Menu
Povinné ručení – povinnosti

Povinné ručení – povinnosti

6 minut čtení

Povinné ručení, tedy pojištění za škody způsobené provozem motorového vozidla, je ze zákona povinné pro každé vozidlo, kterému byla udělena registrační značka, technický průkaz či je využíváno k provozu na pozemních komunikacích.

Tato povinnost platí pro vlastníka a spoluvlastníka tuzemského vozidla nebo řidiče cizozemského vozidla. Avšak smlouvu může uzavřít i osoba, která je dle zákona osobou odlišnou od vlastníka tuzemského vozidla či řidiče cizozemského vozidla.

Pojistnou smlouvu nemusí uzavírat tři druhy subjektů

  • Prvním je řidič vozidla ze zahraničí, který má platnou zelenou kartu vydanou v jiném státě nebo je jeho pojištění zaručeno kanceláří pojistitelů cizího státu.
  • Druhým subjektem jsou složky integrovaného záchranného systému, která jsou zařazená do přílohy poplachového plánu v daném kraji.
  • Poslední kategorií, která nemá povinnost uzavřít pojistnou smlouvu na povinné ručení je Bezpečnostní a informační služba pro svá vozidla, Ministerstvo obrany pro vozidla Vojenského zpravodajství, Ministerstvo vnitra pro vozidla Úřadu pro zahraniční styky, pro vozidla Policie útvarů kriminální služby a vozidla provozovaná jednotkami sborů dobrovolných hasičů.

Při nezákonném porušení pravidel, tedy neuzavření povinného ručení u subjektů, které tuto povinnost ze zákona mají, jsou nastavena následující represivní opatření

V případě neuzavření povinného ručení hrozí zákonné sankce od 5 000 do 40 000 Kč. Při nepředložení zelené karty (tedy jediného platného dokladu o uzavření povinného ručení) silniční kontrole hrozí pokuta od 1 500 do 3 000 Kč. Navíc na kartě je nutný podpis pojistníka, jinak je celé pojištění neplatné.

Plus je zavedeno takzvané sankční pojistné, které může být doměřeno zpětně se sazbou od 20 do 300 Kč za každý den provozování vozidla bez povinného ručení. Plus se samozřejmě neplatič vystavuje riziku, že v případě pojistné události po něm bude vymáhána částka, kterou garanční fond České kanceláře pojistitelů vyplatí poškozenému.

Havarijní pojištění

Přestože komplexní havarijní pojištění (kasko) není ze zákona povinné, měl by o něm majitel vozidla vážně uvažovat. Pokud způsobíte nehodu, povinné ručení uhradí škodu způsobenou třetí osobě (škodu na vozidle, zdraví, majetku nebo jinou škodu), ale již nepokryje náklady na opravu vašeho vozidla.

Pravděpodobnost vzniku pojistné události vyžadující havarijní pojištění je vyšší než u nehody vyžadující povinné ručení. V závislosti na typu havarijního pojištění se může vztahovat nejen na škody způsobené havárií, ale také na odcizení vozidla, odcizení majetku ve vozidle, vandalismus a škody způsobené živly.

Může krýt například škody způsobené nehodou se zvířetem, což je situace, která není kryta povinným ručením.

Asistenční služby

Asistenční služby jsou obvykle k dispozici nepřetržitě a stále více lidí využívá možnost tzv. přímé likvidace, což znamená, že uplatní nárok u své pojišťovny, i když škodu zavinil jiný účastník události. Pojišťovna pak tuto škodu uhradí z pojištění odpovědnosti klienta a následně požaduje náhradu od viníka.

Je nutné mít buď vyplněný a podepsaný záznam o dopravní nehodě, nebo policejní protokol. Tato přímá likvidace se může hodit kdykoli, zejména když nehodu způsobí řidič, který je pojištěn v zahraničí, nebo když pojištění nemá. Také v případě, že neumíte česky a nejste obeznámeni s procesem likvidace pojistné události v České republice, může být pro vás možnost přímého vyřízení výhodná.

Zelená karta

Česká kancelář pojistitelů uzavřela se všemi kancelářemi pojistitelů dohody o vnitřních předpisech mezi kancelářemi. Vnitřní předpisy jsou jedním ze základů systému zelených karet. Zelená karta je jediným mezinárodně respektovaným dokladem o existenci pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla.

Zelená karta prokazuje, že pro dané vozidlo je uzavřeno pojištění odpovědnosti, a zároveň umožňuje řidiči vjet do cizího státu, aniž by musel platit částku požadovanou jeho orgány za hraniční pojištění.

Na přední straně zelené karty je uveden seznam mezinárodních kódů členských států Rady kanceláří. Mezinárodní kód příslušného státu nesmí být přeškrtnut, jinak v něm zelená karta neplatí.

Podle § 6 odst. 5,6 zákona č. 168/1999 Sb. v platném znění je povinná územní platnost pojištění odpovědnosti stanovena pro území všech členských států Evropského hospodářského prostoru (EHP) a pro území všech ostatních států ze seznamu států uvedených v prováděcí vyhlášce Ministerstva financí.

Nepojištěná vozidla

Nepojištěné vozidlo se nesmí fyzicky nacházet na veřejně přístupných komunikacích.

Co byste měli dělat s nepojištěným vozidlem?

Pokud chcete vozidlo provozovat, měli byste uzavřít pojištění odpovědnosti z provozu vozidla u některého z členů České kanceláře pojistitelů .

Kam byste měli nepojištěné vozidlo umístit?

V souvislosti s nepojištěným vozidlem je třeba kromě jeho faktického umístění a odpovídajícího zabezpečení mimo veřejně přístupnou pozemní komunikaci učinit i některé další právní kroky.

Pokud pojištění zaniklo a nová pojistná smlouva nebyla uzavřena do 14 dnů od zániku předchozího pojištění, je vlastník vozidla podle § 15 odst. 5 zákona povinen ve stejné lhůtě (14 dnů) odevzdat příslušnému orgánu evidence vozidel registrační značku (SPZ) a osvědčení o registraci vozidla a v souvislosti s tím může požádat o dočasné vyřazení vozidla z registru silničních vozidel.

V případě způsobení nehody

Dáme poškozenému tyto informace:

  • své jméno, příjmení a bydliště
  • jméno, příjmení a bydliště nebo obchodní firmu a místo podnikání vlastníka vozidla
  • obchodní jméno a místo podnikání pojistitele, u kterého bylo uzavřeno pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, a číslo pojistné smlouvy
  • registrační značku vozidla, kterým byla škoda způsobena.

S ostatními účastníky nehody vyplňte formulář škodní události (je vhodné mít takový formulář po ruce), jehož podoba se může u jednotlivých pojišťoven lišit, případně použijte formulář „Evropské hlášení dopravní nehody“.

Pokud žádný takový formulář nemáte k dispozici, sepište pokud možno společně s ostatními účastníky nehody písemný dokument, ve kterém uvedete všechny základní identifikační údaje týkající se nehody (datum, čas a místo nehody), účastníky nehody a zúčastněná vozidla a popíšete, jak k nehodě došlo a jaká škoda a komu vznikla. Nezapomeňte na svědky, plánek nebo náčrtek místa nehody, fotodokumentaci místa nehody apod.

V případě, že:

  • při dopravní nehodě dojde ke zranění nebo usmrcení osoby,
  • na některém ze zúčastněných vozidel včetně přepravovaných věcí nebo jiného majetku vznikne hmotná škoda přesahující částku 100.000,- Kč,
  • byla způsobena hmotná škoda na majetku třetí osoby,

je řidič povinen neprodleně ohlásit dopravní nehodu Policii České republiky.

Vážná nehoda

Pokud nehodu vyšetřuje Policie ČR, podepište policejní protokol pouze v případě, že souhlasíte s jeho zněním. V opačném případě do něj uveďte své výhrady.

Pokud při nehodě nedošlo ke zranění nebo usmrcení osob a vzniklá škoda nepřesáhla 100.000,- Kč, nemusíte nehodu hlásit Policii ČR, pokud se s ostatními účastníky nehody dohodnete na zavinění. Formulář škodní události lze považovat za takovou písemnou dohodu, pokud z jeho obsahu jednoznačně vyplývá, kdo škodu způsobil, a pokud tento formulář podepíší i všechny osoby, kterých se dohoda o zavinění nehody týká.

Zapište jména a adresy řidičů ostatních poškozených vozidel a údaje o těchto vozidlech (registrační značka (SPZ), výrobní značka a typ a barva vozidla) a svědcích dopravní nehody.

Bez zbytečného odkladu oznamte pojistiteli, u kterého máte sjednáno pojištění odpovědnosti z provozu vozidla:

  • že došlo ke škodné události, a uveďte skutečnosti, které se této události týkají,

k této škodné události předložit také příslušné doklady a při šetření postupovat v souladu s pokyny pojistitele.

Krádež vozidla

Pojištění odpovědnosti zaniká okamžikem odcizení vozidla, přičemž pokud nelze určit přesné datum odcizení, je rozhodující okamžik, kdy bylo odcizení vozidla oznámeno Policii ČR. Nestačí komunikace např. s obecní policií, ale je nutné odcizení vozidla oznámit Policii ČR.

V takovém případě však Policie ČR nemá žádnou oznamovací povinnost vůči pojišťovně a je opět na pojistníkovi, vlastníkovi či provozovateli, aby odcizení vozidla bez zbytečného odkladu oznámil příslušné pojišťovně.

O odcizení vozidla se jedná i v případě, kdy pachatel užívá cizí vozidlo, kterého se zmocnil v úmyslu jej dočasně užívat, tím způsobem, že je poškozenému trvale odňato, že jej již nemůže užívat nebo že je jeho užívání podstatně ztíženo.

Poslední aktualizace: 05. 08. 2020