně 2 hodiny.

Jak použít parkovací automaty?

K zaplacení je potřeba automat zapnout levým dolním tlačítkem. Poté napsat svou poznávací značku, pak zvolit dobu parkování. Následně si lze vybrat způsob placení – hotově nebo kartou. Automat posléze vytiskne lísteček.

Nejspolehlivější způsob zaplacení parkování, je použití Virtuálních parkovacích hodin. Web je přístupný v prohlížeči jak na počítači, tak na tabletu či chytrém telefonu. V kombinaci s GPS je schopný ukázat nejbližší místa na parkování a uhradit je online.

Na správné parkování dohlíží auta s kamerami na střeše, které snímají poznávací značky a vyhodnocují, zda dotyčný má parkovné na místě zaplaceno. Pokuty se pohybují v řádu stovek korun.

Kterých částí Prahy se modré zóny týkají?

Mapy.cz zobrazují veškeré zóny v Praze, zároveň uživateli umožňují na ně kliknout a být převeden na platební bránu. K nahlédnutí jsou modré zóny na tomto odkaze.

Příklad zobrazení zón na Mapy.cz
Příklad zobrazení zón na Mapy.cz.

Další rozšíření parkovacích zón je postupně plánováno. Zároveň je připravována studie na ověření efektivity modrých zón.

Kde lze parkovat zdarma?

V případě, kdy do Prahy člověk cestuje jen za prací, se hodí mít přehled o tom, kde je parkování poskytováno zdarma. Parkovací zóny nejsou rozšířené po celé Praze, plánují se však zavést v budoucnu po celém městě. Do té doby je parkování ve zbytku Prahy bez poplatku.

Pokud je člověk registrovaným vlastníkem hybridního vozidla, smí parkovat na modrých a fialových zónách zdarma. I v případě, kdy není rezidentem příslušné městské části.

Pokud se poblíž nachází obchodní centrum, stojí za to se podívat na podmínky parkování. Mnohdy je nabízeno parkování na několik hodin zdarma, některé dokonce na celý den.

Ačkoliv to není zdarma, za zmínku stojí i parkování na P+R („park and ride“ – „zaparkovat a vyrazit“) parkovištích. Tyto parkoviště jsou umístěna blízko uzlů veřejné dopravy. Účel je lidem dát záminku k volbě MHD nad cestou autem.

Poslední aktualizace: 30. 06. 2018