Menu
Náhrada za poškození věcí

Náhrada za poškození věcí

3 minuty čtení

Nový občanský zákoník konečně zavedl zaplacení nejen samotné věci v její tržní hodnotě, avšak především posiluje práva poškozeného. Často se totiž stává, že věci nejdou nahradit nebo pořízení nových je velice drahé. Doposud byl v problémech poškozený.

Za některé poškozené věci může být poskytnuta náhrada. Náhrada by měla být včasná a odpovídající, aby smířila obě strany. To může být provedeno prostřednictvím kompenzací, aby nahradily ztrátu způsobenou poškozením.

Zákony v jednotlivých jurisdikcích stanoví, jaké soukromé transakce mohou být náležitě uplatňovány v případě smluvních sporů týkajících se poškození věcí. V některých případech může poškození věcí spočívat v jejím úplném nebo částečném zničení. V takových případech by měla být vyplacena náhrada, která odpovídá ceně poškozené věci.

V některých případech může být poškození věci způsobeno jejím užíváním. Například, pokud se auto poškodí při vyhýbání se překážce, může být požadována náhrada od osoby, která vyhýbáním se překážce způsobila poškození věci, pokud poskytla slíbenou údržbu nebo opravu.

Někdy může dojít k poškození věcí nedostatkem opatrnosti. Povinnost uhradit náhradu by měla plynout z daného vztahu. Například když osoba před jízdou nebo manipulací s vybavením nekonala potřebná opatření, aby zabránila poškození věci, lze z toho usuzovat, že je zodpovědná za náhradu za toto poškození.

Při posuzování, zda se bude poskytovat náhrada za poškození věcí, je třeba vzít v úvahu okolnosti i formu poškození věci. Rovněž je důležité brát v úvahu zocelení poškození věci, částku, kterou by ta osoba či společnost měly uhradit a přibližnou dobu, po kterou by měla být náhrada platná.

Zloděj v bytě

Mít zloděje v bytě se stává nepříjemnou situací, avšak lze jej zachytit na bezpečnostní kamery nebo pomůže bezpečnostní služba. Pokud se pohyb zloděje zachytí na bezpečnostní kameru a následně se zloděj identifikuje, je to nejlepší řešení.

Pokud je to možné, měl by člověk zavřít všechny vnější dveře a okna, aby se zabránilo dalšímu případu krádeže. V případě, že zloděj byl identifikován, je důležité rychle kontaktovat policii, aby mohl být zadržen a postaven před soud.

Možná nebude mít nové ustanovení nového občanského zákoníku velkou výchovnou roli. Avšak konečně je to průlom do oprávněných požadavků toho, kdo nic nezavinil, a přece musí platit vysoké náklady ze svého.

Zloděj, který se vloupá do bytu nepochybně poškodí dveře, okna, zámek a poničí nábytek. Někteří zloději dokonce úmyslně ničí různé předměty a mají zlomyslnou radost ze škody.

Pokud totiž poškozený požaduje náhradu, je mu přisouzena jen do výše běžné ceny. Dveře po mnoha letech používání mají poloviční hodnotu, ale koupit si majitel musí nové. Zloděj mu však zaplatí jen cenu starých a zbytek si musí doplatit.

Není to absolutní

Samozřejmě, že například dveře lze někdy sehnat levnější. Poškozený se nebude moci obohacovat, ale dosáhne toho, že nebude muset doplácet, když podobná věc bude prostě za vyšší cenu a třeba nová. Podobně je tomu s předměty, které mají pro poškozeného zvláštní hodnotu. Soud nebude určovat jen fyzickou částku za věc.

Talíř po babičce má třeba symbolickou hodnotu mnohem vyšší a pokud se rozbil nebo byl ukraden, nikdy už nepůjde vrátit. Pokud se k takovému předmětu váží vzpomínky, má poškozený právo na citovou újmu. Může mu být přisouzena částka třeba několika desítek tisíc za talíř, který by jinak stál 30 Kč.

Práva poškozených

Konečně tedy dochází k citlivějšímu přístupu k poškozeným. Ten, kdo nic neudělal, byl často velice přísně posuzován z hlediska cen poškozených nebo zcizených předmětů a vlastně prodělal bez svého zavinění.

Oprávněně tak cítil nespravedlnost, když zjistil, že si na zničené věci ještě musí znovu připlácet. A stejně tak se nyní dostane alespoň finančního zadostiučinění tomu, kdo přišel o věc nenahraditelné hodnoty, ke které se vázaly vzpomínky nebo jiná citová pouta.

Dalo by se říct, že se všechno dostává tak do civilizované společnosti, kde ochrana patří poškozenému a škůdce by měl trpce litovat svých činů a nikoliv se vysmívat oběti.      

Poslední aktualizace: 18. 02. 2023