Menu
Pozor na dluhy z dárků – čemu se vyvarovat, na co dát pozor?

Pozor na dluhy z dárků – čemu se vyvarovat, na co dát pozor?

3 minuty čtení

Půjčky na vánoční dárky jsou dle odborníků jedněmi z nejhloupějších a nejrizikovějších půjček. V průměru každý Čech zaplatí za vánoční dárky přes 10 tisíc korun. Bohužel pro některé jsou to výdaje, které si nemohou dovolit a proto v těchto situacích žádají o úvěr. Je velmi důležité dbát na to, aby se jednalo alespoň o solidní půjčku. Čemu se tedy při takových půjčkách vyvarovat a na co si dát pozor?

Díky Vánocům je mnoha Čechů více zadlužených, díky půjčkám na vánoční dárky. Lidé si půjčují čím dál víc rizikovější úvěry, které mívají velmi často vysoké úrokové sazby nebo vysoké splátky půjčky. Ve většině se jedná o tzv. rychlé půjčky.

Mezi takové půjčky se řadí především půjčky pro zadlužené, půjčky bez registru a zástavy, půjčky před výplatou či půjčky bez doložení příjmů.

Mimo rizikové tipy půjček je možné zvolit tzv. bezúročné půjčky, které ve většině případů mají úrokové sazby nebo RPSN nulové. Ovšem takové půjčky bez úroků jsou nabízeny především novým klientům.

Jedním z takových produktů je Zaplo půjčka, která nabízí i první půjčku zdarma.

Zaplo půjčka je jednou ze solidních bezúročných půjček, ovšem i u těchto půjček je nutné vždy celkovou částku splatit včas, jinak se půjčka na splátky velmi prodraží. U bezúročných úvěrů jsou sankce za prodlení se splátkami velmi vysoké. Půjčka na splátky je lákavá, jen je potřeba se seznámit dobře s podmínkami.

Mnoho lidí se také při sjednávání těchto úvěrů chová velmi impulzivně a za vidinou tzv. „krásných a drahých“ dárků, si nepřečtou podmínky u úvěrové smlouvy. Ovšem u nevýhodných úvěrů se poté klienti můžou velmi rychle objevit v dluhové pasti.

Mnoho bankovních společností pociťuje nevýhodné úvěry u klientů především na jaře, kdy žádají o konsolidace půjček, které si vzali před Vánoci, ať už u prodejců nebo u nebankovních institucí. Je třeba dávat velký pozor na dluhy z nákupu dárků.

TIP: Banky nestíhají připravit chráněné účty před exekutory, vzniknou později. Díky nim však dlužníci nepřijdou o nezabavitelné minimum.

Důležité je dělat si nějaké finanční zásoby, než žádat o půjčku.

Půjčkám na dárky se vyhýbat obloukem

Existuje mnoho variant, jak koupit dárky, aniž by si člověk musel půjčovat peníze, či utratit desetitíce za dárky. Jednou z možností je dělat si finanční rezervu, kterou pak lze využít na zaplacení dárků.

Další z možností je využití nákupů ve výprodejích, se slevovými kupóny nebo navštívit nějaký z čínských e-shopů, například Wish shop. Ovšem u této možnosti využití nákupů z Číny je nutné počítat s delší dodací dobou.

Mezi největší čínské portály se zbožím patří AliExpress.

U nákupů z Číny je ovšem dbát na to, aby se nákup neprodražil, díky placení DPH a clu z Číny. Pokud toto bude mít zákazník na paměti, nákupy z Číny se velmi vyplatí.

Při nákupech online lze také využít i cashback portály, které nabízí část peněz z nákupu zpět. Jedním z nich je i cashbackový portál Tipli.cz.

Je tedy zbytečné zadlužit se kvůli, v podstatě, zbytečným věcem, které se dají pořídit i jinými způsoby nebo levněji. Určitě je nejlepší v prvé řadě peníze naspořit a poté s rozmyslem utratit za dárky a další věci.

Poslední aktualizace: 09. 10. 2020