Menu
Jak probíhá odbavení na letišti?

Jak probíhá odbavení na letišti?

6 minut čtení

Pro mnoho lidí je letiště a jeho fungování naprosto nepochopitelné. Zatímco zkušení cestovatelé zvládají proces odbavení před každým letem naprosto hravě, svátečním cestujícím může jen pomyšlení na veškeré formality a letištní procedury způsobovat noční můry. Jak probíhá odbavení na letišti?

Nutno říct, že obavy z odbavení jsou zcela zbytečné. Zorientovat se na letišti bývá otázka chvilky, zvlášť, pokud si člověk dopředu zjistí všechny podrobnosti.

Pokud se cestující dopravuje na letiště autem, měl by si zjistit, jak je to s parkováním. Asi každému je jasné, že parkování na letišti není zadarmo, na druhou stranu mnohé tipy mohou ušetřit velmi pěknou částku.

Naprosto bez starostí mohou být ti, které na letiště někdo odveze a nebo využijí městskou hromadnou dopravu. Kromě dopravy by každému cestujícímu mělo být jasné také to, jak si připravit zavazadla k odbavení na letišti.

TIP: Jak to chodí na Letišti Praha? Veškeré informace o příletech, odletech i parkování nabízí článek o letišti Praha.

Kdy přijet na letiště

Mnozí cestovatelé uvádějí, že u nich od zaparkování na letišti po nasednutí do letadla uplynulo pouhých 15 minut. Ano, i na takto krátkou dobu se může smrsknout pobyt na letišti. Pro „obyčejné“ lidi, kteří nechtějí pokoušet štěstí (a své nervy), se ale obecně doporučuje být na letišti zhruba dvě hodiny před odletem.

Asi nikdo si nepřeje letadlo zmeškat, proto je dobré být na letišti s předstihem.

Samotné odbavení většinou probíhá poměrně rychle. Zdržet se ale člověk může především na bezpečnostních branách, kde mohou být fronty. Na velkých letištích se navíc k jednotlivým odletovým branám může jet ještě například autobusem a tato cesta může pěkných pár minut trvat. Pokud chce mít člověk jistotu, že letadlo opravdu stihne, neměl by tyto záležitosti podcenit.

Když má člověk na letišti dost času, může si zajít do restaurace nebo kavárny, počítat ale musí s vyššími cenami. Zkrátit si dlouhou chvíli může také stylově sledováním letů na některé mobilní aplikaci, například Flightradar24.

Check-in neboli odbavení na letišti

Postup při odbavení na letišti bývá obvykle všude totožný. Přímo v letištní hale první kroky vedou k tabuli odletů. Nelze ji přehlédnout, většinou se pod ní hromadí skupinky turistů a hledají informace o svých letech. Na digitální tabuli cestující nalezne hned několik velmi podstatných údajů:

  • plánovaný čas odletu
  • cílová destinace, kam člověk jede na letní dovolenou
  • číslo letu
  • letecká společnost
  • odbavovací přepážka
  • případná poznámka

Asi nejdůležitějším údajem je v tuto chvíli číslo odbavovací přepážky (check-in desk). Zde cestující předkládá občanský průkaz nebo cestovní pas, vytištěnou letenku a případně vízum.

Check-in desk se otevírá obvykle 2 až 2,5 hodiny před odletem, uzavírá se zhruba 40 minut před odletem.

Přímo na odbavovací přepážce dochází k odbavení zavazadel, která míří do zavazadlového prostoru letadla. Neodbavují se příruční zavazadla, ta si cestující může vzít přímo na palubu letadla. V této souvislosti je dobré si vždy ověřit konkrétní váhové limity a povolené rozměry jak pro příruční, tak pro klasické zavazadlo.

Po odbavení zavazadel a kontrole cestovních dokladů se vydává boarding pass. To už je doklad, který opravňuje cestujícího ke vstupu do letadla. Na boarding passu se uvádí také číslo odletové brány (gate) a čas nástupu do letadla (boarding). Zde ovšem pozor. V některých případech může být číslo odletové brány oproti boarding passu změněno. Ideální je proto současně sledovat digitální informační tabule.

Odbavení on-line

Není vždy nutné odbavení zavazadel na letišti, lze to i on-line. Nabízejí ho především velké aerolinky a podle statistik ho využívá čím dál tím více lidí. Při on-line odbavení cestující z pohodlí domova vyplní několik informací a rovnou si také vytiskne zmiňovaný boarding pass.

Na letišti pak už hledá pouze přepážku obvykle označenou jako Drop off baggage. Zde se kufr nebo jiné zavazadlo odevzdá a cestující k němu obdrží zavazadlový lístek.

On-line check-in bývá umožněn některými aerolinkami již 14 dnů dopředu, možnost posledního on-line odbavení je pak většinou v řádu několika hodin před odletem.

Existují pak také další způsoby odbavení: check-in může proběhnout prostřednictvím mobilní aplikace dopravce nebo Self check-in kiosků. Tuto možnost využívají nejčastěji ti, kteří už mají pár letů za sebou. Lidem, kteří cestují prvně nebo si nejsou jistí jednotlivými kroky, lze doporučit klasický check-in, případně on-line check-in.

Brány bezpečnostní kontroly na letištích

U každé bezpečnostní kontroly se nachází vždy detekční rám, kterým prochází cestující, a pohyblivý pás mířící do rentgenového zařízení. Na pás se pokládají příruční zavazadla, aby byl rentgenem zkontrolován obsah.

Cestující by si určitě měl dopředu zjistit pravidla, co smí převážet v příručním zavazadle a co je naopak zakázáno, aby nebyl při bezpečnostní kontrole nepříjemně překvapen.

U pásů se nacházejí plastové přepravky, do kterých se odevzdávají na kontrolu další osobní věci. Do plastového sáčku se umisťují léky, jídlo, nebo tekutiny. Do přepravky se dále odkládá také elektronika (mobil, tablet) a veškeré kovové věci, které má člověk u sebe (opasek, peněženka, klíče, bunda se zipem apod.). Plastová přepravka se následně vloží na pás rentgenového zařízení.

Sám cestující prochází zmíněným detekčním rámem. Může se stát, že ten vydá zvuk, a poté proběhne ještě prohlídka ručním skenerem zaměstnancem letiště. Cestující může být požádán i o sundání bot, netřeba se však děsit, je to běžná praxe.

Poté, co cestující absolvuje bezpečnostní prohlídku, se dostává do duty free zóny. Zde se nacházejí obchody s luxusním značkovým zbožím, parfumerie nebo třeba obchody s dárkovým zbožím.

Za detekčním rámem si cestující vyzvedne své příručí zavazadlo a věci z plastové přepravky. Odsud může zamířit přímo do duty free zóny, kam už se osoba bez letenky nedostane.

Tekutiny v příručním zavazadle

Samostatnou kapitolou, kterou je potřeba podrobněji zmínit, jsou tekutiny v příručním zavazadle. V něm totiž například 200 ml šampon nebo opalovací krém převážet nelze (a to ani v případě, že je v nich většina přípravku již spotřebována).

Veškeré tekuté věci (vč. krémů, olejů, pěn, past apod.) musí být z příručního zavazadla vyjmuty a vloženy do speciálních plastových sáčků. Ty jsou běžně na letištích u bezpečnostní kontroly k sehnání. I zde však platí jistá pravidla.

  • Všechny tekuté a jim podobné produkty musí být v balení menším než 100 ml.
  • Ve speciálním plastovém sáčku může být kumulativně maximálně 1l tekutin, přičemž každý cestující může mít jen jeden sáček.

V duty free obchodě pak lze zakoupit „tekuté“ produkty i ve větším množství. Nemusí se pochopitelně jednat jen o hygienické potřeby. Řeč je třeba i o drahých parfémech nebo lahvi kvalitního alkoholu.

Toto a podobné zboží zakoupené v duty free zóně je na palubě letadla akceptováno. Na bezpečnostní kontrole ovšem musí být doloženo účtenkou, že k zakoupení opravdu došlo přímo na letišti. Pakliže si cestující nevezme doklad o zaplacení a nemůže doložit původ zboží, bude muset nekompromisně vše vyhodit.

Nutno dodat, že veškeré tyto obstrukce s tekutinami a jejich množstvím se týkají pouze příručního zavazadla. V odbavovaných zavazadlech nikdo množství parfému nebo prostředku na opalování řešit nebude.

Kromě tekutin je potřeba si dát také pozor například na množství tabáku. Cigarety na odbavení na letišti není problém vzít jak v běžném zavazadle, tak v příručním. Jejich množství by mělo odpovídat pouze osobní spotřebě, přičemž je stanoven maximální limit 800 ks.

Boarding

Odletová brána se zpravidla otevírá 30 – 40 minut před odletem a je otevřena na relativně krátkou dobu, proto je důležité být tu v čas. Před samotným nástupem do letadla se ještě předkládá boarding pass a pak už nic nebrání usednutí na místo v letadle.

U nízkonákladových leteckých společností nemusí být boarding pass vázán ke konkrétnímu sedadlu. Platí zde, kdo dřív přijde, ten dřív mele a může si vybrat, kde bude po dobu letu sedět. I proto se vyplatí být u odletové brány včas.

Poslední aktualizace: 24. 08. 2019