Menu
Teambuilding – způsob, jak na týmovou spolupráci

Teambuilding – způsob, jak na týmovou spolupráci

4 minuty čtení

Jak už sám název napovídá, teambuilding je nástrojem pro budování týmu. Ačkoliv na první pohled se teambuilding může jevit čistě jen jako hra nebo oddychová aktivita, jedná se o prostředek rozvoje a vzdělávání zaměstnanců. Jaký má teambuilding cíl? Jaké teambuildingové aktivity jsou vhodné?

Povědomí, co je teambuilding, má v dnešní době už téměř každý. Tato kolektivní aktivita je s oblibou využívána mnoha moderními a úspěšnými firmami. Nemusí se jednat jen o větší společnosti, teambuilding se hodí pro všechny – i třeba malé – pracovní týmy, které se chtějí poznat i po jiné než formální stránce a zároveň si chtějí ověřit, jak funguje jejich komunikace či spolupráce (nebo si to chtějí ověřit jejich nadřízení).

Posílení týmové komunikace a spolupráce mezi jednotlivými členy, celkový rozvoj týmu, týmových schopností a dovedností, ověření zvládání krizových situací, zvýšení motivace k týmové práci – to jsou hlavní cíle teambuildingu.

Jak na efektivní teambuilding

Aby byl teambuilding opravdu efektivní a dostálo se výše zmíněným cílům, platí pro něj určité principy.

V první řadě by měl být zaměřen maximálně na skupinu 8 až 12 osob. V takovém případě se totiž předpokládá, že dojde k zapojení skutečně všech členů týmu a všem bude poskytnut stejný prostor „vyniknout“.

Teambuildingové aktivity by se měli konat zpravidla mimo běžné pracovní prostředí, tam se totiž zaměstnanci mohou cítit svázaně. Mnohem lépe se budou všichni cítit na neutrální půdě.

Obvyklé trvání firemního teambuildingu by mělo být 2 – 3 dny. Velmi často se lze ale setkávat s jednodenními teambuildingovými akcemi nebo dokonce s půldenními aktivitami. V každém případě, pokud se jedná o vícedenní akci, nesmí organizátor podcenit nejen samotný program, ale také odpovídající ubytování pro teambuilding a pochopitelně stravování.

Výběr vhodné aktivity

Ne každá teambuildingová aktivita se ovšem hodí pro všechny. Ten, kdo teambuilding organizuje, musí dobře zvážit především fyzickou zdatnost jednotlivých účastníků. Jinou aktivitu je nutné zvolit pro kolektiv starších, zralých lidí a jinou pro mladé, adrenalin milující zaměstnance.

Možností, jakou teambuildingovou hru nebo aktivitu zvolit, se nabízí nepřeberné množství a hodně záleží na kreativitě organizátora.

Méně akční teambuildingové aktivity mohou spočívat v příjemném neformálním posezení, které může být zpestřeno něčím, v rámci čeho se zapojí i konkrétní pracovní tým – společným grilováním nebo účastí na tradiční zabíjačce. Různá prostředí pak nabízí další a další možnosti.

Teambuilding v pravém slova smyslu však obvykle znamená trochu víc akce – pro takové účely existují různé teambuildingové hry: únikovky, paintball, různé outdoorové a sportovní aktivity.

Tipy na teambuilding

Jak již bylo zmíněno výše, možností na teambuilding se nabízí nepřeberné množství. Zde jsou některé zajímavé tipy:

  • únikové hry

Únikové hry jsou fenoménem poslední doby. Setkat se lze také s pojmenováním exit rooms, escape rooms a lost rooms. Jedná se většinou o tematicky pojaté hry, které spočívají v různých hádankách, šifrách a hlavolamech s cílem dostat se ven z místnosti. To vše pod mírným stresem, který představuje časový limit 60 minut.

Únikové hry – přehled oblíbených míst
Únikové hry v Praze
The Chamber

 

Petrské náměstí 1186/1, Praha 1

Bílkova 21, Praha 1

Vodičkova 1, Praha 2

Tajemství císaře, Útěk ze žaláře, Dům duchů, Tajemná pracovna, Hackerovo doupě
Questerland

 

Mánesova 54, Praha 2

Hvězdný element, Apokalypsa 2213, Únik z čarodějnické školy magie a kouzel
Runaway

 

Parléřova 7, Praha 6

U Elektrárny 6, Praha 7

Archimédovo tajemství, Útěk z Guantánama, Gulliverova cesta, Kryštof Kolumbus, Buddhova stopa, Al Capone, 007 tajný projekt
Únikové hry v Brně
Mystery Room

 

Anenská 10/10, Brno

Alchymistická laboratoř
Quest Games

 

Hybešova 312/69Brno

Asylum Dr. Sorensona, Tajemství plukovníka Gronicha, Záchrana profesora Menkynu, Hon na Šakala,
AR Escape Room

 

Ponavka Street 477/3bBrno

Zachraň Brno!, Klinika, Přísně tajné, Farnost Warmhill, Pařba v Brně, Aztékové, Dědictví rytíře, Poklad v Labyrintu
  • sportovní aktivity

Nejčastěji bývají teambuildingové akce zaměřeny sportovně. Buď se jedná o klasická sportovní utkání (v jakémkoliv kolektivním sportu), nebo je aktivita pojata netradičně. V druhém zmíněném případě může jít o lidský fotbálek, bodyzorbing nebo třeba soutěž v lukostřelbě.

Navštívit lze také specializovaná místa na podobný typ zábavy. V Praze a okolí se jedná například o ActionPark nebo TEPfactor (obdoba známé televizní soutěže Pevnost Boyard).

Action Park: https://www.actionpark.cz/

TEPfactor: https://www.tepfactor.cz/cze/

  • adrenalinové a akční aktivity

Pokud je teambuildingový tým skutečně hodně akční a troufá si i na opravdové výzvy, hodí se pro ně adrenalinové disciplíny. V takovém případě je vhodnou volbou paintball, sjezd řeky na raftech, závod na dračích lodích, návštěva lanového centra a mnoho dalšího.

Paintball Prague: https://paintball-prague.cz/

Paintball Game: https://www.paintballgame.cz/cs/

Paintball Brnohttps://www.paintball-brno.cz/

  • kreativní aktivity

Ne každý rád sportuje a už vůbec ne každý má rád adrenalin. A v rámci teambuildingu platí, že se nikdo nemá do ničeho nutit. Proto, pokud zrovna konkrétní pracovní tým neholduje sportu, může být její teambuildingovou aktivitou třeba společné malování na velkoformátové plátno, týmové bubnování nebo společné vaření.

Chefparade: https://www.chefparade.cz

Divoká vařečka: http://www.divoka-varecka.cz/

Cocina Rivero: http://www.cocinarivero.cz/

Zpětná vazba z teambuildingové akce

Ať už má ve firmě teambuildingové akce na starosti kdokoliv (marketingové oddělení, PR oddělení nebo personální oddělení) nebo je tato aktivita outsourcována, v každém případě se nesmí zapomínat na zpětnou vazbu.

A to v dvojím směru – jednak od samotných aktivních účastníků, ale především od organizátora nebo „nezávislého pozorovatele“. Ten totiž může ohodnotit jednotlivé členy týmu co do chování v týmu, spolupráce, aktivity a nebo třeba zvládání stresu.

Poslední aktualizace: 19. 03. 2019