Menu
Jak koupit akcie

Jak koupit akcie

4 minuty čtení

Pokud má člověk nějaké volné prostředky, které nechce jen nechat ležet na účtě, může zkusit zauvažovat nad investicí do akcií. Jak a kde ale koupit akcie, jakou strategii zvolit? Tento článek zodpoví na všechny důležité otázky ohledně nákupu akcií.

Základní předpoklady k nákupu akcií

Ještě před samotným hledáním konkrétního postupu, jak nakupovat akcie, je důležité mít na paměti pár následujících pravidel investování:

  • K investicím se vždy používají jen volné prostředky. Brát si půjčku na investování do akcií či jiného aktiva je opravdu špatný nápad.
  • Je důležité mít peněžní rezervu na horší časy. Vždy se může stát něco špatného – nemocenská, ztráta práce a podobně. Proto je důležité si vytvořit finanční rezervu pro horší časy. Až z prostředků, které přesahují výši finanční rezervy, je vhodné investovat.
  • Být připraven ztratit peníze. Investování do akcií je risk. A podobně jako každý risk může být zisk, tak může být rovněž i ztrátou. Proto je dobré připravit svou psychiku na možnou ztrátu, která je s investováním do akcií spojená.
  • Být připraven investovat čas do vzdělávání. Investice do akcií zabere hodně času, pokud je to bráno vážně. Je důležité získat informace o odvětví a o firmě, jejichž akcie si chce člověk koupit. Také je důležité se vzdělávat četbou literatury o investování.

Nákup akcií – investiční strategie

Pokud má investor finanční rezervu a je připraven čelit riziku, pak je na čase vytvořit si investiční strategii. Mezi základní otázky investora patří:

  1. Za kolik investovat? – je důležité promyslet i možnost investice do jiných aktiv, než jsou akcie – tzn. státní dluhopisy nebo korporátní dluhopisy, podílové fondy či kryptoměny.
  2. Jaké akcie koupit? – u výběru akcií je dobré se dívat jak na perspektivu samotné firmy, jejichž akcie si přejete koupit, tak na vývoj celého odvětví, ve kterém firma operuje. U firmy je podstatné se dívat na vedení, pročítat výroční zprávy a podobně. Důkladná analýza trhu je při nákupu akcií kriticky důležitá.
  3. Kdy chci tyto akcie koupit? – je možno buď akcie kupit najednou, nebo po kouskách. Známou investiční strategií je tzv. průběžné nakupování, kdy je například třetina akcií nakoupena v jednom měsíci, druhá třetina o měsíc později a třetí třetina o další měsíc později. Tímto způsobem se investoři alespoň částečně brání volatilitě na akciových trzích.
  4. Za jak dlouho chci tyto akcie prodat? – plánujete tyto akcie držet dva roky (růstová strategie)? Měsíc (aktivní investování)? Nebo dokonce plánujete nakupovat a prodávat akcie na denní bázi – tzn. trading? Stanovení základního časového horizontu je rovněž důležité při tvorbě investiční strategie.

Při nákupu akcií lze využívat také různé investiční nástroje, jako je například pákový efekt, díky kterému je možné znásobit své zisky.

Jak nakoupit akcie?

Pro samotný nákup akcií je nutné si vybrat brokera, přes kterého se následně akcie nakupují. Mezi brokery patří například Komerční banka a.s., Roklen360 a.s. nebo holandský broker DEGIRO.

Výběr brokera není radno brát na lehkou váhu, nejdůležitější informace na které se při výběru dívat jsou: bezpečnost brokera (například pojištění vkladů), sídlo (ideálně v Evropě) a výši poplatků za jednotlivé úkony (vedení účtu, poplatek z provedené transakce, apod.).

Pokud chcete obchodovat na české burze RM-SYSTÉM, kterou vlastní Fio banka, pak je nejjednodušší zajít do Fio banky a otevřít si zde investiční účet.

Obchodování na burze

Po zřízení účtu u brokera dostanete přístup na burzu pomocí příslušného uživatelského rozhraní, kde už můžete jednotlivé akcie nakupovat.

Samotné obchodovací prostředí, ve kterém se akcie nakupují, je velmi podobné, jako obchodovací prostředí u jiných aktiv. Většinou se zde vyskytují základní příkazy Nákup/Prodej a poté i tzv. limitní příkazy, kdy je například možné pomocí příkazu Stop-limit nastavit peněžní hranici, za kterou se akcie sama od sebe prodá nebo koupí. Po vyhotovení příkazu na burze jste se stali hrdými majiteli vašich akcií.

Pokud budete investovat do akcií, pak je dobré si pročítat výroční zprávy firem, sledovat trendy a konkurenci v odvětví a všeobecně se vzdělávat a nebrat svou investici na lehkou váhu. Také je důležité kontrolovat kurz vašich akcií. Ale jen jednou za čas, nic se nemá přehánět. Z každodenního kontrolování stavu svých investic většinou vzniká jen stres a panika.

V roce 2019 české akcie stouply o 13 procent. Vyplývá to z výsledků burzy ze dne 30. 12. Nejziskovější byly akcie skupiny CME, největší propad naopak zaznamenaly akcie společnosti Pegas Nonwovens. V porovnání s trhy jako Německo, Itálie, Francie nebo Rusko však pražská burza minulý rok prokázala spíše slabší výkonnost.

Koupit akcie nebo dluhopisy?

Dluhopisy bývají považovány za poněkud bezpečnější způsob investování, než jsou akcie. Dluhopisy garantují návratnost investované částky, většinou bývá i pevná úroková sazba a možnost předčasného splacení.

S menším rizikem však bývá spojen i menší potenciál zisku a proto zpravidla dluhopisy nedisponují takovým potenciálem výdělku, jako akcie. Je však potřeba mít na paměti, že akcie jsou značně rizikové.

Populárními jsou Dluhopisy Republiky. které patří mezi nejbezpečnější konzervativní způsoby spoření, neboť představují nástroj s garantovaným výnosem dluhopisů a garancí splacení dlužné částky. Dělí se na reinvestiční, protiinflační či fixní. Kde koupit protiinflační dluhopisy? U smluvních distributorů ČSOB nebo Česká spořitelna.

Další alternativou k akciím jsou podílové fondy nebo burzovně-obchodované fondy (ETF).

Poslední aktualizace: 25. 11. 2018