Menu
Jak naučit dítě mluvit, plavat, číst nebo zpívat

Jak naučit dítě mluvit, plavat, číst nebo zpívat

15 minut čtení

Malé miminko roste jako z vody a s tím přichází radosti i starosti. Jak naučit dítě sedět a jak naučit dítě mluvit jsou jedny z prvních otázek, které si klade téměř každý rodič. Později přichází další a další otázky. Jak naučit dítě zpívat, jak naučit dítě plavat či jak naučit dítě číst.

Je mnoho metod, jak učit děti novým dovednostem a každý rodič může zvolit takovou, která nejvíce vyhovuje jeho stylu výchovy. Mnozí dospělí řeší, jak se naučit anglicky nebo jak se naučit zpívat v případě malých dětí však učení funguje úplně jinak. Jak na to?

Jak naučit dítě mluvit

Od samého narození vydává mimino mnoho zvuků. Patří mezi ně vrkání, žbluňkání a samozřejmě pláč. A pak, často někdy před koncem prvního roku života, dítě vysloví své první slovo.

Ať už je to první slovo „máma“, „táta“ nebo něco jiného, je to pro každého rodiče obrovský milník a vzrušující období. Jakmile však dítě povyroste, zajímají se rodiče, jaké jsou jeho jazykové schopnosti ve srovnání s dětmi podobného věku.

Jak naučit dítě mluvit? Aby bylo jasno, děti se učí mluvit různou rychlostí. Pokud tedy dítě mluví později než starší sourozenec, pravděpodobně se není čeho obávat. Zároveň však pomáhá porozumět typickým jazykovým milníkům.

Rodič tak včas zachytí případné vývojové problémy. Skutečnost je taková, že některá batolata potřebují při osvojování si řeči trochu více pomoci.

Článek popíše běžné jazykové milníky a inspiruje rodiče několika zábavnými aktivitami na podporu řeči a radami, jak naučit dítě mluvit.

Vývoj řeči od 0 do 36 měsíců

I když se jazykové dovednosti batolat rozvíjejí postupně, komunikují již od narození. Není neobvyklé, že dítě ve věku 0 až 6 měsíců vydává zvuky vrkání a žvatlání. A v tomto věku jsou miminka dokonce schopna pochopit, že na ně dospělý mluví. Často otáčejí hlavu ve směru hlasů nebo zvuků.

Jak se učí rozumět jazyku a komunikaci, je pro ně snazší řídit se pokyny, reagovat na vlastní jméno a skutečně říci své první slovo.

Děti ve věku od 7 do 12 měsíců mohou obvykle rozumět jednoduchým slovům, jako je například „ne“. Mohou používat ke komunikaci gesta a mohou mít slovní zásobu přibližně jednoho až tří slov, i když první slova mohou říci až po dosažení 1 roku.

Kolem 13 až 18 měsíců se slovní zásoba batolete může rozšířit na 10 až více než 20 slov. V této době začínají slova opakovat, proto by si rodiče měli dávat pozor, co říkají. Batolata rozumí také jednoduchým příkazům, jako je „zvedni botu“, a obvykle dokáží verbalizovat některé požadavky.

Ve věku 19 až 24 měsíců se slovní zásoba batolete rozšíří na 50 až 100 slov. Pravděpodobně dokáže pojmenovat věci, jako jsou části těla a známé osoby. Může začít mluvit v krátkých frázích nebo větách.

Ve věku 2 až 3 let může mít batole slovní zásobu 250 a více slov. Může klást otázky, požadovat předměty a řídit se podrobnějšími pokyny.

Čím víc rodiče s dětmi mluví, tím dříve se to děti naučí.

Tipy, jak může rodič naučit dítě mluvit

Výše uvedená věková rozmezí jsou samozřejmě pouze orientační. A je pravda, že některá batolata si osvojují jazykové dovednosti o něco později než jiná. To však neznamená, že by to byl nějaký problém.

Ačkoli každé dítě pravděpodobně v určitém okamžiku jazykové dovednosti dožene, může rodič udělat mnoho pro to, abyste podpořil řeč a pomohl rozvíjet jazykové schopnosti svého batolete.

Společné čtení

Čtení dítěti – pokud možno každý den – je jednou z nejlepších věcí, které lze pro podporu rozvoje řeči udělat. Jedna studie z roku 2016 zjistila, že děti mají širší slovní zásobu díky tomu, že jim rodiče čtou obrázkové knížky. Čtení rozvíjí mluvení dítěte více, než když poslouchání řeči dospělých.

Podle studie z roku 2019 může čtení pouhé jedné knihy denně znamenat, že děti budou seznámeny s více než milionem slov navíc oproti dětem, kterým se do školky nečte.

Mluvit, kdykoli je to možné

To, že dítě ještě neumí mluvit, neznamená, že by rodiče měli celý den sedět v tichu. Čím více rodiče mluví a vyjadřují se, tím snadněji se to naučí i batole.

Pokud máma nebo táta mění batoleti plenku, může vyprávět nebo vysvětlovat, co dělá. Rodiče mohou mluvit o čemkoli, co je napadne. Podstatné je používat jednoduchá slova a pokud možno krátké věty.

Mluvení podpoří rodiče také tím, že dětem během dne čtou. Mohou si číst například recept, zatímco společně vaří. Nebo si na procházce předčítat nápisy, dopravní značky a podobně.

Další trik, jak naučut dítě mluvit je zpívání písniček. Ať už je to oblíbená večerní ukolébavka nebo jakákoliv písnička během dne. Řada rodičů v tuto chvíli přemýšlí, jak se naučit zpívat. Dětem však nevadí, že zpěv mámy a táty není dokonalý.

Mluvení, čtení pohádek a zpívání jsou nejlepší triky, jak rozmluvit dítě.

Nepoužívat dětské žvatlání

I když je roztomilé, když malé děti používají nesprávná slova nebo používají dětskou mluvu, neměli by to rodiče opakovat. Není přímo nutné děti opravovat, jen reagovat správnými výrazy. Pokud například děťátko svým způsobem požádá o zapnutí knoflíků na košili, může rodič jednoduše říct: „Ano, zapnu ti knoflíky na košili“.

Pojmenovávání předmětů

Některá batolata raději ukáží na věc, než aby si o ni řekla. Rodič se v tu chvíli může zachovat jako tlumočník svého dítěte a pomoci mu pochopit názvy určitých předmětů. Pokud například batole ukáže na hrnek, rodič odpoví: „Pití. Chceš pití?“ Cílem je povzbudit dítě k vyslovení slova „pití“. Tak to lze dělat se všami předměty, na které dítě ukazuje.

Rozšiřovat stručné odpovědi

Dalším způsobem, jak rozšířit slovní zásobu dítěte, je rozšířit jeho odpovědi. Pokud například dítě uvidí psa a řekne slovo „pes“, dá se reagovat slovy: „Ano, to je velký hnědý pes.“ Dítě může zopakovat: „Ano, to je velký hnědý pes.“

Tuto techniku lze použít v situaci, kdy dítěti vypadnou slova ve větě. Dítě může říci: „pes velký“. Rodič větu může rozvést tím, že odpoví: „Ten pes je velký.“.

Dítě má mít na výběr

Komunikaci mohou rodiče podpořit také tím, že dají dítěti na výběr. Například mohou být na výběr dva džusy a rodič pobídne ratolest, aby si vybrala mezi pomerančovým a jablečným džusem. Stačí se batolete zeptat: „Chceš pomerančový, nebo chceš jablečný?“.

Pokud batole ukáže nebo gestikuluje svou odpověď, je dobré ho povzbudit, aby použilo slova.

Omezit čas strávený u obrazovky

Studie z roku 2018 zjistila, že zvýšený čas strávený u obrazovky mobilních mediálních zařízení je spojen s opožděním řeči u 18 měsíčních dětí. Odborníci poukazují na to, že pro rozvoj jazyka je nejlepší interakce s ostatními – nikoliv zírání na obrazovku.

Americká pediatrická akademie (AAP) doporučuje, aby děti ve věku od 2 do 5 let trávily u obrazovky maximálně 1 hodinu denně, mladší děti pak méně času.

Co když batole nemluví

I když rodiče vynaloží veškeré úsilí, aby batole mluvilo, může se stát, že potíže s verbální komunikací přetrvávají. Mezi příznaky opoždění řeči mohou patřit tyto situace:

  • dítě nemluví do 2 let
  • má potíže s plněním pokynů
  • má potíže se sestavením věty
  • omezená slovní zásoba neodpovídá věku dítěte

Pokud mají rodiče obavy, měli by se poradit s pediatrem. Mezi možné příčiny opoždění řeči může patřit mentální postižení a poruchy sluchu. Opoždění řeči může být také známkou poruchy autistického spektra. Někdy však dítě jen potřebuje více času.

V případě větších obav přichází na řadu komplexní vyšetření, které pomůže určit příčinu. To může zahrnovat setkání s logopedem, dětským psychologem a případně audiologem. Tito odborníci mohou identifikovat problém a následně doporučit řešení, které dítěti pomůže splnit jazykové milníky.

Slyšet první slovo dítěte je vzrušující okamžik a stejně tak se rodiče těší na to, že dítě začne skládat věty a porozumí pokynům. Je skličující, když batole nedosahuje důležitých milníků tak, jak rodiče očekávají.

Avšak i když se u dítěte objeví určité opoždění v řeči, nemusí to vždy znamenat vážný problém. Děti rozvíjejí jazykové dovednosti různou rychlostí. Každé obavy nebo pocit, že se jedná o skrytý problém, je však dobré řešit preventivně s pediatrem.

Jak naučit dítě číst

Naučit děti číst není snadné. Pedagogové jsou často pevně přesvědčeni o tom, co považují za správný způsob výuky této základní dovednosti. Ačkoli se přístupy učitelů mohou lišit, výzkumy hovoří jasně o tom, jak nejlépe dítěti pomoci a jak naučit dítě číst.

Výzkumy ukazují, že děti se naučí číst, když jsou schopny rozpoznat písmena nebo kombinace písmen a spojit tato písmena se zvuky. Porozumění hláskám v mluvených slovech a pochopení, že písmena v tisku odpovídají hláskám, jsou prvními kroky k tomu, aby se člověk stal čtenářem.

Se čtením je dobré začít v útlém věku.

Na čtení záleží

Pokud děti nezvládnou fonetiku, je pravděpodobnější, že budou mít problémy se čtením. Proto musí učitelé vést děti krok za krokem přes určitou posloupnost písmen a hlásek. Děti, které se naučí dekódovat jednoduchá slova, pak mohou tuto dovednost uplatnit u náročnějších slov a nakonec číst plynule.

Čemu se při výuce čtení vyvarovat?

Pedagogové a odborníci tvrdí, že děti by měly slova vyslovovat, místo aby je hádaly. To znamená, že děti nemají hádat neznámé slovo například podle obrázku v knize. Vyhýbání se vizuální nápovědě podporuje plynulé čtení.

Jak naučit dítě číst doma

Rodiče chtějí svým dětem pomoci naučit se číst, avšak nechtějí je tlačit a čtení zprotivit. Přitom existuje řada zábavných způsobů, jak naučit dítě číst. Například vyzvat děti, aby našly v domě vše, co začíná na určitý zvuk.

Dobré je natáhnout jedno slovo ve větě. Požádat dítě, aby „podalo sůl“, ovšem místo samotného slova říct jednotlivé hlásky ve slově „sůl“. Požádat dítě, aby vymyslelo, jak by se jmenoval každý člen rodiny, kdyby začínal na hlásku „b“ a podobně.

Dobré je číst dítěti jeho oblíbenou knížku znovu a znovu. U knih, které dobře znají, mohou děti pomocí prstu sledovat, jak se čte každé slovo. Rodiče mohou dělat totéž nebo vymyslet jinou strategii, která dětem pomůže sledovat, která slova na stránce právě čtou.

Čtenářským schopnostem dítěte může pomoci i to, když mu rodič poskytne rozmanité zážitky, které zdánlivě nemají se čtením nic společného. Díky různorodým zážitkům jsou děti schopny uplatnit své vlastní znalosti, aby lépe porozuměly textům o různých tématech.

Jak naučit dítě plavat

Další kapitolou v učení dítěte jsou pohybové dovednosti. Jak naučit dítě „pást koně“, jak naučit dítě sedět, jak naučit dítě chodit a podobně. Otázka, jak naučit dítě plavat přichází na řadu v každé rodině v jiný čas. Někteří rodiče berou miminka do bazénu už v prvních měsících života, jiní vyčkávají až do předškolního věku.

Přihlášení dítěte na lekce plavání je skvělý způsob, jak zvýšit jeho dovednosti a bezpečnost ve vodě. Plavání je sice zábava, ovšem hra v bazénu může být také nebezpečná. Žádný kurz sice nedokáže dítě ochránit před utonutím, postupný program učení plavání však poskytuje dítěti dovednosti, které vydrží po celý život.

S formální výukou plavání je dobré začít až po prvních narozeninách dítěte. Vždy je třeba zvážit emocionální vyspělost, fyzické a vývojové schopnosti a omezení a úroveň pohodlí dítěte. Na začátku jsou nejlepší volbou programy pro rodiče s dítětem, které se zaměřují na hry ve vodě a přípravu na samotné plavání a bezpečnost v bazénu a jeho okolí.

Plavání s dětmi je skvělá aktivita, kterou si užívají i rodiče.

Plavání s dětmi ve věku 1 – 2 roky

V tomto věku se dítě jednoduše seznamuje s vodou. Hraje si v bazénu a uvítá kurzy, který se zaměřují na zábavu a zdomácnění ve vodě namísto učení plavání. Aktivity mohou zahrnovat ukázku šplouchání, zpívání písniček při pohupování a společné hraní dětských her ve vodě.

Rodič musí mít dítě stále v náručí. Dítě do 3 let by se němělo ponořovat. Děti v tomto věku mohou spolknout velké množství vody – dost na to, aby se jim zředily chemické látky v krvi, což může způsobit ospalost, nevolnost a záchvaty. Ve vzácných případech může dojít k intoxikaci vodou, která může být v závažných případech smrtelná.

V drogeriích jsou běžně dostupné plavecké pleny, která zabrání úniku výkalů do bazénu, což představuje velké zdravotní riziko pro ostatní plavce. Kojenec se může utopit v centimetru nebo dvou vody za méně než 30 sekund, proto musí rodiče dávat velký pozor na všechna vodní nebezpečí, včetně nafukovacích dětských bazénků, kbelíků, toalet a vaniček.

Jak naučit plavat dítě v batolecím věku

Zvídavé batole je ve vodě aktivnější a samozřejmě stále potřebuje dospělého, který ho drží a hlídá. V bazénu nebo v plaveckém programu rádo hraje zábavné hry, které vybízejí k pohybu rukou, kopání nohama a plavání s oporou na břiše nebo na zádech.

Je na čase ukázat, jak ve vodě vyfukovat bubliny. Děti se naučí namočit si obličej, aniž by polykaly vodu. Než jim budou tři roky, mohou tyto věci zvládnout bez pomoci rodičů. Stálý dohled je však stále nutností.

Plavání dětí ve věku 4 -5 let

V tomto věku je dítě již dostatečně samostatné, aby mohlo plavat samo. Rodiče mohou svou ratolest zapsat na kurzy plavání. Pokud nemají děti ve vodě mnoho zkušeností, stačí zvolit program pro začátečníky, který jim pomůže získat sebevědomí.

V mělké vodě by se 4 – 5 leté dítě zvládne naučit samostatně plavat, ponořit hlavu pod vodu na pět až deset sekund, přejít ze stoje do plavecké polohy bez pomoci, klouzat vodou, dosáhnout místa výstupu a používat koordinované kopy a pohyby paží. Výuka plavání bývá zaměřena také na bezpečnostní dovednosti, které jsou velmi důležité.

Jak se s dětmi naučit zpívat

Zpěv je dovednost, která téměř každého fascinuje a kterou by se rád naučil. Ať už se jedná o děti nebo dospělé. Zejména pro děti je zpěv něčím, co jim pomáhá rozvíjet spoustu dalších dovedností.

Všichni rodiče chtějí, aby jejich děti vynikaly ve všech možných oblastech života. Když však dojde na jejich trénink, rodiče mají tendenci zaostávat. Každý rodič by se měl snažit naučit své děti zpívat, protože to má plno výhod. Jak se naučit zpívat a jak naučit děti zpívat?

Naučit se zpívat může být složité, avšak pravidelné cvičení dokáže dítě zdokonalit. Zde jsou základní informace o tom, jak mohou rodiče pomoci svým dětem naučit se zpívat.

Děti milují hudbu, písničky by měly být součástí života dítěte od narození.

Rozcvička nesmí chybět

Před zahájením cvičení je nezbytná rozcvička. Někdy se mozek mladých lidí ztrácí ve svém imaginárním světě. Proto je rodiče musí požádat, aby prováděli správná zahřívací cvičení. Jeho součástí mohou být hluboká dechová cvičení.

Rocvička pomůže dítěti otevřít hrdlo, aby se při zpěvu nenamáhalo. Každého někdy při zpěvu začne bolet v krku, což se později stává velkým problémem. Proto každé dítě vyžaduje řádnou rozcvičku.

Cvičení dýchání

Každé dítě se musí před samotným zpěvem naučit správně dýchat. Dechová cvičení totiž dětem pomáhají kontrolovat a regulovat dech při zpěvu. Někdy se stává, že kvůli jediné potřebě zazpívat vysoké tóny musí na dlouhou dobu zadržet dech. Proto je nutné správné procvičování dýchání ještě předtím, než se dítě naučí zpívat.

U zpěvu je důležité dýchat spíše nosem než ústy. To dětem pomáhá zpívat vysoké tóny, protože mohou snadno dýchat nosem a zpívat ústy. Důležité je směřovat vzduch do žaludku namísto do hrudníku. K tomu pomáhá položení rukou na břicho, děti tak cítí, jak se bříško plní vzduchem.

Dobré je když děti počítají své nádechy a výdechy. Umět se dobře nadechnout a vydechnout je pro každého zpěváka nezbytným předpokladem, jak se naučit zpívat.

Přirozené tóny

Nalezení přirozeného tónu, který z dítěte originálně vychází, je celou podstatou zpěvu. Pokud například dítě zpívá „la“ nebo „a“, musí se zjistit jeho přirozený tón. Podle toho lze zjistit, které písně může dítě snadno zpívat a jaké techniky může používat.

Rodiče mohou také zahrát několik tónů na libovolném nástroji, jako je klavír nebo kytara, aby zjistili notový rozsah své ratolesti. To je navíc velmi užitečné, když se dítě chce učit hrát na hudební nástroj a zajímá ho, jak se naučit na kytaru. Pro výběr hudebního nástroje lze využít slevy Kytary.cz.

Prozkoumání stupnice

Jakmile dítě a rodič znají výchozí tón, mohou začít se zkoumáním standardních stupnic. Ze začátku je nejlepší zpívat písně s malým rozsahem tónů. Později se dá podle potřeby posouvat stupnicí výše a níže.

Důležité je na dítě nespěchat, nevyčítat a nebýt přísný, když nedokáže zazpívat správné tóny. Každý začátečník potřebuje svůj čas a stejně tak dítě, které pomalu přichází na to, jak se naučit zpívat.

Poslední aktualizace: 26. 11. 2022