Menu
Jak vydělat na služební cestě

Jak vydělat na služební cestě

3 minuty čtení

Na služební cestě si zaměstnanec může přivydělat, pokud mu to nebrání v plnění hlavních pracovních povinností a vlastní-li živnostenské oprávnění. Nabízí se copywriting, programování, digitální marketing a další možnosti. Svým způsobem však lze vydělat i cestovními náhradami. Co vše hradí zaměstnavatel na služební cestě?

Pracovní cesta

Služební cesta je zavedený pojem, protože se jedná o službu zaměstnavateli. Ve skutečnosti se jedná o pracovní cestu, protože je vykonávána v pracovním poměru a vztahují se na ní všechna práva a omezení z pracovního poměru vyplývající.

Poskytování náhrad výdajů popisuje Zákon č. 262/2006 Sb. o cestovních náhradách. A není špatné si občas na služební cestě trochu legálně přivydělat, i když s trochou nepohodlí a při změně zvyků.

Druhy náhrad

Zaměstnanci na služební cestě náleží několik různých náhrad. Má právo na náhradu prokázaných jízdních výdajů, výdajů na ubytování, stravné, náhradu prokázaných vedlejších výdajů a náhradu prokázaných jízdních výdajů za cesty k návštěvě rodiny, trvá-li pracovní cesta delší dobu.

Zaměstnanci mohou být vysíláni na služební cesty i k jinému zaměstnavateli v rámci ušetření nákladů, a proto se počítá i s dlouhodobým pobytem mimo svůj domov a rodinu.

Náhrada jízdních výdajů

Pokud zaměstnanec použije k dopravě letadlo, vlak, loď, autobus nebo jiný dohodnutý dopravní prostředek,  zaměstnavatel hradí tyto náklady v plné výši. Jiná je situace s použitím vlastního vozu. Ta platí jen v případě svolení a schválení zaměstnavatelem, který je odpovědný za škodu na vozidle, pokud ji způsobil někdo jiný.

Toto ustanovení je poměrně důležité, protože zajišťuje zaměstnanci hrazení výdajů na opravy. Škoda však nesmí být způsobena samotným zaměstnancem nebo nějakou náhodou jako je píchnutí kola. Za použití auta obdrží zaměstnanec za každý kilometr 5,20 Kč a proplacen mu bude účet za pohonné hmoty podle spotřeby.

Pokud zaměstnanec nedodá paragon o tankování, patří mu náhrada stejně, jen se vypočítá podle spotřeby uvedené v technickém průkazu a vynásobí průměrnou cenou za benzín.

Stravné

Na služební cestě bývá hlad a někdy také chuť na něco ostřejšího. Alkoholu je sice lepší se vyhnout, ovšem zaměstnavatel nekontroluje, jak bylo stravné využito. Zaměstnanec tedy nemusí předkládat účtenky z restaurací a dokládat co a jak jedl či pil.

Minimální výši stravného určuje zákon pro cesty v délce 5 – 12 hodin na částku 129 Kč, 12 – 18 hodin 196 Kč a při vícedenních cestách je částka 307 Kč. Nižší stravné mohou dostávat zaměstnanci pokud běžně cestují, ale takové ujednání musí obsahovat pracovní smlouva.

Pokud zaměstnavatel zajistí zaměstnanci bezplatné stravování, nemusí stravné platit. Pokud zaměstnanec cestuje do zahraničí, obdrží stravné stanovené vyhláškou Ministerstva financí v zahraniční měně. Na Slovensko obdrží například 35 Eur, do Velké Británie 45 liber a do USA 60 dolarů.

Vedlejší výdaje a náklady na cestu za rodinou

Při cestě může zaměstnanec platit různé účelně vynaložené náklady. Při cestě autem do zahraničí to mohou být dálniční poplatky, známky, parkování, ovšem není zahrnuta pokuta. Zaměstnanec může také používat svůj telefon a naúčtovat zaměstnavateli roaming, pokud se pohybuje mimo EU.

Je třeba být opatrný a vše si zajistit papírově. Zaměstnavatel nemá povinnost tyto náklady hradit. Proto je potřeba se předem se zaměstnavatelem dohodnout, zda proplatí další případné výdaje.

Zaměstnanci náleží také výdaje na cestu za rodinou, pokud služební cesta trvá více než 7 po sobě jdoucích kalendářních dní a to každý týden. Zaměstnavatel může dohodnout v pracovní smlouvě nebo kolektivní smlouvě lhůtu k návštěvě delší, nesmí však překročit měsíc.

Služební cesta není špatná z hlediska určitých bonusů v podobě příspěvku na stravu a snížení domácích nákladů z důvodu pobytu mimo domov. Zaměstnanec by měl vždy dbát na vyplnění cestovního příkazu nebo obdobného dokladu, kterým jej zaměstnavatel vyšle na služební cestu.

Tento doklad musí obsahovat souhlas s použitím vozidla zaměstnance (jinak nemusí být škoda proplacena), výši stravnéhopovolení vedlejších nákladů a další potřebné údaje, aby nedocházelo k pozdějším problémům.

Zaměstnanec je také povinen služební cestu do 10 dní zaměstnavateli vyúčtovat a zaměstnavatel do 10 dnů od vyúčtování cestu a náhrady vyplatit.

Poslední aktualizace: 30. 01. 2023