Menu
Půjčka pro začínající podnikatele – které banky ji nabízejí a s jakými podmínkami?

Půjčka pro začínající podnikatele – které banky ji nabízejí a s jakými podmínkami?

5 minut čtení

Rozjet vlastní podnikání bez dostatečného finančního obnosu je nemožné. Řada lidí se obrací na bankovní společnosti s žádostí o podnikatelský úvěr, na který však z důvodu náročných podmínek obvykle nedosáhne.

V posledních letech ale některé banky rozšířily svou nabídku o speciální půjčku pro začínající podnikatele. Které banky to jsou a jakých dalších alternativ pro získání peněz na vlastní podnikání lze využít?

Banky na nově založené firmy (TIP: článek „Jak vymyslet název pro firmu“ může pomoci s hledáním vhodného firemního jména) a podnikatele, kteří začínají podnikat, nahlížejí jako na velmi rizikové žadatele, protože mnoho nových podniků krachuje a představuje pro banku riziko ztráty. Před pár lety se ale na trhu začaly objevovat úvěry přímo cílené na ty, kteří s podnikáním teprve začínají.

Půjčku pro začínající podnikatele nabízí například ČSOB, Česká spořitelna nebo Komerční banka. Její výhodou je, že není nutné splňovat veškeré podmínky pro získání klasického podnikatelského úvěru.

Podmínky pro získání podnikatelského úvěru

Jaké podmínky musí žadatel o úvěr pro podnikatele splňovat a proč na něj začínající podnikatelé často nedosáhnou?

  • Bonita klienta

Žadatelé o bankovní podnikatelský úvěr vždy procházejí důkladným schvalovacím řízením. Banky se zaměřují především na bonitu, tedy schopnost splácet, jenže tu začínající podnikatelé prokazují jen těžko.

  • Dobrý podnikatelský plán

Podmínkou pro získání úvěru je samozřejmě také dobrý podnikatelský plán, který musí zahrnovat konkrétní čísla, jména, data, činnosti i tržby. Banka podnikatelský plán musí nejprve vyhodnotit jako konkurenceschopný, teprve pak bude možné úvěr získat.

  • Daňové přiznání

Kromě platného občanského průkazu a výpisu z živnostenského rejstříku je častou podmínkou také doložení daňového přiznání. Daňové přiznání začínající podnikatelé ve většině případů ještě nemají, což je častá překážka pro získání podnikatelského úvěru.

Některé banky ale nabízejí úvěry pro podnikatele, kteří se svou činností začali teprve nedávno. V takových případech je místo daňového přiznání možné doložit výpis z podnikatelského nebo osobního účtu za posledních šest měsíců.

Jaké banky nabízejí úvěr pro začínající podnikatele?

Řada velkých bank nabízí úvěry, které jsou na začínající podnikatele a nově založené firmy přímo orientované. Půjčky pro začínající podnikatele poskytované jednotlivými bankami se liší svými parametry i požadavky na klienta.

Česká spořitelna – Firemní úvěr Start-up

Česká spořitelna je jednou z největších bank v ČR. Půjčku pro začínající podnikatele s názvem Start-up je možné využít od okamžiku založení firmy nebo živnosti. Česká spořitelna nabízí až 600 000 Kč, a to i bez doložení daňového přiznání.

Výhody a parametry půjčky:

  • limit do 600 000 Kč
  • splatnost až 6 let
  • možnost odložit splácení až o 5 měsíců
  • úroková sazba 9 %

Firemní úvěr Start-up je možné založit na jedné z poboček České spořitelny. Žadatel musí předložit občanský průkaz, živnostenský list a daňové přiznání nebo výpisy z osobního nebo podnikatelského účtu za posledních 6 měsíců.

ČSOB – rychlý úvěr na podnikání

ČSOB nabízí jednoduchou půjčku na podnikání s limitem do 250 000 Kč. Úvěr je poskytován bez nutnosti dokládat účel nebo finanční výkazy a je doporučen začínajícím podnikatelům a nově založeným firmám.

Výhody a parametry půjčky:

  • limit do 250 000 Kč
  • splatnost až 5 let
  • bez zajištění
  • úroková sazba 8,9 %

O rychlý úvěr na podnikání je možné zažádat online nebo osobně na pobočce. Požadován bude občanský průkaz, doklad o podnikání a iniciály statutárních zástupců a společníků. Podmínkou pro poskytnutí úvěru je vlastní ČSOB Podnikatelské konto, ČSOB Firemní konto nebo ČSOB Obchodní konto.

Komerční banka – Profi úvěr Start

Podnikatelský úvěr pro začínající podnikatele od Komerční banky si může sjednat firma i živnostník. Půjčit si lze až 1 000 000 Kč a peníze je možné mít do dvou týdnů.

Výhody a parametry půjčky:

  • limit do 1 000 000 Kč
  • splatnost až 5 let
  • peníze lze získat do 2 týdnů
  • maximální úrok 9,9 %

O úvěr pro začínající podnikatele Profi úvěr Start lze požádat telefonicky nebo na pobočce Komerční banky. Žadatel však musí vyplnit dotazník FO nebo FOP (dotazník bonity klienta) a odevzdat jej osobně.

Raiffeisen Bank – Neúčelový úvěr pro začínající podnikatele

Raiffeisen Bank nabízí půjčku s limitem do 3 000 000 Kč (při zajištění zástavním právem až 5 000 000 Kč). Úvěr je ale určen pouze pro podnikatele a malé firmy, které podnikají minimálně 6 měsíců.

Výhody a parametry půjčky:

  • limit do 3 000 000 Kč bez zajištění / 5 000 000 Kč se zajištěním
  • splatnost až 5 let
  • možnost navýšení úvěru při řádném splácení
  • maximální úrok 8,9 %

Podnikatelský úvěr od Raiffeisen Bank lze sjednat na pobočce banky. Zájemce musí doložit platné daňové přiznání nebo výpis z podnikatelského účtu a potvrzení o bezdlužnosti na daních a sociálním pojištění.

Některé banky začínajícím podnikatelům nabízejí speciální úvěry s méně náročnými podmínkami.
Některé banky začínajícím podnikatelům nabízejí speciální úvěry s méně náročnými podmínkami.

Nebankovní půjčky pro podnikatele

K bankovním půjčkám na podnikání samozřejmě existují i alternativy. Možností, jak získat peníze na podnikání, je mnoho. Populární je například americká hypotéka, u níž není nutné dokládat účel využití zapůjčených prostředků.

Na rozjezd podnikání si lze vzít také úvěr u jedné z nebankovních společností, na který obvykle dosáhnou i ti, kteří v bance nepochodili. Důvodem neúspěchu může být záznam v registru dlužníků nebo příliš nízký příjem. Nebankovní úvěry jsou obvykle poskytovány bez kontroly registru a podmínky pro jejich získání nejsou tak náročné.

S půjčkami pro podnikatele bez registru se ale pojí určité nevýhody, na které je třeba si dát pozor.

Nebankovní půjčky pro podnikatele
  Maximální výše půjčky Splatnost Úrok
Home Credit 250 000 Kč 8 let od 8,9 %
TOMMY STACHI 150 000 Kč 5 let od 10,1 %
COFIDIS 500 000 Kč 7 let od 4 %
Tesco půjčka 200 000 Kč 7 let od 11,6 %
Hyperpůjčka 250 000 Kč 7 let od 10,01 %
Čínská půjčka 190 000 Kč 7 let od 11 %

Podmínky u jednotlivých nebankovních společností se liší a žádosti jsou v některých případech posuzovány individuálně. Tabulka uvádí možnosti půjček pro podnikatele bez zástavy, u kterých není nutné dokládat účel. I některé spotřebitelské půjčky jsou půjčky bez registru a bez zástavy.

Kromě toho, že si začínající podnikatelé mohou vybrat mezi bankovním a nebankovním úvěrem, je tu také například možnost franchisingu nebo peer-to-peer financování, které se do povědomí veřejnosti dostalo díky společnosti Zonky

Poslední aktualizace: 22. 05. 2020