Menu
Povinné ručení

Povinné ručení

4 minuty čtení

Každý motorista, který chce se svým vozidlem vyrazit na silnici, musí mít sjednané povinné ručení. Co kryje povinné ručení? A jak lze povinné ručení sjednat?

Povinné ručení je pojištění, které je vyžadováno všemi státy, aby majitelé automobilů byli finančně zodpovědní za škody způsobené jejich vozidly. To znamená, že pokud způsobí nehodu, pojišťovna nahradí náklady na léčbu, újmu na zdraví nebo poškození majetku.

Sjednání povinného ručení zkrátka žádného motoristu nemine. Jak najít levné povinné ručení?

Proč sjednat povinné ručení?

Povinné ručení se správně nazývá pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla. Jedná se o pojištění, jehož povinnost sjednání je daná zákonem č. 168/1999 Sb.

Povinné ručení musí mít každé vozidlo zapsané v registru silničních vozidel. Týká se to jak osobních automobilů, tak motorek, autobusů, přívěsných vozíků i dalších vozidel. I vozidlo, které na pozemní komunikaci jenom parkuje, musí povinné ručení mít.

Účelem povinného ručení je nahradit škodu vzniklou dopravní nehodou. Může se jednat o škodu na zdraví nebo majetku třetí osoby. Jednoduše řečeno, pokud někdo způsobí dopravní nehodu, má nárok na to, aby za něj pojišťovna zaplatila škodu poškozeným.

Škodu vzniklou na vlastním majetku musí platit sám, nebo musí mít sjednané havarijní pojištění.

Vzhledem k tomu, že se jedná o zákonnou povinnost, je jasné, že v případě jejího nesplnění následuje trest. Jaký to je?

Co hrozí, když není sjednané povinné ručení?

Kdo nemá sjednané povinné ručení, tomu hrozí následující postihy:

Prvním postihem za nesjednání povinného ručení je pokuta od 5 do 40 tisíc korun. Pokud povinné ručení zaniklo a do 14 dnů nebylo sjednané nové, rozhodne dopravní inspektorát o vyřazení vozidla z provozu. Také vozidlo pak vůbec nesmí na silnici ani stát.

Dalším postihem je, že každý motorista, který nemá sjednané povinné ručení, musí přispět do Garančního fondu ČKP danou denní sazbou. Její výše je stanovena vyhláškou Ministerstva financí.

osobních vozidel je tato sazba 30 Kč za den, u obytného auta 61 Kč a např. u tahače je to 563 Kč. Společně s tímto příspěvkem má ČKP právo na náklady spojené s jeho uplatňováním ve výši 300 Kč. Příspěvek do Garančního fondu se platí za celou dobu, kdy vozidlo nebylo pojištěné.

V neposlední řadě hrozí, že viník dopravní nehody bude muset platit veškerou škodu z vlastní kapsy. Škoda na majetku i zdraví se může vyšplhat do statisíců nebo klidně i miliónů. Jezdit tedy bez povinného ručení je zbytečný risk.

Co kryje povinné ručení?

Pojištěný má na základě pojistné smlouvy právo, aby za něj pojišťovna zaplatila poškozenému následující škodu:

  • újmu vzniklou ublížením na zdraví nebo usmrcením,
  • náhradu nákladů vynaložených na zdravotní péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění,
  • škodu vzniklou poškozením, zničením nebo ztrátou věci,
  • ušlý zisk,
  • účelně vynaložené náklady spojené s právním zastoupením při uplatňování nároků v případě marného uplynutí lhůty k plnění nebo neoprávněného odmítnutí či neoprávněného krácení pojistného plnění pojistitelem.

Podmínkou plnění pojišťovnou je, že poškozený svoje nároky na náhradu uplatnil a prokázal.

TIP: Kdy není povinné ručení potřeba? Například v situaci, kdy majitel vozidla potřebuje auto uložit do depozitu, to znamená, že ho stále vlastní, ale neprovozuje. Pro každého motoristu je tedy výhodné vědět, co je k uložení vozidla do depozitu třeba, jaké jsou poplatky a jak dlouho vozidlo v depozitu může být.

V případech nezaplaceného povinného ručení se obecně doporučuje co nejdříve kontaktovat pojišťovnu, informovat o situaci a co nejdříve provést platbu.

Kde platí povinné ručení?

Dokladem o povinném ručení je tzv. zelená karta. Na ní je uvedeno, ve kterých zemích povinné ručení platí. Je to pochopitelně Česká republika a další státy EU. Konkrétně se jedná o následující:

Azerbajdžán, Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Itálie, Irsko, Island, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovenská republika, Slovinsko, Spojené království Velké Británie a Severního Irska, Španělsko, Švédsko, Albánie, Andorra, Bosna a Hercegovina, Makedonie, Chorvatsko, Monako, San Marino, Srbsko, Černá Hora, Švýcarsko, Turecko, Ukrajina, Vatikán, Bělorusko, Írán, Izrael, Moldavsko, Maroko, Rusko a Tunisko.

V zemích, kde zelená karta neplatí, je třeba si koupit hraniční pojištění.

Srovnání povinného ručení – nejlevnější pojistka na auto

Nikdo nechce za pojištění platit zbytečně moc. Nabídka na trhu je poměrně pestrá, proto je dobré si udělat průzkum a až následně se rozhodnout. Není třeba obcházet všechny pojišťovny.

Srovnání povinného ručení lze totiž provést online pomocí kalkulačky povinného ručení. Stačí zadat několik základních údajů o vozidle a jeho provozovateli. Jedná se o údaje jako je značka, model a rok výroby auta. A dále jméno, adresa a datum narození provozovatele.

Během pár minut kalkulačka povinného ručení ukáže aktuální nabídku všech pojišťoven od nejlevnější po nejdražší. Človek se pak může pro některou z nabídek rozhodnout, anebo žádnou nevyužít.

Kalkulačka pojištění je zdarma a k ničemu nezavazuje.

Sjednání povinného ručení

Sjednání povinného ručení je dnes velmi snadné. Lze ho sjednat buď online přímo na webu té které pojišťovny, nebo využít online kalkulačku s přehlednou nabídkou všech pojišťoven.

Pokud se člověk pro některou z nabídek rozhodne, může na ni kliknout a jednoduše sjednat. Výhodou online sjednání povinného ručení je, že ve většině případů je nabídnuta sleva. Zájemce o pojištění tak ušetří čas i peníze.

Poslední aktualizace: 17. 02. 2023