Menu
Žádost o rozvod manželství – jak podat, rozvodové papíry

Žádost o rozvod manželství – jak podat, rozvodové papíry

7 minut čtení

V České republice jsou rozvody celkem běžnou praxí, zhruba každé druhé manželství skončí rozvodem. Některé rozvody jsou jen formalitou, jak ukončit nevydařený vztah přátelsky, jindy se může jednat o složitý, dlouhý a stresující soudní spor. Jak podat žádost o rozvod, na co se ptá soudce u rozvodu a kde vzít návrh na rozvod manželství vzor 2023?

Historie manželství

Manželství jako společenská instituce existuje již tisíce let. U věcí starých tisíce let je snadné předpokládat, že se mohou měnit jen pomalu. Vývoj od poloviny 20. století však ukazuje, že tento předpoklad je mylný, neboť v mnoha zemích jsou sňatky stále méně časté, lidé vstupují do manželství později, nesezdané páry se stále častěji rozhodují pro společné soužití bez sňatku.

V mnoha zemích je klesající sňatečnost doprovázena zvyšováním věku, ve kterém lidé vstupují do manželství. Během posledních desetiletí se instituce manželství změnila více než před tisíci lety. Zvyšování věku, ve kterém lidé vstupují do manželství, je výraznější v bohatších zemích, zejména v Severní Americe a Evropě. Například ve Švédsku se průměrný věk žen při vstupu do manželství zvýšil z 28 let v roce 1990 na 34 let v roce 2017.

Manželství je ty obecně právní a společenská instituce, která je přítomná skoro ve všech kulturách světa. Manželství ukládá jak povinnosti, tak i práva. Definice se velmi různí. V jednotlivých zemí jsou i pro uzavření manželství různé podmínky. Existuje proto několik forem manželství – monogamické, kde je soužití 2 partnerů (obvykle 1 muž a 1 žena) a polygamické, což je soužití více partnerů.

Rozlučka se svobodou, samotný obřad, tj. svatba, výběr partnera, povinnosti a práva manželství, počet pohlaví partnerů, právo do manželství vstoupit, se tak velmi liší v závislosti na kultuře, náboženství a také historii. V České republice dle Občanského zákoníku je manželství trvalý svazek muže a ženy.

V Česku je manželství dobrovolným, trvalým a rovnoprávným soužitím muže a ženy, které vzniká zákonem stanoveným způsobem, což je sňatek. Hlavní účel sňatku a manželství je založení rodiny, řádná výchova dětí a vzájemná podpora a pomoc mezi partnery.

Již v roce 1975 se rozvodovost u nás pohybovala okolo 30 %, historické maximum bylo téměř 66 % a rozvodovost v roce 2020 se pohybovala okolo 47 %. Průměrně se tedy zhruba polovina manželství rozpadne. Jak požádat o rozvod a jaký je jeho průběh?

Rozvod manželství

Ukončit manželství je možné 2 způsoby – sporně a nesporně. V obou případech je nutné řešit celou záležitost u soudu. Sporný rozvod znamená, že se dosud ještě manželé nejsou schopni dohodnout a celý průběh včetně důsledků musí řešit soud. V případě sporného i nesporného ukončení musí být v pořádku rozvodové papíry – rozvodové papíry ke stažení.

Ke spornému rozvodu dochází v případě, kdy jeden z manželů s rozvodem nesouhlasí, manželé se nejsou schopni dohodnout na péči o nezletilé dítě, nebo se nejsou schopni domluvit na vypořádání společného majetku (SJM = společné jmění manželů).

Nesporný rozvod je rychlejší a jednodušší. Jedná se o situaci, kdy oba manželé podají buď žádost o rozvod společně, nebo ji podá jeden z manželů a druhý se dobrovolně připojí. Dávají tak najevo, že se již na vypořádání všech záležitostech dohodli.

V některých případech je lepší si pro rozvodu zaplatit právníka.

Jak podat žádost o rozvod

Žádost o rozvod je nutné podat písemně a to u okresního nebo obvodního soudu dle společného bydliště, ve kterém alespoň jeden z manželů stále žije, nebo u okresního soudu, jenž má partner bydliště v době podání žádosti o rozvod.

Rozvodové řízení není úplně zdarma, i když se jedná o nesporný rozvod. Jen za podání návrhu se platí soudní poplatek ve výši 2.000,- Kč.

Pro zjednodušení celé věci je možné využít žádost o rozvod vzor. Je důležité, aby každý návrh na rozvod obsahoval následující náležitosti:

  • adresa a název příslušného soudu
  • informace o navrhovateli žádosti
  • celá jména manželů, a to včetně bydliště a případně rodných čísel
  • kdy a kde bylo manželství uzavřeno
  • jména a data narození nezletilých dětí
  • důvody, které vedou navrhovatele k žádosti o rozvod
  • datum sepsání návrhu
  • podpis navrhovatele, v případě shody podpisy obou manželů

Rozvodové papíry

Návrh na rozvod manželství je jedním z prvních oficiálních kroků, jak ukončit manželství. K návrhu na rozvod manželství je nutné přiložit ověřenou kopii oddacího listu, návrh na vypořádání majetku a v případě, je-li v manželství nezletilé dítě, tak i jeho rodný list a soudně schválený návrh porozvodové péče o dítě.

Rozvodové papíry vzor jsou volně dostupné na internetu, stačí je pouze stáhnout, vyplnit, vytisknout, podepsat a odevzdat. Většina vzorů je zdarma a snadno dostupných – stačí hledat „žádost o rozvod – vzor zdarma“, případně například „rozvodové papíry ke stažení“ a „žádost o rozvod – vzor ke stažení zdarma“. Někteří lidé také rovnou řeší poslední vůle vzor.

Jak dlouho trvá rozvod

Pokud se jedná o nesporný rozvod, jedná se zpravidla o jedno soudní sezení, kde se formálně dohodne vše předem sjednané a rozvod je rychle vyřízený. Více manželů dává přednost dohodě, než zdlouhavému vláčení po soudních jednání a velkého množství stresu a hádek.

V nesporném rozvodu je důležité, aby manželé byli dohodnuti na rozdělení movitého i nemovitého majetku, na bydlení po rozvodu a pokud je v manželství nezletilé dítě, tak na péči o něj.

Podmínkou pro nesporný rozvod – dohodu o ukončení manželství je, že sňatek musí trvat nejméně rok a manželé minimálně 6 měsíců nežijí ve společné domácnosti.

V případě, že se jedná o sporný rozvod, může být celé rozvodové řízení zdlouhavé. Není pak výjimkou, že celý rozvod trvá rok i déle. Pokud jsou v rozvodové řízení i děti, zpravidla se jedná o prodloužení rozvodového řízení.

V případě, kdy je v manželství i nezletilé dítě, je nutné vyřešit, jak bude vypadat porozvodová dohoda o dítěti.

Žádost o rozvod manželství s dětmi vzor

Pokud je v manželství nezletilé dítě, je nutné, aby byla ujednaná dohoda na úpravě porozvodové péče o dítě (případně děti, je-li jich v manželství více) a dohoda musí být schválena soudem.

Vzor zdarma:

Okresní soud

adresa

Navrhovatelka: …………………………………………………………………………………………………..

Zastoupená: ………………………………………………………………………………………………………..

Odpůrce: ……………………………………………………………………………………………………………..

Návrh na zahájení řízení o rozvod manželství dle ust. § 757 zákona č. 89/2012, občanský zákoník

Soudní poplatek ve výši 2.000 Kč uhrazen kolkovými známkami.

Dvojmo

Přílohy:

Oddací list ze dne:

I.

Manželství účastníků bylo uzavřeno dne ……………… v ……………….. U obou účastníků se jedná o první manželství, oba jsou státními příslušníky České republiky, národnosti české.

Poslední společné bydliště manželů bylo na adrese……………….., Praha-východ, dle čehož odvozují manželé místní příslušnost nadepsaného soudu.

II.

Oba manželé mají 1 společné dítě, nar. …. , trvale bytem…. Dohoda o porozvodové úpravě péči o dítě je přílohou tohoto dokumentu.

Dle ust. § 755 zákona č. 89/2012 Sb. (dále jen „obč. zák.“) platí, že manželství může být rozvedeno, je-li soužití manželů hluboce, trvale a nenapravitelně rozvráceno a nelze očekávat jeho obnovení.

Protože v průběhu manželského soužití obou účastníků došlo ke kvalifikovanému rozvratu, jejich manželství trvá více než 1 rok a po dobu delší než 6 měsíců spolu nežijí, rozhodli se řešit vzniklou situaci rozvodem manželství.

Lze konstatovat, že manželství je hluboce a trvale rozvráceno, neplní svoji úlohu a jeho další trvání je zcela vyloučeno. V žádném případě nelze očekávat jakékoliv sblížení.

III.

Vzhledem k tomu, že manželství obou účastníků, které je již pouze formálním svazkem, bylo uzavřeno před více jak 1 rokem, manžele déle než 6 měsíců již společně nežijí, a žalovaný se k návrhu připojuje, navrhuje žalobkyně, aby soud ve smyslu ust. § 757 občanského zákoníku, vydal tento

rozsudek:

Manželství …………………., rozené …………….., a …………….., uzavřené dne …………. v …………. se rozvádí.

Datum:

Podpisy účastníků:

Jak probíhá rozvod u soudu

V případě rozvodového soudního řízení je žalobce ten, kdo podal návrh na rozvod a sedí v lavici po pravé ruce soudce, druhá strana – tedy žalovaná sedí po levé ruce soudce. Soudní řízení je formální proces, kdy každý, kdo zrovna mluví, by měl soudci projevit úctu a stát. Může se ovšem stát, že sám soudce zvolí mně formální řízení a vše je řešeno spíše formou volné diskuze.

Soudce na začátku shrne obsah návrhu na rozvod a zdůrazní podstatné skutečnosti. Vyzve žalobce, zda chce k návrhu něco doplnit a stejně tak poté vyzve i druhou stranu – žalovaného. Poté dojde k výslechu účastníků.

Obě strany dostanou možnost navrhnout další důkazy v řízení, případně mohou navrhnout i výslech svědků. Následuje krátká přestávka, po které soud zpravidla vynese rozsudek a stručné odůvodnění. To, že soudce vynese rozsudek, ve kterém konstatuje, že je manželství ukončeno rozvodem, ještě není konečná.

Je nutné doručení rozsudku, teprve doručením rozsudku začíná běžet lhůta pro možné odvolání. Pokud uběhne lhůta bez odvolání účastníků, dojde k právnímu nabytí moci rozsudku a teprve nyní je rozvod platný.

Poslední aktualizace: 31. 10. 2022