Menu
Jak dát domácí rozpočet do pořádku

Jak dát domácí rozpočet do pořádku

3 minuty čtení

Pohled na bankovní účet může být někdy šok. Jak nastavit nová pravidla pro zdravé rodinné finance a dát rozpočet do pořádku? 

Vyrovnaný domácí rozpočet je základem efektivního spravování rodinných financí. Díky správnému domácí rozpočtu bude člověk včas dostávat svým závazkům, vybuduje si finanční rezervu a ještě mu zbyde část peněz na investování.

V neposlední řadě se mu bude dobře usínat, protože nebude muset mít strach, že se dostane do finančních problémů

Jak sestavit dobrý osobní či rodinný rozpočet? Kdo bude dodržovat následující kroky, je na dobré cestě ke správnému hospodaření.

Stanovit cíl rozpočtu

Jaký je cíl rodinného rozpočtu? Zbavit se dluhů nebo si našetřit na byt? Jasně definovaný záměr je důležitý, jelikož člověka motivuje k tomu, aby se k dodržování rozpočtu opravdu zavázal.

Kromě cíle je nutné si také stanovit uzávěrku, do kdy by člověk rád svých finančních cílů dosáhl. Faktický nejzazší termín každého donutí se opravdu snažit.

Vytvořit přehled příjmů a výdajů

Příčinou finančních trablů je většinou fakt, že lidé nemají přehled o svých výdajích a postrádají jakýkoli finanční plán. Přehled o tom, kolik člověk v daném období utratil, lze snadno ztratit.

Nejprve je tedy nutné si sepsat výdaje a příjmy posledního roku a následně podle dostupných informací reálně odhadnout, jak se obojí bude vyvíjet v roce příštím.

Do svých výdajů je třeba zařadit výdaje na jídlo, domácnost, nájem, dopravu, veškeré nákupy a zábavu. Nesmí se zapomenout ani na výdaje, které se opakují třeba jen jednou ročně. Povinné ručení za auto nebo jiné pojistné může leckoho ve finančně napjatém měsíci nemile překvapit.

Po výdajích se musí spočítat i příjmy. Příjmy by měly pokrýt veškeré výdaje. Pokud má člověk každý měsíc hluboko do kapsy, neměl by to řešit půjčkami. Lepší je změna zaměstnání, brigáda nebo omezení výdajů.

Je jedno, zda plán příjmů a výdajů bude mít člověk v notesu na papíře nebo v chytré aplikaci v mobilu. Je však nutné, aby odpovídal pohybu financí v daném období. To je základ zdravých financí.

Srovnat nabídky na trhu

Rodinné výdaje se většinou skládají z několika fixních měsíčních plateb – za bydlení, energie a několik dalších. Každopádně se vyplatí jednou za čas zkontrolovat, jestli není na trhu výhodnější nabídka pro každou platbu.

Používání internetových srovnávačů při hledání nejvýhodnější nabídky se výrazně rozšířilo a tento proces se tak velmi zjednodušil.

Platit včas

Tato rada může znít banálně, avšak kvůli jejímu nedodržování platí každý měsíc mnoho českých rodin zbytečně. Pokud člověk platí pozdě účty za telefon, energie či splátku úvěru, mohou mu nabíhat pokuty a penále.

Pečlivé plánování měsíčního rozpočtu pomůže i v dodržování včasnosti plateb. Člověk se tak vyhne se situaci, kdy by chtěl zaplatit, avšak nemá na účtu potřebné finance. 

Půjčka ve vhodné situaci dává smysl

Ne každý nedostatek peněz se vyplatí financovat půjčkou. Pokud se však jedná o smysluplné situace, jako je například nákladnější studium dětí, pak je půjčka jistě vhodným řešením.

Pokud už půjčku někdo splácí, rozhodně by si měl prověřit, jestli není možné ji refinancovat nebo sloučit více půjček do jedné levnější, neboli konsolidovat půjčky.

Možné je také sloučení půjček rodinných příslušníků. Ať už se jedná o bankovní nebo nebankovní půjčky, splátky kontokorentů nebo různých karet. Sloučení půjček může ročně ulevit domácímu rozpočtu o značnou částku.

Sledování a aktualizace rozpočtu

Rozpočet, který si člověk vytvořil, nemusí po určité době již platit. Z tohoto důvodu je potřeba ho sledovat a čas od času přehodnotit. Obecně lze doporučit přehodnocení rozpočtu vždy po uplynutí šesti měsíců.

Ke sledování rozpočtu si lze vytvořit tabulku v Excelu nebo starou dobrou tužku a papír. Kdo chce jít s dobou a myslí to s rodinným rozpočtem vážně, může využít i některou z aplikací na sledování rozpočtu, jako je třeba Wallet.

Poslední aktualizace: 21. 02. 2023