Menu
Velký průvodce hrady a zámky v ČR

Velký průvodce hrady a zámky v ČR

7 minut čtení

Napříč všemi kraji České republiky lze nalézt nesčetně kulturních památek, jako jsou například katedrály, baziliky, kostely nebo hrady a zámky. Právě hrady patří k nejoblíbenějším turistickým atrakcím v Česku. Které z nich stojí za to navštívit?

Každý rok řeší mnoho rodičů stejnou otázku. Kam na výlet o prázdninách? Navštívit lze nejhezčí jezera v ČR, různá skalní města nebo specifickou krajinu Moravského Toskánska. Mnozí určitě zvolí také návštěvu některého českého hradu nebo zámku.

Hrady na území dnešní České republiky vznikaly nejčastěji v období od 12. do 16. století. Jejich původní funkcí byla obrana, později se však začaly stávat také sídly králů. Stavěly se nejprve na příkaz panovníka a v pozdějším období také na popud církve nebo šlechty.

Síť českých hradů, které jsou dodnes ve velmi dobrém stavu, se rozrostla především za vlády Karla IV.

TIP: Hrady a zámky jsou velmi častým cílem turistů na dovolené. Mnohé slevové portály nabízejí nejen zvýhodněné nabídky na ubytování, ale také velmi často zvýhodněné vstupenky do mnohých památek. Využitím těchto nabídek lze ušetřit na dovolené nezanedbatelné částky.

Jaké hrady navštívit v Čechách?

Pražský hrad

Nejvýznamnějším českým hradem je bezpochyby Pražský hrad. Tyčí se nad centrem Prahy na vrchu Opiš. Zajímavostí Pražského hradu je to, že jeho stavba začala již v 9. století a dnes je jedním z největších hradních komplexů na světě.

Díky dlouhotrvající výstavbě zastupují budovy Pražského hradu sloh románský, gotický, renesanční i barokní.

Za návštěvu stojí také katedrála sv. Víta – největší římskokatolický kostel v ČR, Královská zahrada s letohrádkem nebo Lumbeho zahrada s jízdárnou. Pražský hrad nabízí několik krátkodobých i trvalých expozic, z nichž jistě stojí za zmínku Obrazárna Pražského hradu.

Hrad Karlštejn

Asi třicet kilometrů od Prahy se nachází hrad Karlštejn, další z historicky významných hradů. Jeho založení se datuje do roku 1348. Původně byl sídlem českého krále a římského císaře Karla IV., který zde později nechával ukládat královské poklady.

Mezi zajímavosti hradu Karlštejn, jehož návštěva se jistě bude líbit celé rodině v rámci rodinného výletu v okolí Prahy, patří unikátní nástěnná výzdoba ze 14. století, soubor obrazů Mistra Theodorika a největší galerie portrétů českých panovníků.

Návštěvníci si mohou vybrat z několika prohlídkových okruhů, v rámci nichž lze nahlédnout do Císařského paláce, Velké věže, spodních podlaží Mariánské věže nebo posvátných prostor hradu.

Součástí prohlídky může být i návštěva dlouhodobé výstavy s názvem Karlštejnský poklad.

TIP: Příznivci hradů a zámků nepohrdnou ani méně známou stavbou, jíž je hrad Potštejn. Místo s pestrou historií a tajemným pokladem.

Hrad Křivoklát

Dalším z hradů Středočeského kraje je gotický hrad Křivoklát. Byl postaven nejspíše roku 1230, na přelomu vlády Přemysla Otakara I. a Václava I. Křivoklát je často spojován s osobou Karla IV., protože tu prožil část dětství i dospělosti.

V případě zájmu o prohlídku hradu si lze vybrat jeden z pěti prohlídkových okruhů a podívat se do všech přístupných prostor hradu, gotických paláců či se jen projít po jeho hradbách.

Návštěvníci si mohou rovněž prohlédnout exponáty (památky z cest po Orientu, archeologické nálezy, sakrální předměty), které se zachovaly ze starého hradního muzea Křivoklátu.

Hrad Kašperk

Místem pro příjemný výlet je určitě také gotický hrad Kašperk, nacházející se v Šumavském podhůří. Byl postaven Karlem IV. roku 1356. Jeho účelem byla ochrana hranice s Bavorskem, nalezišť zlata a důležité obchodní trasy, tzv. Zlaté stezky.

Návštěvu hradu si užijí jak děti, tak dospělí – pro příchozí je k dispozici několik programů, například o každodenním životě ve středověku či o stavbě hradu. Pro nejmenší je pak připravena interaktivní prohlídka s průvodci.

Hrad Kašperk v krásné krajině Šumavského podhůří
Hrad Kašperk v krásné krajině Šumavského podhůří.

Hrad Kost

Jedním z nejzachovalejších gotických hradů je hrad Kost. Najdeme ho přibližně dvacet kilometrů od Jičína v chráněné krajinné oblasti Český ráj. V polovině 14. století ho nechal postavit Beneš z Wartenberka, do jehož doby se mohou návštěvníci vrátit při mnoha akcích, které se na hradě Kost pravidelně konají. Jsou to například představení sokolníků, rytířů nebo šermířů, která nám přiblíží atmosféru a život středověku.

Na přelomu července a srpna se zde koná Čarodějnický kongres, při němž lze kromě čarodějnic spatřit také mágy, šarlatány nebo léčitele. Návštěvníci zde mohou zavítat také na divadelní představení či další sezónní akce.

Hrad Houska

Pro ty, kteří mají rádi různé záhady, je ideálním místem hrad Houska, založený Přemyslem Otakarem II. v polovině 13. století. Díky mnoha stavebním úpravám jsou zde k nalezení prvky všech slohů od pozdně románského.

TIP: Po stopách záhad lidé jezdí čím dál víc. Dovolená s tajemstvím láká nejednoho dobrodruha.

Zajímavostí je legenda o hradu Houska, která praví, že skálou, na níž je postaven, vede průrva do pekla. Dodnes není jasné, zda byl hrad postaven za účelem ukrýt něco, co mělo být ukryto před  širokou veřejností. Traduje se také, že se prostory hradu v noci prochází postava v mnišské kápi, která sleduje ty, kteří se zde rozhodli přenocovat.

Hrad Loket

Goticko-románský hrad Loket, jenž je dominantou Karlovarského kraje, byl postaven na příkaz Václava I. v první polovině 13. století. Největší atrakcí hradu je tzv. Zakletý purkrabí – pozůstatek největšího známého meteoritu, který kdy dopadl na české území. Údajně měl dopadnout na nádvoří hradu Loket roku 1422 a vážit 107 kilogramů.

V markrabství hradu lze vidět také například původní loketskou lékárnu či sbírku vzácných minerálů. Za návštěvu rozhodně stojí sklepní vězení či výstava nábytku z třech předchozích staletí.

Méně známé, neméně zajímavé –  hrad Švihov, Staré hrady, Nové hrady, Svojanov

Mezi méně navštěvované hrady na území Čech, které by však neměly být opomenuty, patří například gotický vodní hrad Švihov blízko Plzně nebo pohádkově laděné Staré hrady ve stejnojmenné obci v Královéhradeckém kraji.

Za zmínku stojí také méně známý hrad Nové Hrady, který se nachází v okrese České Budějovice, v blízkosti malebného Tereziina údolí (jeho název může být poněkud zavádějící, a to kvůli oblíbenému turistickému místu, jímž je zámek Nové Hrady – ten se však nachází ve východních Čechách a pochází z 18. století).

A nakonec hrad Svojanov, jehož návštěvu ocení především milovníci všeho autentického – jedná se totiž o částečnou zříceninu goticko-románského hradu nedaleko města Polička.

Kam se vydat na Moravě?

Hrad Pernštejn

Jedním z největších hradů na Moravě je gotický hrad Pernštejn, nacházející se na východě Českomoravské vrchoviny. Byl postaven jako sídlo pánů z Pernštejna ve 13. století a v průběhu dějin mnohokrát rozšířen.

Do paměti se většině z nás vryl především díky legendě o parádivé komorné. Ta se místo plnění svých povinností raději zhlížela v zrcadle. Když jednou chyběla na mši, jeden z mnichů si toho všiml a vydal se ji hledat.

Když ji našel jako obvykle u onoho zrcadla, proklel ji a komorná se propadla hluboko pod zem, kde dodnes bloudí jako bílá paní. Zrcadlo je rovněž prokleté a pokud se do něj nějaká žena či dívka podívá, do roka údajně ztratí svou krásu.

Hrad Veveří

Nad Brněnskou přehradou, pár kilometrů od centra Brna, se tyčí hrad Veveří, jeden z největších a nejstarších hradních areálů v ČR. Jeho stavbu započali Přemyslovci ve 13. století a dle staré pověsti je jedním z míst, kde je uložen poklad – dvanáct stříbrných soch apoštolů, které pocházejí z kořisti knížete Břetislava I. z roku 1039.

Součástí komplexu je nádherný areál kolem hradu, jejž si lze prohlédnout v rámci prohlídkových okruhů. Návštěvníci by si neměli nechat ujít stálou výstavu o moravské větvi rodu Lucemburků, kteří na hradě Veveří po dlouhou dobu vládli.

Hrad Veveří - jeden z nejrozsáhlejších hradních komplexů v ČR
Hrad Veveří – jeden z nejrozsáhlejších hradních komplexů v ČR.

Hrad Bouzov

Gotický hrad Bouzov se nachází ve stejnojmenné vesnici v oblasti Litovelska a Mohelnicka. Patří mezi nejnavštěvovanější památky v ČR. Byl postaven na přelomu 13. a 14. století a střídavě spadal do vlastnictví českých a moravský rodů.

Před zhruba sto lety prošel velkou přestavbou, po níž nabyl podoby romantického sídla. V současnosti je hrad plně zařízen a mezi jeho zvláštnosti patří dva funkční padací mosty a mříž. Do povědomí veřejnosti se dostal především díky mnoha filmům a pohádkám, které zde byly natočeny.

Kam dál – hrad Buchlov, Sovinec, Slezskoostravský hrad, hrad Hukvaldy

Mezi další magická místa na území Moravy patří hrad Buchlov v Chřibech, který mimo jiné nabízí krásný výhled na Dolnomoravský úval, Pálavu a při dobré viditelnosti až na rakouskou Vídeň.

Dále hrad Sovinec nebo Slezskoostravský hrad, na němž se údajně zjevuje bílá paní, a který je známý především díky proslulému hudebnímu festivalu Colours of Ostrava nebo Letním shakespearovským slavnostem.

Známou a stále přístupnou zříceninou na Moravě je hrad Hukvaldy, který si lze prohlédnout jak při komentované prohlídce, tak samostatně při procházce s rodinou.

Poslední aktualizace: 31. 10. 2018