Menu
Předčasné splacení úvěru

Předčasné splacení úvěru

3 minuty čtení

Získat půjčku je v dnešní době poměrně snadné a rychlé. Instituce, které peníze poskytují mají různé podmínky a kritéria nejen pro získání úvěru, ale i pro jeho předčasné splacení, díky kterému přijdou o klienta dříve. Jaké jsou u nás možnosti předčasného splacení úvěru? O jaké úvěry se jedná?

Čerpání půjček je u nás tak běžné, jako třeba nakupování. Je to i díky tomu, že půjčky jsou nabízeny téměř na „každém rohu“ a jejich sjednání často není vůbec složité. Ať už si lidé půjčují na vánoční dárky, dovolené nebo třeba na nové vybavení domácnosti, mohou si peníze obstarat u několika stovek poskytovatelů na trhu. Všeobecně si lze půjčit od:

  • bank
  • nebankovních institucí
  • soukromých osob
  • státu (v případě např. státní hypotéky pro mladé)

Kdo má možnost, nechť splatí celý dluh

Doba je rychlejší a šetření peněz už není v módě. Lidé si berou půjčky na drobnosti i velké věci. Délka splácení se liší na základě celkové výše úvěru.

Může se ale stát, že se dlužníkovi začne v práci lépe dařit, nebo zdědí větší finanční obnos a rozhodne se zkrátit splácení jednorázovým vyšším vkladem nebo rovnou celkovým předčasným splacením úvěru.

Jak je to s poplatky?

Od prosince roku 2016 je díky novele zákona o spotřebitelském úvěru umožněno dlužníkům splatit úvěr předčasně kdykoli a nemusí platit nesmyslně vysoké penále. Zákon tak omezuje poskytovatele, který dosud mohl z dlužníka vymáhat peníze různými dodatky a kličkami.

Možnosti spotřebitele se jak v případě předčasného splacení hypotéky tak i úvěru výrazně zjednodušily. Svůj dluh může kdykoli splatit a banka mu v tom nemůže zabránit.

Poskytovatelé půjčky si mohou účtovat finanční poplatek za účelně vynaložené náklady spojené s předčasným splacením spotřebitelského úvěru. Některé banky převedly toto omezení na výhodu, kterou lákají klienty k půjčce.

Zdaleka nejlépe vychází podmínky předčasného splacení půjčky Air Bank, kde klienti mohou zdarma kdykoli vložit mimořádnou splátku nebo půjčku celou předčasně splatit. Předčasné splacení je možné i u kontokorentních úvěrů.

Stejně je tomu i u úvěrů ze stavebního spoření. I tam si klienti mohou dovolit předčasné splacení překlenovacího úvěru. Stavební spořitelny mohou nárokovat pouze již zmiňované účelně vynaložené náklady, které jim s předčasnou splátkou vznikly.

Poplatek může být ve výši max. 1 % z předčasně splacené části celkové výše úvěru, pokud přesahuje doba mezi předčasným splacením a sjednaným koncem úvěru 1 rok. Jestliže je tato doba kratší než 1 rok, náhrada činí max. 0,5 % z předčasné splátky.

Vyřizování bez odkladů

Aby se předčasné splacení neprodlužovalo kvůli administrativním úkonům, je ze zákona povinnost poskytovatele na požádání vyčíslit aktuální stav úvěru.

Musí dlužníka seznámit s tím, jakou částku by musel splatit, jaké by byly další náklady spojené s předčasným splacením úvěru. Veškeré informace musí předložit bez zbytečného odkladu, aby si spotřebitel mohl rozmyslet, zda se mu to vyplatí.

Pokud se tak rozhodne, odevzdá zpravidla žádost o předčasné splacení úvěru. Dokument by měl obsahovat hlavně identifikaci obou stran a informaci, zda předčasně vkládá mimořádnou částku nebo úplně splácí celý úvěr.

U některých poskytovatelů lze vyřídit mimořádnou splátku třeba skrze běžný účet. U předčasného splacení celé jistiny pak obdrží klient dokument potvrzující splacení závazku (např. Moneta Money Bank).

Tip jak při splácení ušetřit

Zdaleka ne každý v praxi může předčasně splatit úvěr. Je tu alespoň možnost, jak trochu ušetřit skrze mimořádné splátky. Podle zákona je vložení mimořádné splátky zdarma, tedy za vložení vyšší částky než je výše běžné splátky se žádné penále ani náhrady neúčtují.

Vtip je v tom, že pokud bude dlužník splácet měsíčně svou splátku a ještě k tomu zaplatí něco navíc, celková délka splácení úvěru se zkrátí a dlužník ušetří.

Tak jako tak, splacení úvěru ho čeká. Tak proč nepřidat ke každé splátce byť jen pár stokorun měsíčně? Možná se to nezdá, ale časem se tyto mimořádné splátky tak nasčítají, že délka splácení se zkrátí minimálně o několik měsíců a na úrocích může spotřebitel ušetřit i několik tisíc korun. Takže čím více platí, tím více ušetří.

Poslední aktualizace: 27. 11. 2018