Menu
Akcie Alibaby zaznamenaly výrazný propad

Akcie Alibaby zaznamenaly výrazný propad

3 minuty čtení

Alibaba.com se pyšní statusem největšího internetového obchodu na světě. Pod firmu Alibaba Group spadají i jiné společnosti, spravuje například také proslulý e-shop AliExpress. Není tak divu, že Alibaba nepřitahuje pouze nakupující, ale také investory. Nedávno však akcie Alibaby zaznamenaly výrazný propad. Jaká událost za tímto poklesem stála?

Alibaba vznikla v roce 1999 a od té doby se rozrostla do jednoho z největších hráčů na trhu. Celý název firmy zní Alibaba group holding limited. Spadají po ni mimo výše zmíněných e-shopů také další portály: Thaobao.com, Tmall.com a AliPay.com.

Byť není Alibaba primárně zaměřena na koncové zákazníky, ti, kdo umí dobře anglicky, zde mohou bezstarostně nakoupit. Jak mít Alibaba shop v češtině? Je to velmi jednoduché a zvládne to každý.

Výrazný propad akcií Alibaby

Alibaba je také spoluvlastníkem v několika dalších firmách. Jednou z takových firem je Ant Group, čínská společnost podnikající v oblasti finančních technologií. Právě problémy této společnosti stojí za hlubokým propadem, které akcie Alibaby zaznamenaly v prosinci 2020.

Důvodem jsou obavy z antimonopolního šetření ze strany čínských úřadů. Čína o víkendu 26. – 27. prosince nařídila společnosti Ant Group návrat k původnímu podnikání, tedy platebním službám. V takovém případě by byl však ohrožen růst firmy.

Hned následující pondělí se akcie Alibaby výrazně propadly, a to téměř o 15 %. Tedy na své minimum za posledních šest měsíců. Hodnota Alibaba Group se v důsledku tak razantnímu poklesu na burze snížila o téměř 40 miliard hongkongských dolarů.

Hodnota akcií Alibaby se snížila na 210 HKD.

Nyní se již akcie Alibaby vzpamatovávají z hlubokého prosincového propadu. K šestiměsíčnímu maximu mají však ještě hodně daleko.

Čínská kontrola technologických firem

Čínská vláda vyvíjí velký tlak na své firmy technologického rázu. Obavy z toho, že se šetření čínských úřadů rozšíří i na další společnosti, poslaly dolů i akcie obdobných firem. Propad tak zaznamenaly i akcie internetových společností Tencent, JD.com či prodejce jídla Meituan.

Peking chce získat větší kontrolu nad firmami ve své zemi. Nelíbí se mu, že některé z nich, včetně Alibaby, rostou příliš rychlým tempem.

V důsledků zásahů státní moci byl také zrušen vstup firmy Ant Group na burzu. Její IPO se přitom s hodnotou 37 miliard USD mohlo stát největším v historii. Vstup na burzu se pravděpodobně nakonec uskuteční, už teď je však jasné, že hodnota Ant Group i jejího IPO výrazně poklesnou.

Alibaba – gigant mezi čínskými e-shopy

Alibaba je jedničkou mezi čínskými e-shopy. Nabídka tohoto internetového obchodního gigantu je neuvěřitelná. V jejím sortimentu se nachází stovky milionů produktů ze 40 různých odvětví. Dá se zde sehnat opravdu vše, od levného oblečení z Číny přes elektroniku až po stroje a výrobní služby.

Podobně jako její e-shop AliExpress funguje Alibaba jako sdružení obchodníků, z nichž každý nabízí své vlastní zboží. Důsledkem je nepřeberné množství zboží a velmi nízké ceny. Pomocí online překladačů webových stránek lze používat Alibaba v češtině.

Alibaba recenze jsou také velmi dobré. Na hodnotícím portálu SiteJabber.com získala průměrné hodnocení 4,63 hvězdiček z 5. Zákazníci jsou spokojeni jak s kvalitou zboží, tak se zákaznickým servisem a komunikací e-shopu.

Čínské e-shopy – alternativy

Alibaba a AliExpress jsou sice bezkonkurenčně největšími e-shopy na světě, nejsou však zdaleka jedinými. Češi mohou využívat služeb velké spousty čínských e-shopů. Ty jsou buď zaměřené na jeden sortiment zboží, nebo prodávají téměř vše. Oblíbené jsou například NewChic, Wish či MiniInTheBox.

Stále více Čechů nakupuje z Číny. Čína mezi ostatními zahraničními e-shopy vítězí hlavně z důvodů velkého výběru netradičních produktů a až neuvěřitelně nízkých cen. Některé e-shopy zároveň nabízejí poštovné zdarma, protože čínská vláda aktivně podporuje export.

Poslední aktualizace: 07. 01. 2021