Menu
Holding – jak neplatit vysoké daně

Holding – jak neplatit vysoké daně

6 minut čtení

Holdingová společnost se stala populárním způsobem řízení dceřinných společností. Vytvořením mateřské společnosti nedojde pouze k přesunu kapitálu, ale také k různým formám optimalizace daní a anonymitě vlastníků.

Majitelé firem vždy hledají způsoby, jak ochránit majetek své firmy. V průběhu let byla vyvinuta řada strategií, které jim v tom pomáhají. Jednou z nejúčinnějších je rozdělení podniku na několik podnikatelských subjektů, které vlastní a kontroluje jedna holdingová společnost.

Typy holdingových společností

Mnoho holdingových společností nic nevyrábí, neprodává žádné výrobky ani služby ani neprovádí žádné jiné obchodní operace. Jejich jediným účelem je držet kontrolní akcie nebo členské podíly v jiných společnostech. Tento typ holdingové společnosti se nazývá čistá holdingová společnost.

Některé holdingové společnosti kromě toho, že vlastní a kontrolují dceřiné společnosti, provozují i vlastní podnikatelskou činnost. Tento typ holdingové společnosti se nazývá smíšená holdingová společnost.

Mezi další typy holdingových společností patří bezprostřední a zprostředkující holdingové společnosti, což jsou holdingové společnosti vlastněné jinými holdingovými společnostmi nebo většími podniky.

Struktura holdingové společnosti

V typické holdingové struktuře dceřiné společnosti vyrábějí, prodávají nebo jinak podnikají. Ty se nazývají provozní společnosti. Další dceřiné společnosti vlastní nemovitosti, duševní vlastnictví, vozidla, vybavení nebo cokoli jiného hodnotného, co je využíváno provozními společnostmi.

Holdingová společnost může vlastnit 100 % dceřiné společnosti nebo může vlastnit pouze tolik akcií nebo členských podílů, aby mohla dceřinou společnost ovládat. Mít kontrolu znamená, že má dostatek akcií nebo členských podílů, aby zajistila, že hlasování vlastníků bude v její prospěch. To může činit 51 %. Pokud je vlastníků mnoho, může to být mnohem nižší procento.

Každá dceřiná společnost má vlastní vedení, které řídí každodenní činnost. Vedení holdingové společnosti je odpovědné za dohled nad řízením dceřiných společností. Může volit a odvolávat ředitele společnosti nebo manažery LLC a může přijímat zásadní politická rozhodnutí, jako je rozhodnutí o fúzi nebo zrušení. Lidé řídící holdingovou společnost se neúčastní každodenního rozhodování provozních společností.

Jaká je úloha holdingové společnosti?

Holdingové společnosti využívají podniky všech velikostí a ve všech odvětvích. Mnohé z nejznámějších veřejně obchodovaných společností jsou ve skutečnosti holdingové společnosti a mnoho lidí, kteří kupují jejich akcie, si ani neuvědomuje, že investují do holdingové společnosti, a nikoli do provozní společnosti.

Struktura holdingové společnosti je oblíbená u velkých podniků s více obchodními jednotkami. Vezměme si například velkou korporaci, která vyrábí a prodává několik různých druhů spotřebního zboží, včetně výrobků pro péči o vlasy, výrobků pro péči o pleť, výrobků pro péči o děti a dalších. Namísto použití jedné korporace s různými divizemi by tento podnik mohl mít strukturu s jednou holdingovou společností a několika dceřinými společnostmi. Korporace patří mezi 3 základní typy právnických osob.

Každá obchodní jednotka by mohla být provozována jako samostatná dceřiná společnost, v níž by holdingová společnost vlastnila kontrolní podíl. Duševní vlastnictví, vybavení a nemovitosti společnosti mohou být rovněž umístěny v samostatných dceřiných společnostech, přičemž provozní společnosti platí za používání duševního vlastnictví, pronájem vybavení a pronájem svých kanceláří.

Holding se nezakládá v ČR

Podstatou holdingové struktury je vlastnění podílů nebo akcií ve společnostech. Holdingová společnost na sebe bere pouze řídící rizika, ale vyhýbá se jiným problematickým oblastem. Většinou se zakládá mimo území států, kde sídlí ovládané společnosti. Proto také KKCG Karla Komárka se sídlem na Kypru pouze drží a tím také řídí přes akcie ostatní společnosti v ČR.

Výhody holdingu

Držením akcií nevstupuje mateřská společnost do žádných rizik a přesunem kapitálu či daněním optimalizuje svoje příjmy. Může operativně a rychle přesunovat majetkové podíly podle změn v legislativě a zároveň nemusí odhalovat vlastnickou strukturu.

Akcie v držení holdingu jsou buď na majitele a tedy anonymní nebo na jméno, ale tím je u dceřiných společností opět sám holding a nikoliv konkrétní fyzická osoba.

Nevýhody holdingových společností

Holdingové společnosti mají také své nevýhody. Zde je přehled některých nevýhod.

Náklady na dodržování předpisů

Holdingové společnosti mají specifické náklady – od registrace a státních poplatků až po náklady na udržení činnosti. V závislosti na počtu a typech dceřiných společností spadajících pod holdingovou společnost se tyto náklady mohou rychle sčítat.

Složitost

Když větší společnost vlastní a kontroluje další společnosti s různými obchodními cíli, bude to jistě složitý proces.

Ochrana majetku

Tím, že holding spravuje pouze majetkové účasti a sám se na podnikání přímo nepodílí, nehrozí finanční problémy a ztráty. Holding je odděleným vlastníkem, který za dceřinou společnost nenese žádnou odpovědnost. V případě konkurzu nebo exekuce se jej tak nedotknou žádné majetkové sankce. A je také chráněn cizí jurisdikcí.

Česká republika má podepsánu řadu dohod o ochraně investic. Pokud dojde k nějakému zásahu do majetkových práv, může holding vést spor se státem na zahraniční půdě. Není tak závislý na rozhodnutích českých loajálních úředníků.

Daňová optimalizace

Holding si pro svoje působení vybírá takové země, kde příjmy z akcií nebo daně z příjmů jsou co nejnižší. Může tedy na jednu stranu vykazovat vysoký obrat a zisk a na stranu druhou nedanit zbytečně velkými procenty. Stejně tak může přijímat dividendy nebo obchodovat nedaňově mimo území státu, kde vykazuje hospodářskou činnost.

Srážková daň

Problémem převodu kapitálu je takzvaná srážková daň. Česká republika pro kapitálové převody do daňových rájů zvedla tuto daň z 15 % na 35 %. Holdingová společnost by tak obdržela dividendu z akcií po sražení těchto 35 %. Holdingovou společnost ale není třeba zakládat v daňovém ráji. Naopak existují země, kde není nutné další daně z dividend nebo kapitálových převodů zdanit.

Jak je holding financován?

Vedení holdingu je také zodpovědné za rozhodnutí, kam investovat své peníze. Čistě holdingová společnost může získat prostředky na své investice prodejem majetkových účastí v sobě nebo ve svých dceřiných společnostech nebo půjčkou.

Může také získávat příjmy z plateb, které dostává od svých dceřiných společností ve formě dividend, distribucí, úrokových plateb, nájemného a plateb za back-office funkce, které může poskytovat. Smíšená holdingová společnost může získávat výnosy z vlastních obchodních operací.

Výběr země

Nejoblíbenějšími destinacemi pro holdingové společnosti jsou Nizozemsko, Anglie a Kypr. V Nizozemsku musí mateřská společnost vlastnit alespoň 5% podíl na dceřiné společnosti, musí mít akciovou strukturu a dceřiná společnost musí podléhat procentnímu zdanění. Potom je možné bez dalších daní převést dividendu nebo kapitál a nic dalšího neplatit.

Anglii musí holding držet nejméně 10 % dceřiné společnosti a musí být obchodní společností jak holding tak také dceřiná společnost. A pokud jsou dividendy zdaněny více, než je tomu v Anglii, žádná další daň se neplatí.

Nejjednodušší situace je na Kypru. Holding musí držet alespoň 1 % dceřinné společnosti a zdanění nesmí být výrazně nižší než na Kypru. Dividendy a kapitálové převody jsou za splnění těchto jednoduchých podmínek zcela osvobozeny od daní.

Čeští podnikatelé tedy nezakládají holdingy proto, aby lépe vypadali. Založení mateřských společností mimo ČR znamená odliv a zajištění kapitálu. Přitom se použijí daňové a legislativní výhody zemí v EU jako je Kypr, Nizozemsko nebo třeba Lucembursko, Švýcarsko či Belgie.

Struktura takových společností nemusí být známá ani vlastník nemusí sdělovat svoje nacionále. Holding je tedy ukázkou optimalizace kapitálu a zárukou, že nedojde k majetkovým a právním problémům majitelů.

Poslední aktualizace: 11. 08. 2020