Menu
Oblečení na pohovor – dámské, pánské, neformální – co si vzít

Oblečení na pohovor – dámské, pánské, neformální – co si vzít

14 minut čtení

Podle psychologů trvá jen desetinu sekundy, než si o člověku druhá strana vytvoří první dojem na základě toho, co vidí. Lidé si prohlížejí obličej, řeč těla a to, co má druhý na sobě. Kdokoli chce zvýšit své šance na to, aby pohovor proměnil v pracovní nabídku, musí být jeho outfit profesionální a dokonalý!

Jak se připravit na pohovor? Cílem je přesně vědět, co si vzít na pohovor, aby se uchazeči o zaměstnání ve svůj velký den cítili v pohodě, klidu a sebevědomě. Pokud jde o oblečení na pracovní pohovor, lze se řídit jedním jednoduchým pravidlem, díky němuž se kandidát o práci nikdy neukáže nepatřičně.

Zlaté pravidlo – jak se obléct na pohovor 

V případě pochybností je lepší se rozhodnout pro formální oblečení. Raději být oblečen o stupeň lépe než lidé, s nimiž bude pohovor probíhat. Je lepší přijít v obleku do kanceláře plné mikin a džínových šortek, než se objevit v tričku v kanceláři plné vyleštěných kožených bot a obleků.

Pokud bude uchazeč oblečen „příliš formálně“, je velmi snadné to zahrát do autu. Lze to použít jako začátek konverzace, který pomůže odlehčit náladu a prolomit ledy s personalistou. Nezáleží, zda se kandidát uchází o hlavní pracovní poměr, či zkrácený úvazek. V obou případech je vhodné se obléci dobře.

Jako uchazeč o zaměstnání člověk neustále zkoumá společnosti, náboráře, pozice a platy. A když konečně přijde e-mail nebo telefonát s pozvánkou na schůzku, nastává otázka, jak se obléct na pohovor. Existuje několik způsobů, jak určit, co si vzít na sebe:

  • Zeptat se náboráře nebo někoho, kdo ve firmě pracuje
  • Projít si účty společnosti na sociálních sítích

Pozvánka na pohovor přichází od zaměstnance společnosti, který se stará o personalistiku a nábory. Nemělo by být ostudou se jej zeptat, co si obléct na pohovor – je to zcela normální otázka, na kterou by lidé z HR měli rádi odpovědět. Lze tak učinit telefonicky nebo e-mailem.

Šablona e-mailu: Jak se obléknout na pohovor 

Vážený (jméno),

velmi se těším na osobní setkání a seznámení s týmem dne (datum pohovoru). Mám na Vás jednu rychlou otázku – co si vzít na pohovor na sebe? Chci se ujistit, že se dostavím ve správném oblečení. Mám pocit, že je vždy lepší se zeptat, než mylně předpokládat.

Děkuji za pomoc.

S pozdravem,

(Jméno)

Pokud z HR dají neurčitou odpověď typu “ Je v pořádku si vzít na sebe cokoli“, lze je požádat o upřesnění, nebo se obrátit na jinou osobu, která v dané společnosti pracuje, a zjistit, jak se věci mají. Může být nepříjemné dostavit se ve špatném oděvu.

Rozhodně se vyplatí projít si účty společnosti na sociálních sítích. V dnešním světě je téměř každá společnost aktivní na sociálních sítích, kde sdílí informace o nových produktech, významných událostech a své firemní kultuře. To obvykle znamená spoustu fotografií zaměstnanců při práci, které lze použít jako referenční bod.

Oblečení na pohovor 

Oblečení na pohovor je vždy velké téma. Obecně se rozlišují tři styly, jenž odpovídají firemnímu zaměření a kultuře. Jaké jsou rozdíly mezi Smart Casual, Business Casual a Business Formal?

Smart Casual: Oblečení, které kombinuje dobře padnoucí, elegantní pracovní oděv s prvky neformálního oblečení, jako jsou blůzky, košile, knoflíkové halenky, společenské kalhoty, tmavé džíny a elegantní, praktická obuv. Platí, že Smart Casual je o něco více módní a ne tak konzervativní.

Smart Casual je široce akceptován ve většině firem.

Business Casual: Není nutné si brát na sebe celý oblek, avšak rozhodně se jedná o formálnější podobu ve srovnání s oblečením Smart Casual. Pro muže to obvykle znamená sportovní sako, kalhoty a kožené boty. Velmi dobře vypadá oblečení značky Gant – například pánské svetry Gant. Jelikož jsou zkušenosti s Gant pozitivní, lze této firmě plně důvěřovat.

Pro ženy je to neutrální halenka (v případě potřeby s blejzrem nebo svetrem), na míru šité kalhoty a elegantní lodičky. Jedná se o nejběžnější styl oblečení na pohovor.

Business Formal: Jedná se o tradiční, konzervativní obchodní vzhled, který mají bankéři, právníci, konzultanti, atd. Řeč je o kompletním obleku a společenské obuvi pro obě pohlaví. Nicméně to, že je formální, neznamená, že v něm kandidát nemůže ukázat trochu své osobnosti!

TIP: Kvalitní a velmi pěkné obleky lze zakoupit například na eshopu Bandi.

Dámské oblečení na pohovor 

„Nemám co na sebe.“ Kolikrát si tuhle větu ženy už řekly – obzvlášť před velkou událostí, jako je pohovor? Pohovory jsou už tak dost stresující. Není třeba se obávat svého oblečení a zároveň přemýšlet, jak vytvořit okouzlující a sofistikovanou odpověď na otázku „Tak mi o sobě něco řekněte“.

Filozofie oblékání při pohovoru se dá shrnout do dvou základních zásad:

  1. Pohodlí. Bez ohledu na to, jak formální nebo neformální je dress code, musí se uchazeč cítit pohodlně. Když je spokojen s tím, jak vypadá a jak se cítí, vyzařuje z něj sebedůvěra a může se soustředit na to, na čem ten den opravdu záleží. Je tedy lepší vyhnout se všemu příliš teplému, těsnému (důležité je dýchání), svědícímu atd.
  2. Nikdo by si oblečení neměl všimnout. Pokud jsou oblečení na pohovor a doplňky opravdu křiklavé, bude personalista rozptýlený. Pokud oblečení nesedí nebo vypadá nedbale, upoutá na sebe kandidát negativní pozornost. Základ je držet se neutrálního, dobře padnoucího oblečení, a udržet tak pozornost na tom, co kandidát o sobě říká.

Dámské oblečení na pohovor – příklady

Příklady ze stylů Smart Casual, Business Casual a Business Formal pomohou utvořit si obrázek o tom, co si obléci na pohovor.

Smart Casual: Celkově je styl Smart Casual skvělý, protože umožňuje během pohovoru ukázat část své osobnosti. Nápadů na oblečení, které pomohou vypadat elegantně a neformálně, je spousta.

  • Vrchní díl: Halenka na knoflíky. Není nutné zapínat všechny knoflíčky až ke krku.
  • Spodní díl: Kotníkové zkrácené kalhoty (námořnické, olivové, khaki), působí uvolněněji.
  • Boty: Baleríny. Pokud je outfit na pohovor neutrální, lze si klidně obout boty s barevným nebo jednoduchým vzorem. Pokud se však už vzory na svršku objevují, platí pravidlo volit jednodušší boty.
  • Doplňky: Méně je více. Náušnice na peckách s jednoduchým náhrdelníkem nebo náramkem či hodinkami.

Jednoduše lze něco takového dát dohromady, aniž by bylo nutné kupovat něco nového.

Příklad dámského oblečení č. 2 – v jednoduchosti je síla a krása. Nedbalá elegance kolikrát přinese více užitku, než přehnaná péče.

  • Vršek: Halenka (pokud mrzne, pak svetr).
  • Spodní díl: Černé džíny (určitě se vyhnout modrým džínám).
  • Boty: Boty na nízkém podpatku.
  • Doplňky: Opět se držet jednoduchosti. Malé náušnice a základní zlatý nebo stříbrný náhrdelník.

V rámci stylu Smart Casual lze vyjádřit sebe sama, avšak dobrá rada je držet se jednoduchého a konzervativního oblečení. Uchazečka by měla vypadat uvolněně, a zároveň uhlazeně. Pokud si tento outfit může vzít ráno do práce, odpoledne na pohovor a pak na večeři s rodiči, ví, že se trefila do černého.

Business Casual: velmi oblíbený styl pro pracovní pohovor. Obvykle je to také sázka na jistotu. Tento vzhled představuje rovnoměrnou rovnováhu mezi neformálním a korporátním stylem, takže lze vejít do většiny kanceláří a cítit se tam mezi svými.

Oblečení Business Casual by mělo být povýšeno nad styl Smart Casual. Rozhodně zde je stále prostor ukázat svou osobnost, avšak existuje několik základních prvků, kterých se držet. Důležitým tipem pro Business Casual je vyhnout se džínám (samozřejmě žádné modré džíny, ani černé).

U Business Casual stylu je sako na míru správnou volbou. Nikdy nezklame.

Nejjednodušší způsob, jak tento vzhled vylepšit, je sako na míru. Nemusí to být zrovna formální sako k obleku – existuje spousta jiných možností, které vypadají o něco stylověji. Pokud je sako černé nebo modré, lze zvolit halenku s jemným vzorem. Příklad Business Casual dámského outfitu na pohovor:

  • Horní / dolní díl: Jednoduché černé šaty ke kolenům a černé punčocháče.
  • Boty: Ploché boty nebo lodičky na nízkém podpatku.
  • Doplňky: Jednoduchý náhrdelník a základní náušnice.

V případě Business Casual by hlavním cílem mělo být zachovat profesionalitu a uvolněnost. A nebát se ukázat trochu osobnosti. Stačí vyvážit jakékoli vzory nebo barvy neutrálními barvami.

Business Formal: vyžaduje mnohem více úsilí a není tak snadné držet se ve formálním oblečení pravidla pohodlí. Díky vyvíjejícím se módním trendům mají ženy mnohem lepší možnosti pro Business Formal, než dříve. Obleky dnes vypadají žensky. Módní je možná trochu přehnané, avšak alespoň lze nosit oblek, aniž by ženy byly zahlceny vycpávkami a přebytečnou látkou.

Pro všechny, kteří nenosí kalhoty, se Business Formal může rozšířit na pouzdrové sukně nebo zavinovací šaty a sako. Místo nákupu drahého oblečení, které bude po dvouhodinovém pohovoru pravděpodobně ležet věčnost vzadu ve skříni, si lze Business Formal oblečení i půjčit. Příklad dámského Business Formal:

  • Vršek: Sako a bílý knoflíkový top.
  • Spodní díl: Zkrácené kalhoty, které se hodí k blejzru.
  • Boty: Černé boty jsou nejbezpečnější volbou. Pro dámy milující podpatky pak lodičky.
  • Doplňky: Jednoduché zlaté nebo stříbrné kousky. Stačí náušnice a hodinky.

Toto je celkem standardní formální oblečení pro pohovor. Základní černou a bílou barvou uchazečka nic nezkazí. Lodičky nejsou nezbytné, zvlášť pokud podpatky ženu ničí. Existuje spousta bytelných bot, které vypadají dostatečně hezky, aby se hodily k formálnímu pracovnímu oděvu.

Většina by na sebe obvykle nehodila oblek, kdyby nemusela, ovšem to neznamená, že by mělo být obětováno pravidlo pohodlí. Lze vypadat formálně a přitom být se cítit uvolněně. Důležité je, aby kalhoty dobře padly (délka, pas).

Mnoho pěkných kousků, které se na pohovor budou hodit lze nakoupit například na eshopu Airycloth. Jedná se sice o čínský eshop, nicméně recenze Airycloth jsou velice příznivé a zákazníci zde nakupují velmi rádi.

Pánské oblečení na pohovor – příklady

Smart Casual je něco jako: „elegantní, konvenční, relativně neformální styl“. V podstatě cokoli elegantnějšího než tepláková souprava a méně formálního než oblek. Něco, co si vzít na první rande. Neformální oblečení na pohovor je takové, kdy chce člověk vypadat elegantně, ovšem zároveň nechce, aby bylo poznat, že se příliš snažil.

Příklad pánského oblečení Smart Casual:

  • Vršek: Bílý propínací svetr, nepomačkaný.
  • Pásek: Vždy by měl ladit s botami (světlé boty + světlý pásek, tmavé boty + tmavý pásek).
  • Spodní díl: Tmavé kalhoty.
  • Boty: Neformální kožené oxfordky.
  • Doplňky: Hodinky jsou vždy skvělým doplňkem.

Pokud jde o Smart Casual, nejlepší mantrou je „když máš pochybnosti, vyhoď to“. Jinými slovy se vyplácí hrát na jistotu a konzervativně. Pokud má kandidát pochybnosti, zda si něco vzít na sebe, je lepší si to nebrat.

Business Casual má pro muže trochu více struktury. Pravidla jsou trochu přesněji definovaná a snadno se dodržují – přebírají se stejné zásady ze Smart Casual vzhledu a trochu se zkonzervativňují.

Příklad pánského oblečení Business Casual:

  • Vršek: Nažehlená bílo-modrá kostkovaná košile.
  • Sako: Šedý kardigan.
  • Opasek: Pásek musí ladit s tónem bot.
  • Spodní díl: Námořnické kalhoty.
  • Boty: Vyleštěné tmavé kožené společenské boty, oxfordky.
  • Doplňky: Hodinky jsou skvělé a lze ke sportovnímu kabátu přidat i čtvereček do kapsy. Kravata není potřeba.

Business Formal: Nejformálnější varianta a nejjednodušší na přípravu. Zde je na místě oblek a kravata. Největší pozornost musí být věnována dát na sladění obleku a bot. To, že jsou boty módní, ještě neznamená, že se k obleku hodí.

V případě obleku je nejlepší možností, jak ukázat svou osobitost, kravata. Opatrnosti však na místě a nenechat se unést. Kandidát by měl zůstat na profesionální/konzervativní straně, ovšem není třeba se bát jít nad rámec základní černé nebo modré.

Příklad pánského oblečení Business Formal

  • Vršek: vyžehlená bílá košile.
  • Sako a kalhoty.
  • Boty: Leštěné společenské boty.
  • Doplňky: Kravata je nutností, hodinky jsou skvělé a čtvereček do kapsy je vždy pěkný doplněk.

Černé a modré obleky jsou super běžným a tradičním krokem. Vypadají úžasně a jsou rozhodně bezpečnou hrou. Méně běžné barvy jsou například uhelná nebo šedá.

Business Formal je klasikou.

Business Formal je ten nejbezpečnější krok. Je to skvělý tah, pokud si uchazeč není jist, co očekávat. Nestává se, že by někoho nepřijali kvůli tomu, že byl příliš oblečený, spíše naopak. Navíc v obleku a kravatě vypadá každý úžasně.

Tipy na outfit na pohovor

Jednou z nejlepších věcí, kterou udělat a maximalizovat šance na úspěch, je připravit základy a plánovat nejhorší. Tipy na outfit na pohovor:

Vyprat prádlo 72 hodin před pohovorem – Součástí prvního dojmu je i to, jak oblečení vypadá. Je skvělé mít na sobě kompletní oblek, ovšem pokud jsou na něm skvrny nebo je pomačkaný, jako by ležel týdny na podlaze skříně, tak to maří celý účel.

Oblečení na pohovor si připravit noc před pohovorem – V den pohovoru by mělo být vše připraveno a naplánováno a jen se soustředit na svůj herní plán pro velký den. Není doporučováno balit si oblečení na pohovor noc předtím. Je žádoucí vyhnout se pomačkání.

Sbalit si záložní oblečení na pohovor – Stát se může cokoli. Může se z ničeho nic objevit bouřka, nad hlavou přelétnout kálející pták, nebo se uchazeči o zaměstnání ráno povede polít se kávou. Náhradní oblečení v kufru auta nebo v aktovce, stojí za klid.

Nešetřit na videopohovoru – K videohovorům je vhodné přistupovat stejně jako k osobnímu rozhovoru. Některé společnosti mají velmi velké obrazovky, na které mohou video promítat. Skvrna na košili v reálu může být na velké ploché obrazovce třícentimetrový kráter.

Připravit se na ostatní aspekty pohovoru – Jsou lidé ve špatném oblečením, avšak skvělou prezentací a vystupováním, kteří dostali pracovní nabídku. Existují lidé se skvělým oblečením, ovšem špatnou prezentací a vystupováním, kteří o nabídky přišli. 80 % úspěchu na pohovoru závisí na přípravě.

Většina lidí ví, že se na pohovor musí připravit, ovšem mnozí se nepřipravují dobře. Personalisté vědí. Kolik jen absolvovali pohovorů s nevhodně oblečenými lidmi, za to by měli mít nárok na dovolenou.

Outfit do práce je polovina úspěchu

To, co si uchazeč oblékne, ovlivňuje první dojem, který si o něm potenciální zaměstnavatel udělá. Sestavit oblečení na pohovor není vždy jednoduché. Ženám se často radí, aby si vzaly klasickou sukni, šaty nebo kalhoty se sakem, zatímco mužům oblek a kravatu. Outfit do práce na pozici ve finanční sféře, se však liší od toho, který si lze obléci na místo v maloobchodě.

Naštěstí existuje řada jednoduchých opatření, která pomohou zajistit, aby šatník odpovídal požadavkům – bez ohledu na prostředí a firemní kulturu. Pracovní pohovory mohou být konkurenční. Šatník pomáhá personalistovi vytvořit si o kandidátovi první dojem. Správné oblečení také pomůže cítit se sebejistěji, až náborář začne klást otázky.

Ať už právem, nebo neprávem, personalista si může oblečení na pohovoru vyložit jako signál, že to uchazeč s volným pracovním místem nemyslí tak vážně.

Profesionální oblečení může také ovlivnit to, jak náborář posoudí uchazečův soulad s kulturními normami podniku. Personalista bude považovat oblečení na pohovoru za reprezentativní pro profesionální image, kterou bude budoucí zaměstnanec pravděpodobně vyzařovat vůči klientům a ostatním zaměstnancům.

Co si vzít na pohovor – videohovor

Je důležité, co si uchazeč obleče na virtuální pracovní pohovor? Jednoduchá odpověď zní: Ano. 49 % si na videohovory obléká kancelářskou košili, ovšem ne běžné kalhoty. Přibližně třetina uvádí, že videohovory přijímá v neformálním oblečení nebo ve cvičebním úboru. Populární home office tomu častokrát nahrává. Je důležité vyvažovat zdravý work life balance, ovšem vše má svá pravidla a své meze.

Pokud jde o videopohovory, personalisté doporučují obléknout se stejně profesionálně jako na fyzický pracovní pohovor. Účast na pohovoru ve fleecovém svetru na zip, může být prvním a zároveň posledním dojmem, který na personalistu člověk udělá.

Pro profesionální prostředí rozhovoru je vhodné si správně nastavit pozadí, úhel záběru a výšku kamery. Mohlo by se vyplatit zakrýt tetování a piercing. Existuje mnoho pozic, kde nepředstavují problém – a ve skutečnosti jsou tetování a piercingy v podnikovém prostředí stále běžnější.

Neformální oblečení na pohovor – čemu se vyhnout

Odhalující oblečení při pohovoru – Hluboké výstřihy, topy bez zad, šaty obepínající kůži, sukně nad kolena, oblečení bez ramínek, průsvitné oblečení atd. jsou věci, které na pohovor rozhodně nepatří.

Nevhodná obuv – Nevhodná obuv neznamená jen žabky nebo crocsy. Za stejně špatné se považují i okázalé a honosné jehlové podpatky. Běžecké boty nebo tenisky také nefungují, pokud nejsou specifické pro oborovou niku.

Nevhodné oblečení – Startupy a další kreativní firmy si dávají záležet a chlubí se neformálním pracovním prostředím. Také o tom, že si nedělají žádné nároky na to, co si na pohovor kdo oblékne. Ani v takovém případě nepřipadají v úvahu krátké šortky nebo obyčejné tepláky. Je třeba zachovat neformální styl, ovšem ne příliš ležérní.

Zvířecí potisky a maskáče -Zvířecí potisky jakéhokoli druhu, potažmo vojenské maskovací potisky a dále jakékoliv velké potisky jako květinové apod. se nepovažují za formální.

Pro formální a poloformální prostředí je lepší dávat vždy přednost jednobarevným barvám, barvy lze přidat v kreativním a módním prostředí, kde jsou potisky obvykle považovány za přijatelné. Lze si pohrát s kostkovanými, puntíkovanými a geometrickými vzory.

Poslední aktualizace: 21. 10. 2022