Menu
Citáty o lásce, štěstí a zamilované citáty

Citáty o lásce, štěstí a zamilované citáty

8 minut čtení

Může se jednat o krásné přání k svátku zamilovaných, důležité výročí, anebo zkrátka pouze o chvíli, kdy chce člověk potěšit milovanou osobu. Ke všem těmto příležitostem se může hodit ten správný, zamilovaný citát o lásce či štěstí. Jaký je ten nejromantičtější zamilovaný citát?

Citáty jsou ideální na různá přáníčka, nebo i pro různé dárky a bytové dekorace. Velmi často zdobí různé plakáty, které visí na zdech. I nejstydlivějším lidem mohou pomoc vyjádřit své city. Správně vybraný citát se bude skvěle vyjímat jak na valentýnském přání, tak třeba i na přání k narozeninám, a citáty se hodí i coby texty na vánoční přání.

Pomáhají říct, co k druhé osobě člověk cítí a co pro něj znamená. Také zamilované citáty mohou být nápomocné v době, kdy má člověk zlomené srdce.

V dnešní době jsou velmi oblíbené motivační citáty o životě a to především ve chvílích, kdy člověku není nejlépe a potřebuje trochu povzbudit. Nesmí samozřejmě chybět ani krátké citáty o životě, které člověku také dokáží dodat sílu, sebevědomí, nebo třeba jen na chvilku vykouzlit úsměv na tváři.

Například krásná květina, ke který se přidají nějaké ty citáty o štěstí, může být ideálním dárkem i pro babičku či třeba jen oblíbenou sousedku, která to zrovna nemá úplně lehké a potřebuje trochu povzbudit.

Den sv. Valentýna

Jakmile se začne mluvit o lásce, určitě spoustu lidí hned napadne sv. Valentýn. Jedná se o svátek, který se slaví každoročně 14. února. Pochází ze Spojených států, takže jak tam tak i na dalších místech po celém světě si milované osoby vyměňují sladkosti, květiny a dárky, a to vše ve jménu svatého Valentýna. Dárky – ať už bonboniéry či květiny většinou doplňují právě kartičky s přáním či se zamilovaným citátem.

Existuje několik legend a příběhů o svatém Valentýnu.

Jeden svatý Valentýn byl údajně římský kněz, který ve třetím století konal tajné svatby proti vůli úřadů. Když byl uvězněn v domě šlechtice, uzdravil slepou dceru svého věznitele, čímž přiměl celou domácnost ke konverzi ke křesťanství a zpečetil svůj osud. Než byl 14. února umučen a sťat, poslal dívce dopis s podpisem „Tvůj Valentýn“.

Podle některých zpráv byl ve stejném období dalším světcem jménem Valentýn biskup z Terni, kterému se rovněž připisují tajné svatby a mučednická smrt stětím hlavy 14. února.

Bohužel pro všechny, kdo doufají v romantické pozadí tohoto svátku, vědci, kteří studovali jeho původ, říkají, že tyto zprávy mají jen velmi málo podkladů. Ve skutečnosti se Valentýn začal spojovat s láskou až v pozdním středověku díky anglickému básníkovi Geoffreymu Chaucerovi.

„Ty dva příběhy, o kterých všichni mluví, o biskupovi a knězi, jsou si tak podobné, že to ve mně vzbuzuje podezření,“ říká Bruce Forbes, profesor religionistiky na Morningside College v Iowě.

Svatý Valentýn je podle některých zdrojů vlastně dvěma různými historickými postavami, které údajně uzdravily dítě, zatímco byly uvězněny a popraveny stětím. Jedná se pravděpodobně o moc velkou náhodu na to, aby oba příběhy byly pravdivé.

Jméno Valentýn bylo ve starověkém Římě oblíbené a existuje nejméně 50 příběhů o různých světcích tohoto jména. Podle Forbese však mají nejstarší dochované zprávy o dvou Valentýnech ze 14. února, které vznikaly od roku 500, mnoho společného.

Nejen že, oba uzdravili dítě, což vedlo k náboženskému obrácení celé domácnosti, jak je zmíněno výše, dokonce byli popraveni nejen ve stejný den a ve stejném roce, byli dokonce pohřbeni u stejné silnice.

Historické důkazy jsou natolik kusé, že není jasné, zda příběh začal jedním světcem, z něhož se pak stali dva, nebo zda si životopisci jednoho muže vypůjčili podrobnosti od druhého – nebo zda vůbec někdo z nich existoval.

Pro romantiky je možná ještě větším zklamáním, že první zprávy o obou Valentýnech jsou typickými příběhy o mučednictví, které zdůrazňují zázraky a hrůznou smrt světců, ovšem o romantice v nich není ani slovo.

Den svatého Valentýna je také spojován s křesťanskou snahou nahradit starší svátek Lupercalia, který Římané slavili 15. února. Některé moderní příběhy líčí Luperkalie jako obzvláště sexy svátek, kdy ženy psaly svá jména na hliněné tabulky, které pak muži vytahovali ze sklenice a dávali dohromady náhodné páry.

Přáníčko se zamilovaným citátem potěší ne jednoho člověka.

První máj – svátek zamilovaných

U nás v Česku někteří lidé den sv. Valentýna neslaví a přijde jim to jako zbytečný svátek, nebo prostě jako svátek, který patří do zahraničí a ne sem. Tito lidé mají většinou za oslavu dne zamilovaných První máj. Jedná se o jarní svátek, který se slavý 1. května.

Celý květen je tak brán jako svátek zamilovaných, svátek lásky. S tímto pojetím je tradičně spojena především noc předcházející prvnímu květnu zahrnující stavění a hlídání máje (též označováno také jako májka) – jedná se o označení ozdobeného kmene stromu, který je staven 30. dubna, nebo 1. května), vylévání cestiček z hašeného vápna smíšeného s vodou mezi domy milenců a malování vápnem srdcí a nápisů na jejich vrata.

Májka u nás je vlastně mladý strom, který je zbaven všech listí a větví kromě horní části. Nejčastěji se používá smrk a bříza. Horní část se zdobí stužkami nebo krepovým papírem a je zde pověšen také ozdobný věnec.

Stavění májky je v dnešní době spíše otázkou vesnic a malých měst, kdy se ženy často navlíknou do krojů a dochází k velkým slavnostem.

U svátku Prvního máje je důležité, že zamilované páry si dají polibek pod rozkvetlým stromem. Za vhodné stromy je branná třešeň, višeň jabloň a dokonce i bříza.

Studenti našich škol většinou mají za úkol se naučit nazpaměť báseň od Karla Hynka Máchy – Máj. Většina čtenářů si nyní i minimálně první sloky vybaví:

Byl pozdní večer – první máj –
večerní máj – byl lásky čas.
Hrdliččin zval ku lásce hlas,
kde borový zaváněl háj.
O lásce šeptal tichý mech;
květoucí strom lhal lásky žel,
svou lásku slavík růži pěl,
růžinu jevil vonný vzdech.
Jezero hladké v křovích stinných
zvučelo temně tajný bol,
břeh je objímal kol a kol;
a slunce jasná světů jiných
bloudila blankytnými pásky,
planoucí tam co slzy lásky.

Tuto báseň dokonce česká rocková hudební skupina Support Lesbiens nazpívala.

Zamilované citáty o lásce

Zamilované citáty o životě jsou často oblíbené u lidí, kteří právě prožívají krásné zamilování a první lásky. Pokud se někomu vztah nevydařit, většinou vyhledává citáty o smutné lásce a citáty o zklamání.

Někdy je lepší smutné citáty nechat být, nehledat trápení smutné citáty a zaměřit se na ty veselé a šťastné citáty. Zamilované citáty jsou velmi oblíbené pro každou věkovou kategorii, pro ženy i muže.

Zamilované citáty pro miláčka mohou být například tyto:

Odmítáme ty co nás milují, a milujeme ty co nás odmítají.“ – Seneca, římský filozof

Opakem pravé lásky není nenávist, ale lhostejnost.“ – Robert Fulghum, americký spisovatel, pastor a učitel

V životě je jen jedno štěstí – milovat a být milován.“ – George Sand, francouzská spisovatelka

Neexistuje žádný jiný lék na lásku, než více lásky.“ – Henry David Thoreau, americký autor

Citáty o životě a lidech pochází někdy od slavných a známých osobností, ovšem je i celá řada krásných citátů, u kterých autoři nejsou známí. Mezi jeden z nejznámějších, který patří mezi citáty o životě a lidech bezesporu patří:

Být či nebýt, to je oč tu běží.“, pod který se může podepsaat anglický básník a dramatik William Shakespeare.

První láska – to je velký cit a malý rozum.“ – Arión, řecký básník

Nejosamělejším člověkem je ten, který ztratil lásku.“ – Ernest Hemingway, americký autor a novinář

Když potkáš v životě opravdovou lásku, nezavrhni ji, protože až ji potkáš podruhé, vyhne se ti.“ – Marcus Aurelius, vládce starověkého Říma

Láska je pro člověka složitější než matematika, mnohdy s nevyřešitelnými příklady.“ – Albert Einstein, německo-americký fyzik a zakladatel teorie relativity

Život bez lásky je jako pramen, který vysychá v poušti, protože nenašel cestu k moři.“ – Friedrich Von Bodenstedt, německý autor

Milovat někoho znamená být jediným, kdo hledí na zázrak, jenž je pro ostatní neviditelný.“ – Francois Mauriac, francouzský autor

Když někoho milujeme, stává se naše láska reálnou a zjevnou jen díky vynaložené námaze – díky tomu, že pro někoho uděláme krok navíc nebo ujdeme celý kilometr. Láska vždy stojí úsilí; bez námahy se k ní dospět nedá.“ – Morgan Scott Peck, americký psychiatr

Jsou zamilovaní, kteří hledí na lásku jako na slunce a jednoduše oslepnou. Jiní zas poprvé objeví život až tehdy, kdy ho prozáří láska.“ – William H. Gates, americký právník a filantrop

Až když jsme našli lásku, víme, co nám v životě chybělo.“– John Ruskin, anglický spisovatel a umělecký kritik

Mezi zajímavé citáty o lásce pro kluka může krásně posloužit citát Johna Lennona:

Říkáš: miluji déšť, když však prší, jdeš se schovat, abys nezmokl. Říkáš: miluji slunce, když však svítí, jdeš se schovat do stínu. Mám strach, že mi jednoho dne řekneš: miluji tě.“

Mezi další jeho velmi známý citát pro zamilované se dá také zařadit: „Miluji život, protože mi dal tebe. Miluji tebe, protože ty jsi můj život.“

John Lennon byl anglický zpěvák a hudební skladatel. Celosvětově se proslavil jako zakladatel a kytarista hudební skupiny The Beatles. Jedná se o jednu z nejúspěšnějších kapel v celé historii.

V roce 1970 došlo k rozpadu kapely Beatles a John Lennon poté pokračoval jako sólový umělec a spolupracovník Yoko Ono, což byla jeho manželka, která se právě díky svému manželovi rychle proslavila.

Poslední aktualizace: 03. 11. 2022