Menu
Nebourané ojetiny po havárce

Nebourané ojetiny po havárce

3 minuty čtení

Prakticky každý prodejce bude tvrdit, že daný vůz nebyl nikdy bouraný. Obzvláště u dovezených vozidel z Německa je však velká pravděpodobnost, že daný automobil právě před svým transportem do České republiky nějaký šrám utržil. Jak však poznat bourané vozidlo?

Začít je třeba u porovnání barevných odstínů u jednotlivých dílů karoserie a spáry různých šířek. Zkušený odborník ví přesně, kam se podívat a kde jsou rozdíly nejznatelnější. Následně musí automechanik zkontrolovat fakticky stav jednotlivých dílů a celé karoserie.

Opět je třeba se spolehnout na odborníka, který přesně ví, jak vypadá opravený a jak původní díl karoserie. Dobrý automechanik pozná také asymetrické světlomety nebo chybějící airbag.

Vyplatí se dát si pozor také na přetočený tachometr, čímž prodávající uměle navyšuje cenu vozidla. Ověření stavu tachometru lze uskutečnit v databázi Ministerstva dopravy kontrolatachometru.cz. K tomu je potřeba VIN kód a číslo protokolu technické prohlídky. Zobrazeny budou data z poslední STK v ČR. Propojení s databázemi v zahraničí zatím není možné.

VIN kód musí souhlasit s technickým průkazem

Číslo karoserie, tedy VIN kód – výrobní číslo vozidla, je zásadním údajem, který musí korespondovat s technickým průkazem. Obvykle bývá umístěno pod čelním sklem a vyraženo na karoserii na předním podběhu či na podlaze vozidla.

Prodejce bude vědět, kde toto číslo je, pokud ne, vyhledá jej automechanik a porovná ho s technickým průkazem. Bezpodmínečně musí sedět. Pokud ne, vozidlo je důrazně doporučováno nekupovat. Důležité je také, aby mechanik vyhodnotil, zda číslo není přeražené či s ním nebylo nijak manipulováno.

Nákup vozu nepředstavuje pouze automobil

Při nákupu vozidla je důležité získat i potřebnou dokumentaci k vozu. U dovezených vozidel je zcela běžné vedení servisní knížky k vozidlu. Jde o deklarovaný údaj, na který se dá relativně dobře spolehnout.

Důležité je, aby byla servisní knížka vyplněna a měla tak vypovídající hodnotu. Další dokumenty představují nejrůznější návody, uživatelské příručky a postupy. Kupující by měl k vozidlu logicky dostat všechny klíče. Obvykle se jedná o dva kusy.

Koupě po podepsání smlouvy

Pokud jsou kupující i automechanik spokojeni s faktickým i dokumentárním stavem vozidla, nic nebrání uskutečnit nákup. Smlouva o koupi vozu je neméně důležitá. Předně je nutné si ji detailně přečíst a porozumět každé části, která se v ní vyskytuje. U odkazů na zákony je nutné si tento zákon vyhledat a seznámit se s ním.

Popřípadě využít služeb právníka, který může případnou složitou smlouvu zkontrolovat a vyhodnotit, zda se nejedná o jednostranně nevýhodnou koupi. Navíc smlouva o nákupu vozidla musí pro ochranu obou stran obsahovat následující údaje:

Specifikaci prodávajícího pomocí jména, adresy a nejlépe i rodného čísla. Stejně tak u kupujícího je nutné tyto údaje uvést. Pokud je prodávajícím subjektem firma, je třeba zadat obchodní jméno, adresu a minimálně IČ. Tím bude subjekt jasně identifikován.

Následně je nutné uvést předmět smlouvy, tedy vozidlo – detailní specifikace SPZ, typ, značka a model, rok výroby, číslo technického průkazu. VIN, barva, obsah motoru a technická kontrola. Následně je nutné prohlášení prodávajícího, že je vlastníkem vozidla a že nezamlčel žádné závady na vozidle. S prodejem je nutné spojit předání technického průkazu a plné moci k přepisu vozidla v registru na nového majitele.

Kupující se musí ve smlouvě zavázat, že vozidlo od prodávajícího převezme do svého vlastnictví a zaplatí za to dohodnutou sumu. Je vhodné do smlouvy uvést, že kupující si je vědom toho, že změnou majitele zaniká povinné ručení a je nutné uzavřít nové.

Dále je součástí smlouvy jasná specifikace ceny a to včetně daně z přidané hodnoty. Pokud je vystavována faktura, je nutné uvést splatnost faktury a účet, na který má být finanční obnos zaslán. Případně variabilní symbol platby.

Obvykle je pak součástí smlouvy o koupi vozu odkaz na obchodní zákoník, který upravuje všechny ostatní náležitosti, které nejsou součástí smlouvy. Jde o běžnou praxi, jelikož je zbytečné psát vše do kontraktu.

Obchodní zákoník je pro obě strany závazný a nezvýhodňuje ani jeden subjekt. Smlouvu je nutné vyhotovit dvakrát a každá strana obdrží jeden podepsaný výtisk. Hodí se ještě vložit prohlášení, že obě strany smlouvu četly, rozumí jí a s obsahem souhlasí. Svobodně pak smlouvu podepíší s údajem o místě a datu podpisu.

Poslední aktualizace: 28. 01. 2023