Menu
Pojištění majetku

Pojištění majetku

7 minut čtení

Provoz domácnosti představuje často mnohá rizika. Může se třeba jednat o zničené podlahy, promáčené stropy, škody, které způsobil zloděj apod. Od přírodních živlů a katastrof není člověk vlastně nikdy dostatečně chráněn.

Aby se člověk vyhnul obrovské finanční ztrátě způsobené některými nepříjemnými událostmi, je vhodné uzavřít si patřičné pojištění. Pojištění majetku sice škody nezabrzdí, ale bude alespoň finanční náplastí pro jejich likvidace.

Definice majetku

Majetek je termín obecně používaný k označení pozemků, budov a/nebo jiných aktiv vlastněných osobou nebo společností. Může také odkazovat na hmotné nebo nehmotné zboží ve vlastnictví fyzické osoby nebo obchodního subjektu. Majetek lze koupit, prodat, vyměnit nebo obecně převést a zahrnuje nemovitosti, osobní vlastnictví a duševní vlastnictví.

Nemovitost nebo nemovitost je hmotné aktivum – fyzický produkt, který byl zakoupen a má vlastnické právo, které lze převést. Tyto nemovitosti lze nalézt v různých formách, jako jsou parcely, rodinné domy, komerční budovy a nezastavěné pozemky.

Osobní majetek je termín, který označuje movitý a hmotný majetek. Spotřebiče, nábytek, šperky, automobily a oblečení jsou příklady osobního vlastnictví. Na rozdíl od nemovitostí k osobnímu vlastnictví obvykle nevzniká vlastnické právo.

Duševní vlastnictví je nehmotné vlastnictví jednotlivce nebo společnosti. Autorská práva, patenty a práva k ochranným známkám spadají pod duševní vlastnictví. V závislosti na typu duševního vlastnictví může mít hodnotu mnohem vyšší, než byly původní náklady na jeho vytvoření.

Majetek ve všech svých podobách může být cenným aktivem. Nemovitost lze koupit, prodat, vyměnit nebo obecně převést jako investiční strategii. Může také poskytnout jednotlivci nebo podniku vlastnictví a kontrolu nad aktivy, které lze použít k vytváření příjmů. Při obezřetném řízení může jednotlivec nebo podnik těžit z hodnoty svého majetku v dlouhodobém horizontu.

Co je pojištění?

Pojištění je typ finančního produktu, který poskytuje ochranu před ztrátou nebo poškozením. Používá se k vyrovnání potenciálních ztrát nebo škod na majetku, zdraví, životě nebo příjmu. Pojišťovny obvykle uzavírají smlouvu mezi jednotlivcem a pojistitelem výměnou za pojistné, které jednotlivec platí pojistiteli. V pojištění jednotlivec přenáší riziko ztráty na pojistitele výměnou za ochranu proti konkrétním rizikům.

Pojištění není jen dobrým způsobem, jak se chránit před potenciálními ztrátami, ale také umožňuje jednotlivcům plánovat svou budoucnost. Platbou pravidelného pojistného si jednotlivci mohou vytvořit pojistku, kterou lze v případě nouze využít. To pomáhá zajistit finanční zabezpečení v případě nemoci nebo úmrtí a chránit rodinu před nečekanými výdaji.

Pro různé potřeby jsou k dispozici různé druhy pojištění. Životní pojištění poskytuje finanční krytí v případě smrti pojištěného a může ochránit rodinu pojistníka před finančním krachem. Pojištění majetku poskytuje ochranu před ztrátou nebo poškozením majetku jednotlivce.

Pojištění poskytuje ochranu před ztrátou nebo poškozením

Zdravotní pojištění kryje léčebné výlohy vzniklé při léčbě nemoci nebo úrazu. Pojištění automobilu je nutné k zákonnému řízení a poskytuje krytí v případě jakýchkoli nehod nebo zranění při řízení.

Pojištění je pro jednotlivce i rodiny stále důležitější. Vzhledem k tomu, že životní náklady a zdravotní péče rostou, je důležité mít nějakou finanční ochranu. Pojištění lze použít na pokrytí výdajů, které vzniknou v souvislosti s lékařskými ošetřeními, domácími opravami nebo jinými nepředvídatelnými událostmi.

I když může být pojištění drahé, může se z dlouhodobého hlediska také vyplatit. Může poskytnout finanční zabezpečení v případě nepředvídaných událostí a může pomoci jednotlivcům a rodinám zůstat finančně zajištěni. Se správnou pojistkou můžete zůstat chráněni a plánovat svou budoucnost.

Pojištění majetku a rozdělení

Pojištění majetku představuje finanční náhradu u škod, které jsou způsobeny živelnou událostí, krádeží či loupeží. Primárním cílem je ochrana majetku před různými nepředvídatelnými událostmi. Pojištění majetku se vztahuje na fyzické osoby tuzemské i zahraniční.

Pojištění majetku obsahuje dva základní typy pojištění, a to pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti. Samostatnou kategorii tvoří pojištění rekreačních staveb a jejich vybavení. Jedná se totiž o objekty, které jsou určeny pro individuální rekreaci a nejsou obývány po celý rok. Pojištění většinou zahrnuje i drobné stavby a oplocení, jestliže jsou umístěny na stejné parcele spolu s rekreační místností.

Rozdíl mezi pojištěním domácnosti a pojištěním nemovitosti

Jsou to zcela odlišné druhy pojištění. Pojištění domácnosti se týká pouze věcí, které náleží k domácnosti. Jmenovitě například cenné věci, elektronická zařízení, nábytek apod. Pojištění nemovitosti zase zahrnuje jenom pojištěnou stavbu (bez věcí uvnitř stavby).

Pojištění domácnosti souvisí s věcnými škodami na věcech, které jsou součástí bytu, jestliže jsou věci popsány v pojistných podmínkách příslušné pojišťovny. Toto pojištění obvykle zahrnuje dvě pojistná rizika: krádež a živelná zkáza (např. záplava, zemětřesení, výbuch plynu aj.).

Pojištěním nemovitosti se zajistí budovy, stavby a byty pro případ živelných pohrom a krádeží. Pojištění nemovitosti se většinou uzavírá pro jeden ze tří druhů těchto nemovitostí: rodinné domy, byty a rekreační objekty.

Na úvod k pojištění domácnosti

Pojištění domácnosti je jedním z nejčastěji nabízených pojištění, proto je jednoduché si jej uzavřít téměř u jakékoli pojišťovny. Výjimka by se našla snad jen u speciálně zaměřených pojišťoven. Při sjednávání pojištění domácnosti je důležité dobře znát rizika v nabídce základního pojištění domácnosti.

Nabídka pojišťoven je hodně obsáhlá, liší se i možnosti různého připojištění a limity plnění. Běžné pojištění domácnosti nevyžaduje znalecký odhad nebo prohlídku bytu pojišťovacím poradcem. Smlouva se dá sjednat i na počkání na některé pobočce, případně se dá sjednat online pojištění. Jestliže je potřeba vyšší pojistná částka, odhadu se vyhnout nedá (bude se jednat o nadstandardní pojištění).

Pojištění domácnosti – co má vliv na výši pojistného?

Každá jednotlivá pojišťovna má svůj vlastní způsob, kterým vypočítává pojistné. Na výpočet pojistného má vliv celá řada skutečností. Důležitým faktorem je úroveň vybavení domácnosti, velikost obytné plochy domácnosti, lokalita, ve které se domácnost nachází (na vesnici bude pojistné levnější).

Dále hraje roli pojistná částka, míra spoluúčasti pojištěného a úroveň krytí rizik. Nezapomínejme ani na úroveň zabezpečení domácnosti a bezproblémový průběh v minulosti.

Pojištění domácnosti – pojistná částka a rozdělení

Pokud vznikne škoda, pojišťovna vyplácí pojistné plnění ve výši pojistné částky stanovené ve smlouvě. Pojistná částka se vypočítává různými způsoby. Jedním z kritérií je odhad pojištěného, tzn., že sečte přibližnou hodnotu daných věcí. Jiným měřítkem je velikost plochy bytu násobená koeficientem pro úroveň vybavení. Možností je i vyplnění dotazníku, který se vztahuje na zařízení a vybavení.

Pokud budeme brát v úvahu rozsah pojistné ochrany, lze pojištění rozdělit na základní, nadstandardní a doplňkové.

Základní pojištění

Hodí se pro standardně vybavené domácnosti. Pojistné plnění je omezeno limity pojistného plnění. Základním typem je pojištění souboru věcí, které patří k pojištěné domácnosti. Znamená to, že pojistná částka nebude určena pro každý předmět jednotlivě, ale bude stanovena pro domácnost jako celek.

Jestli jsou v domácnosti cenné věci, základní pojištění je nepostačující. Pro tyto případy jsou určena nadstandardní pojištění nebo doplňková pojištění.

Základní pojištění lze sjednat rychle a docela levně

Rychlost uzavření je dána i tím, že stále více pojišťoven nabízí sjednání po internetu nebo telefonu. Někteří lidé ale přesto raději využijí uzavření smlouvy na pobočce. Nutno podotknout, že základní pojištění, ale není příliš flexibilní co se týče přizpůsobování výše limitů pro pojistné plnění.

Nadstandardní pojištění

Kromě základního pojištění domácnosti existuje i nadstandardní pojištění. Říká se mu někdy i tzv. luxusní pojištění. S tímto druhem pojištění si pojistíte domácnost a věci na vysoké částky. Nadstandardní pojištění má jednu obrovskou výhodu: možnost určení pojistné částky pro jednotlivé věci podle jejich skutečné hodnoty.

Samozřejmě že toto pojištění je dražší a než si pojištění člověk uzavře, bude se většinou muset poprat s jistými administrativními úkony. Rovněž by si měl připravit peníze na různé vedlejší výdaje (finance na znalecké posudky, náklady kvůli zvýšenému zajištění domácnosti apod.).

Doplňková připojištění

Nabízí se k hlavnímu pojištění. Doplňkové připojištění nelze sjednat pouze samostatně. Účelem je připojistit rizikovější věci (například elektroniku, věci za účelem podnikání), které nejsou obsaženy v základním pojištění domácnosti. Záměrem je rozšířit pojistnou ochranu a zvýšit limity pojistného plnění.

Poslední aktualizace: 30. 05. 2023