Menu
Základy programování – jak se naučit programovat?

Základy programování – jak se naučit programovat?

6 minut čtení

Programování je pro mnoho lidí v dnešní době lákavým oborem. Ať už kvůli dobrým platům, vizi do budoucna nebo i proto, že když někdo umí programovat, ve světě se neztratí. Jenže jak začít? A co víc, jaké předpoklady má mít dobrý programátor?

Programováním se rozumí technologický proces, při němž se počítači zadá, jaké úkoly má provádět a řešit tak problémy. Programování si lze představit jako spolupráci mezi lidmi a počítači, při níž lidé vytvářejí instrukce pro počítač (kód) v jazyce, kterému počítače rozumí.

Programování umožňuje v životě mnoho věcí. Zde je několik příkladů:

Když uživatel prochází webové stránky a hledá informace, kontaktuje poskytovatele služeb nebo nakupuje, programování mu umožňuje komunikovat s prvky na stránce, jako jsou tlačítka pro registraci nebo nákup, kontaktní formuláře a rozbalovací nabídky.

Programování mobilní aplikace může umožnit snadnou objednávku jídla, rezervaci taxi, přístup k médiím a další funkce.

Programování pomáhá firmám fungovat efektivněji mimo jiné prostřednictvím různých softwarů pro ukládání a automatizaci souborů a nástrojů pro videokonference, které umožňují globální propojení lidí.

Jak funguje počítačové programování?

V nejzákladnějším případě programování říká počítači, co má dělat. Nejprve programátor napíše kód – soubor písmen, číslic a dalších znaků. Poté překladač převede každý řádek kódu do jazyka, kterému počítač rozumí. Poté počítač kód zkontroluje, čímž provede určitou úlohu nebo sérii úloh. Mezi úlohy může patřit zobrazení obrázku na webové stránce nebo změna písma části textu.

Nejpoužívanější programovací jazyky

Různé programovací jazyky umožňují programátorům psát kód, kterému počítače rozumí. Mezi pět nejpoužívanějších programovacích jazyků, které vývojáři používají, patří:

  • JavaScript, který používá 65,36 % uživatelů
  • HTML/CSS, který používá 55,08 % uživatelů
  • SQL, který používá 49,43 % uživatelů
  • Python, který používá 48,07 % uživatelů
  • TypeScript, který používá 34,83 % uživatelů

Co všechno lze s těmito programovými jazyky dělat:

JavaScript

Tento jazyk se používá ve všech hlavních webových prohlížečích. JavaScript umožňuje přidávat na webové stránky složité funkce, jako jsou aktualizace obsahu, interaktivní mapy a animovaná grafika, vyvíjet hry a další.

HTML/CSS

Tyto jazyky se používají k vytváření webových stránek a webových aplikací. Pomocí jazyka HTML (HyperText Markup Language) lze vytvořit strukturu webové stránky, zatímco pomocí jazyka CSS (Cascading Style Sheets) je určován styl stránky.

SQL

Zkratka SQL znamená Structured Query Language (strukturovaný dotazovací jazyk) a používá se ke komunikaci s databázemi, včetně aktualizace a vyhledávání dat.

Python

Programování v jazyce Python se nejvíce používá při strojovém učení, vývoji webových stránek a desktopových aplikací. Jazyk Python je oblíbený mezi začátečníky, protože jeho syntaxe je poměrně snadná na naučení. Je znám jako objektově orientovaný programovací jazyk.

TypeScript

TypeScript je bezplatný programovací jazyk s otevřeným zdrojovým kódem vyvinutý společností Microsoft jako nadmnožina jazyka JavaScript. Používá se k vývoji rozsáhlých aplikací.

Jaké jsou předpoklady k tomu být dobrý programátor?

Nejdůležitější věc, co by programátor měl mít, je logické uvažování. Celé programování je o řešení nejrůznějších úloh a nedostatek logického uvažovaní zde představuje poměrně velkou překážku.

Další věcí, co by měl dobrý programátor mít, je trpělivost. Je naivní si představovat, že se člověk stane dobrým programátorem za měsíc, či půl roku občasného studia. V průběhu učení se téměř každý potýkal s mnoha problémy, nad kterými hloubal dlouhé hodiny, dokud nepřišel na řešení. Proto je důležitá trpělivost a pokora – dobrým programátorem se nikdo nestane jen tak.

Programovací jazyky poskytují pravidla pro tvorbu webových stránek, aplikací a dalších počítačových technologií.

Dobrý programátor by měl mít také aktivní zájem o IT. IT je neskutečně progresivní obor, který se vyvíjí raketovým tempem a člověk, jenž se udržuje v obraze, má velkou výhodu před těmi, kteří se o IT až tolik nezajímají.

Důležitý je především aktivní zájem o IT.

Proč je dobré naučit se programovat?

První věc, která člověka napadne, je plat. Průměrná mzda programátora v České republice se pohybuje okolo 68 tisíc korun. Pokud programátor navíc ovládá angličtinu, není problém dosáhnout na platy přes 90 tisíc korun. Velkou výhodou je, že některé firmy umožňují i práci z domova, takže není nutné brzy vstávat na ranní autobus do práce.

Podnikání v IT je také velmi perspektivní vyhlídkou. V současné době se začíná automatizovat již téměř vše a programátor je potřeba na každém rohu.

Programování může být také velmi dobrým přivýdělkem nebo koníčkem. Jedná se o činnost, při které mozek dostává zabrat a každý napsaný program je takové mentální cvičení. Také se v IT komunitě pohybuje mnoho inspirativních lidí, od kterých se lze mnoho naučit.

Jaké jsou nevýhody programování?

Je to sedavé zaměstnání. S tím souvisí samozřejmě bolest zad, krční páteře a obecně ochabnutí celého těla. Je velmi důležité tyto negativní aspekty programování minimalizovat – ať už pravidelným pohybem, nebo aspoň správnou, ergonomickou židlí.

Je to mírně asociální zaměstnání. Programátoři nejsou až takoví asociálové, jako je občas popisují některé seriály nebo filmy. Jen se zkrátka u programování příliš nemluví a pokud má někdo potřebu v práci mluvit s lidmi, je pro něj lepší vybrat si nějaký humanitní obor.

Jak se naučit programovat?

Začít programovat lze jakkoliv – možností je hodně. I přesto je důležité si uvědomit, čím se zabývají jednotlivé programovací jazyky. Obecně je lze roztřídit do dvou skupin:

  • Front-end – co vidí návštěvník
  • Back-end – co slouží k administraci a zpracování dat na webu (např. redakční systém)

A jaký programovací jazyk vybrat? Možností je několik, přesto se však začátečníkům doporučují nejčastěji jazyky C#, Java nebo PHP.

  • C# – jazyk vyvíjený Microsoftem, má kvalitně zpracované knihovny, které programování ulehčují. Navíc je na internetu k dispozici mnoho výukových materiálů jak v C# programovat, takže v případě problémů stačí Googlit (ale je důležité nad tím prvně přemýšlet, to je podstata programování!).
  • Java – jeden z nejznámějších jazyků, běží na jakékoliv platformě (Windows, Linux, MacOS), programují se v něm hry, weby či desktopové aplikace. Široké možnosti pracovního využití.
  • PHP – je v něm naprogramovaná většina webů. PHP je back-end jazyk, takže běží na straně serveru a stará se o odesílání formulářů a podobně. Určitě je užitečné zvládat PHP aspoň na základní úrovni.

Jak začít programovat?

Velmi užitečné je najít stránku s výukovými materiály, v češtině je výborný IT Network, kde se vyskytují i pokročilejší návody k mnoha programovacím jazykům. Poté už stačí vybrat vysněný programovací jazyk, stáhnout vývojové prostředí a začít zkoušet.

Dobrým programátorem se nikdo nestane za měsíc, či půl roku. V procesu učení každý narazí na několik překážek, ovšem důležité je vydržet. Programátoři často stráví hodiny přemýšlením nad jednoduchou chybou, to je však naprosto v pořádku a právě přemýšlením se člověk nejvíce učí.

Poslední aktualizace: 22. 06. 2023