Menu
Student a přivýdělek

Student a přivýdělek

3 minuty čtení

Jako studující má každý možnost si přivydělat. Vždy se nějaká ta koruna na hýřivý studentský život hodí a obzvláště pak na vysoké škole, kde nebývá povinná docházka. Student si může rozvrh navolit podle svého uvážení a nabízí se řada možností, jak si přivydělat či najít dlouhodobé zaměstnání.

Díky souběžnému studiu a práci má student nárok na určitá zvýhodnění od státu. Student nebude vázán klasickou pracovní smlouvou na plný úvazek. Jak je to se slevou na poplatníka a kolik si může student vydělat na DPP?

V ČR je nejčastějším smluvním vztahem na „zkrácený“ úvazek Dohoda o provedení práce (DPP) a Dohoda o pracovní činnosti (DPČ). Další možností je příležitostná činnost a podnikání na živnost jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ).

Dohoda o provedení práce

Dohoda o provedení práce, zkráceně DPP, je nejideálnějším řešením pro brigádu, kdy činnost u jednoho zaměstnavatele nepřesáhne 300 hodin ročně. To je maximální limit, na nějž je možné tento smluvní vztah uzavřít. Dohoda o provedení práce je samozřejmě definovaná v Zákoníku práce, kde se mimo jiné uvádí i minimální hodinová mzda 48,10 Kč.

Proč dohodu o provedení práce uzavírat, když je maximálně na již zmíněných 300 hodin? Odpověď je jednoduchá. Nulové pojistné. Tedy zaměstnavatel ani zaměstnanec neplatí zdravotní ani sociální pojištění, i kdyby si za daných 300 hodin vydělal třeba i 100 000 Kč.

Právě v tomto ohledu je dohoda o provedení práce velmi hojně využívána a pro letní brigádu ideální řešení. Zdanění u dohody o provedení práce probíhá standardním způsobem, jako z jakékoliv jiné „brigády“.

Dohoda o pracovní činnosti

Druhou velmi oblíbenou formou zvláště u dlouhodobých brigád je Dohoda o pracovní činnosti. Ta má své omezení v maximálně polovině stanovené týdenní pracovní doby v průměru za jeden rok. Tato dohoda o pracovní činnosti musí být podle Zákoníku práce písemná.

Z tohoto smluvního vztahu již zaměstnavatel i zaměstnanec platí zdravotní i sociální pojištění jako při pracovním poměru. Pokud však příjem za měsíc nepřesáhl hranici 4 000 Kč, nemusí se zdravotní ani sociální pojištění platit vůbec. V tom tkví výhody v porovnání s klasickým pracovním poměrem.

Příležitostný příjem osvobozený od daně

Třetí možností je příležitostná činnost osvobozená od daně. Jde o situaci, kdy součet všech příjmů bez odečtení výdajů nepřesáhne v kalendářním roce 30 000 Kč, není nutné tyto příjmy zdanit. Takovou situaci představují však přesně vymezené činnosti.

A to příležitostné činnosti (bez živnostenského listu), příležitostný pronájem movitých věcí a zemědělská výroba, kterou neprovozuje podnikatel. Podnikání na živnostenský list je kapitolou samo o sobě, zde už je potřeba daň odvádět a podávat daňové přiznání.

Zdanění příjmů u studentů a brigád

Stěžejní hodnotou pro určování zdanění je 5 000 Kč za měsíc. Pokud si student za měsíc vydělá do 5 000 Kč má dvě možnosti. Buď podepíše Prohlášení poplatníka k dani a zaměstnavatel odvede z odměny zálohu na daň sníženou o slevy na dani a na konci roku se provede zúčtování daně ze mzdy.

A druhou možností je, že student nepodepíše Prohlášení poplatníka k dani a zaměstnavatel tak okamžitě srazí z odměny 15 % srážkovou daň pro finanční úřad. V tu chvíli již tuto odměnu není nutné nikde dále uvádět a vše je z daňového hlediska v pořádku vyřešeno.

Druhou možností je výdělek větší než 5 000 Kč za měsíc. V tu chvíli má zaměstnavatel povinnost odvést zálohu na daň. Při podepsání Prohlášení poplatníka k dani na konkrétní měsíc brigády bude záloha nižší a logicky čistý zisk, respektive výplata brigádníka vyšší. Na konci roku pak následuje zúčtování daně ze mzdy.

Poslední aktualizace: 31. 01. 2023