Menu
Jak si najít brigádu – tipy, rady

Jak si najít brigádu – tipy, rady

7 minut čtení

Brigády neodmyslitelně patří ke studentskému životu. Každý, kdo si chce během letních prázdnin nebo i během školního roku něco přivydělat, má snahu najít co nejlépe placenou brigádu. A ještě lépe v oboru, který je mu blízký. Jak najít dobrou brigádu a jaké podmínky pro ni platí? Od kolika let je možné si formou brigády přivydělávat a za jakých podmínek?

Přivýdělek ke studiu se patrně hodí každému studentovi. Kromě finančního ohodnocení pracující student získává především zkušenosti, které se mu mohou v následujících letech v mnoha ohledech hodit.

Pokud si navíc vybere brigádu v oboru, ve kterém chce následně působit, získává tím cennou praxi. A ta už se naprosto bez skrupulí dá napsat do životopisu, případně alespoň zmínit v motivačním dopisu.

Brigáda v budoucím oboru je příjemný bonus. Běžně ale studenti vykonávají zcela „obyčejné“ práce, které jim sice neposkytnout praxi, ale dají jim „školu života“. Díky brigádě mají možnost si nanečisto zkusit, jaké to je pracovat.

Brigáda, resp. výdělek z brigády, také může mladého člověka naučit správně s penězi hospodařit. Asi nikdo nepracuje pro to, aby hned druhý den z výplaty neměl ani korunu.

Naopak – brigáda poskytuje skvělou příležitost se naučit neutrácet vydělané peníze za zbytečnosti a objektivně hodnotit, jak nejlépe s penězi vyjít s maximálním užitkem. Není špatné se při dlouhodobějším příjmu poohlédnout po nějakém studentském účtu či po běžném bankovním účtu pro studenty.

TIP: Přivýdělek lze vyřešit také zkráceným úvazkem.

V neposlední řadě brigáda často přináší možnost získat nové přátele, poznat novou skupinu lidí. Není řeč jen o brigádě v některé firmě nebo společnosti. Jako formu brigády lze označit například i au pair pobyty v zahraničí.

Ti, co již měli možnost se jich zúčastnit, velmi často hovoří o tom, že se členy hostitelské rodiny navázali velice přátelské vztahy a i po ukončení pobytu zůstávají v častém kontaktu.

Jak najít brigádu?

Způsobů, jak si najít dobrou brigádu, existuje hned několik. Hned na úvod je ale potřeba říct, že konkurence mezi brigádníky je obrovská. Na jedno místo se obvykle hlásí mnoho desítek (ne-li stovek) zájemců, a to především v letních měsících. Někdy tak může být hledání brigády běh na dlouhou trať.

Proto se doporučuje začít nejprve u rodiny a případně u známých. Není vůbec neobvyklé, že si mladý člověk najde brigádu právě skrze známé – mnoho z nich podniká nebo znají někoho, kdo podniká a hledá výpomoc na letní měsíce.

Ale pochopitelně se může jednat také o zaměstnance, který zkrátka jen má informaci, že jejich zaměstnavatel vypsal nějaké místo obsazované právě brigádníky.

Pro obě strany takto nalezená brigáda může být výhrou – brigádník to má téměř bez práce a zaměstnavatel získá osobu s doporučením. Ideální stav.

Obsazení pracovního místa (i brigády) na doporučení je výhodné oboustranně – pro zaměstnavatele i zaměstnance / brigádníka.

Ne vždy se to takto jednoduše ale povede. Pak by první kroky zájemce o brigádu měly vést na specializované portály s nabídkou brigád. Jedná se například o:

  • www.prace.cz
  • www.jobs.cz
  • www.fajn-brigady.cz
  • www.nabrigadu.cz aj.

Zde se sice objevuje nekonečné množství brigád, ale také jsou to natolik známé servery, že je tu také nekonečné množství zájemců. Vyplatí se tak poměrně časté sledování nových nabídek a případně okamžitá reakce.

S tím souvisí to, že by si měl každý zájemce dopředu připravit motivační dopis nebo životopis (pakliže za sebou má nějakou relevantní praxi).

TIP: Kdo neví, jak příslušné dokumenty napsat, může využít vzory ke stažení, kde kromě vzoru životopisu ke stažení zdarma najde i průvodní dopis a další.

Hledání brigády po své vlastní ose

Jestliže chce student své šance na nalezení brigády zvýšit, měl by si ji hledat ještě po své vlastní ose. To znamená aktivně ji ve svém okolí vyhledávat. Může třeba zajít do obchodních center a zkusit se ptát ve vybraných obchodech.

Aktivně oslovovat i vybrané firmy, ve kterých by mladý člověk chtěl v budoucnu pracovat, také není od věci. Určitě ale nejde o to být vlezlý a dožadovat se třeba schůzky s majitelem společnosti.

Bohatě stačí zkontaktovat se s personálním oddělením nebo sekretariátem a slušnou formou se poptat na možnost brigády.

Především vysokoškoláci většinou cílí na firmu z oboru. A u nich lze sledovat také požadavek na dlouhodobější brigádu, která nepokrývá jen letní měsíce. Velkým přínosem pro vysokoškoláky bývají stáže nadnárodních firem.

Jak vystupovat při hledání brigády

S širokou konkurencí na trhu míst pro brigádníky nepřímo souvisí i vystupování při hledání brigády. Ti, co mají na starosti výběr vhodného uchazeče, mají k dispozici většinou desítky kandidátů.

Většinou tak nebudou vůbec reagovat uchazeči, který má ve své reakci namísto případných zkušeností a motivaci k práci spíše jen samé dotazy.

Do odpovědi na nabídku brigády rozhodně nepatří fráze typu „prosím, pošlete mi více informací“. Tím si zájemce prakticky zavírá dveře k osobnímu pohovoru. Až ten je vhodný na zjišťování všech podrobností a informací.

TIP: Osobní pohovor na brigádu může být dobrou zkušeností pro pozdější hledání dobře placené práce.

Každý zájemce o brigádu by měl vystupovat korektně, slušně a spolehlivě. Stejně jako u pohovoru na běžnou pracovní pozici nepůsobí dobře, když na osobní setkání přijde zájemce pozdě.

Podmínky pro brigádníky

Plnoletí brigádníci mají přeci jen trochu volnější ruku v tom, jak si najít brigádu. Pro mladistvé totiž platí řada zákonem daných podmínek, které nabídky brigád limitují.

Zcela zásadní je, že na brigádu může jít student až po ukončení povinné školní docházky. Mladiství k tomu navíc potřebují souhlas zákonného zástupce.

Pro účely brigády lze podepsat klasickou pracovní smlouvu, ale také Dohodu o provedení práce (DPP) nebo Dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Se zmíněnými dohodami nevzniká nárok na dovolené či podobné benefity.

Každá smlouva (bez ohledu na to, zda ji uzavírá mladistvý nebo plnoletý zájemce) musí být sjednána v písemné podobě a musí obsahovat především následující specifikace:

  • období, na jaké se uzavírá (akceptuje se doba určitá i neurčitá)
  • výši finanční odměny a podrobnosti její výplaty
  • popis a rozsah práce
  • místo práce

Pokud si brigádu sjednávají mladiství, nesmí podepisovat dohodu o hmotné odpovědnosti nebo dohodu o odpovědnosti za svěřené předměty. Tomu musí odpovídat i povaha požadovaných činností. A jaká další omezení se pojí s brigádami mladistvých? Jedná se o tato pravidla:

  • max. 8 hodin denně, 40 hodin týdně (i v případě souběhu více zaměstnavatelů)
  • nárok na pauzu již po 4,5 hodinách
  • nulové přesčasy
  • žádná práce v noci (od 22 hod. do 6 hod.)

Svěřená činnost musí odpovídat fyzickému a rozumovému rozvoji. Zákon dále mimo jiné stanovuje, že:

Mladiství zaměstnanci nesmějí být zaměstnáváni pracemi pod zemí při těžbě nerostů nebo při ražení tunelů a štol.

Mladiství zaměstnanci nesmějí být zaměstnáváni pracemi, které se zřetelem k anatomickým, fyziologickým a psychickým zvláštnostem v tomto věku jsou pro ně nepřiměřené, nebezpečné nebo škodlivé jejich zdraví.

Zaměstnavatelé nesmějí zaměstnávat mladistvé zaměstnance také pracemi, při nichž jsou vystaveni zvýšenému nebezpečí úrazu nebo při jejichž výkonu by mohli vážně ohrozit bezpečnost a zdraví ostatních zaměstnanců nebo jiných fyzických osob.

Tyto podmínky a řadu dalších stanovuje přímo Zákoník práce. Pro zaměstnavatele to znamená pochopitelně jistá omezení.

Na druhou stranu je dobré si uvědomit, že brigádníci jsou pro ně levná pracovní síla, která například jen dočasně vykrývá nedostatek personálu během letních prázdnin.

Brigáda nejen pro studenty

Jaké práce se nejčastěji pro brigádníky nabízejí? Nejčastěji se z logiky věci jedná o různé pomocné práce – roznos letáků a novin, doplňování zboží, pomocné práce v kuchyni, práce pomocných servírek a číšníků, ale jedná se také o hostesky, práci na recepci, v call centrech, úklid nebo administrativní práce v kancelářích.

Nutno zmínit, že tyto a mnoho dalších prací nejsou určeny jen studentům. Brigády velmi často hledají také maminky na mateřské dovolené nebo ty, které pobírají již rodičovský příspěvek. A výjimku netvoří ani senioři, kteří si k důchodu chtějí přivydělat nějaké peníze navíc.

Poslední aktualizace: 09. 04. 2020