Menu
Rychlá zdravá večeře a taky levná

Rychlá zdravá večeře a taky levná

8 minut čtení

Většina lidí zkrátka v pracovním týdnu nemá na přípravu večeře moc času – práce, vyzvedávání dětí ve škole a na kroužkách, domácí povinnosti a mnoho dalšího jsou prostě činnosti, které člověk musí udělat. Jak na rychlé a levné večeře?

Najít si ještě čas na večeři není vždy snadné. Rodinná večeře dá více zabrat, pokud má člověk za zády hladové děti. Řešením jsou proto rychlé večeře, které nezaberou víc jak 30 minut.

Co uvařit k večeři nemusí být žádná věda, přesto inspirace není nikdy dost. Obzvlášť se hodí recepty na rychlé a zdravé večeře a také jsou důležité recepty, ve kterých je výsledkem rychlá večeře pro děti, které bývají někdy náročnější a jen tak něčím se jim člověk nezavděčí.

Občas je času na vaření dostatek, avšak energie a chuť na dlouhé postávání u sporáku nemusí být. V tu chvíli se chce člověk prostě jen rychle a dobře najíst. Časově náročnější domácí šunka – recept tak musí ustoupit rychlejší variantě. Koupit polotovar nebo hotové jídlo po cestě z práce je občas fajn změna, přesto se to pravidelně peněžence líbit nebude. Levná rychlá večeře je pro rozpočet domácnosti jistě příjemnější.

V případě, kdy je člověk přes den rozlítaný a nemá čas se pořádně najít, měl by se na pořádně vydatnou večeři více zaměřit. Jakmile večer odezní denní shon a stres, rychle se dostavuje pocit hladu a chuť na cokoliv dobrého k jídlu. Často se nechce čekat několik hodin na vepřovou pečeni, nebo burger z trhaného masa, steak s pepřovou omáčkou a další chuťovky s dlouhou přípravou.

Večer není dobré se přejídat a denní příjem by rozhodne neměl být dohnaný večeří. Je vhodné, pokud večeře tvoří zhruba 20 – 25 % z celkového denního příjmu (stejně jako například snídaně). Také je dobré večeřet zhruba 2 – 3 hodiny před spaním. Tělo tak v klidu přes spaním stráví vše potřebné a nezatěžuje tím přes noc. Dochází pak ke kvalitnějšímu spánku.

Jsou i taková jídla, která se v žádném případě k večeři nehodí. Je to z toho důvodu, že mohou mít vliv na nekvalitní spánek a těžké trávení přes noc. K večeři je tedy vhodné se vyhýbat tučným a kořeněným jídlům. Pokud má někdo rád pizzu, může vyzkoušet odlehčenou verzi, která se hodí k večeři – zdravá domácí pizza.

Na domácí pizzu můžeme použít téměř jakékoliv zbytky z lednice.

Někteří lidé dávají přednost studeným večeřím, jiní zase upřednostňují večeři teplou. Záleží na každém, čemu dá přednost. Všichni by měli dodržovat to, že večeře má být lehká a zároveň bohatá. Základem zdravé večeře je zelenina. Tedy nejlepší variantou může být pečená či grilovaná zelenina, saláty, nebo zeleninové placičky (například cuketové placky). Skvělým tipem je například bramborový salát – v tomto případě je ideální připravit si brambory na salát den předem.

Pokud někdo večeří brzo a chodí spát pozdě, není na škodu mít i druhou večeři. Vždy platí, že je vhodné večeřet 2 – 3 hodiny před spaním, proto pokud někdo večeří kolem 19. hodiny a chodí spát po půlnoci, má dostatek prostoru pro večeři číslo dvě.

Rychlá zdravá večeře

Pokud chce člověk připravit rychlou a zdravou večeři, může vsadit na klasiku, kterou je těstovinový salát. Ve zdravější verzi stačí vynechat majonézu, která se dá krásně nahradit bílým jogurtem a pro dostatek bílkovin v jídle je dobré obohatit těstovinový salát kuřecím masem.

Bílkoviny jsou totiž zásadní pro tvorbu i obnovu všech buněk a tkání v těle. Jedná se tedy o stavební jednotku orgánů, svalů a jsou také součástí několika hormonů a enzymů.

TIP: Pokud milujete sladké večeře, můžete vyzkoušet křehký borůvkový koláč s drobenkou.

Těstovinový salát s kuřecím masem

Na těstovinovém salátu je nejlepší to, že člověk použije jako základ, kuřecí maso a zeleninu může přidat podle toho „co dům dal“. Do těstovinového salátu se totiž hodí téměř jakákoliv zelenina – rajčata, okurky, papriky i pórek a kukuřice.

Ingredience:

  • 300 g kuřecího masa
  • 250 g těstovin
  • 1 kelímek zakysané smetany (150 g)
  • 1 salátová okurka
  • 2 červené papriky
  • 1 jarní cibulka
  • sůl, pepř
  • olej

Postup:

Kuřecí maso nakrájíme na malé kousky a hodíme na pánev na trochu oleje. Maso důkladně osolíme, opepříme a mezitím, co se restuje na pánvi, si dáme vařit těstoviny. Těstoviny vaříme dle návodu na obalu (některé se vaří 2 minuty, jiné 10 minut).

Než se maso orestuje a těstoviny uvaří, nakrájíme si kousky veškerou zeleninu a vložíme do mísy. Uvařené těstoviny a orestované maso do zlatova přidáme k nakrájené zelenině. Aby se všechny ingredience spojily, přidáme zakysanou smetanu. Salát můžeme dosolit dle chuti a pořádně promícháme.

Celý těstovinový salát je hotový maximálně do 20 minut a jedná se rychlou a zdravou večeři. V případě, že se všechny potřebné suroviny nakoupí v obchodě v akci (zejména kuřecí maso), jedná se i o poměrně levnou večeři.

Těstovinový salát je nejlepší lehce uležený a zbytek se hodí i na druhý den do práce s sebou do krabičky na oběd.

Špagety jsou oblíbené především u dětí a jejich příprava je rychlá a snadná.

Těstoviny se sýrovou omáčkou

Pokud si člověk uvaří více těstovin, nemusí je všechny spotřebovat do těstovinového salátu, může si je nechat na druhý den v lednici a další večer si k nim přichystat vynikající sýrovou omáčku, která je hotová do pár minut.

Ingredience:

  • vařené těstoviny
  • 100 g nivy
  • 100 g eidamu
  • 100 g čedaru
  • 100 g parmazánu
  • 250 ml smetany na vaření
  • sůl a oregáno

Postup:

Sýry nastrouháme na hrubém struhadle a vložíme na pánev. Na mírném plamenu necháme pomalu všechny sýry rozpustit a jakmile už jsou téměř rozpuštěné, přidáme smetanu. Necháme sýry rozpustit a krátce povařit.

Nakonec můžeme lehce dosolit (ovšem pozor, sýry jsou sami o sobě dost slané, zejména niva) a pro provonění přidáme čerstvé oregano.

Omáčka se hodí na těstoviny i k rýži. Omáčka je poměrně tučná, a tak je vhodné jí jíst více než 3 hodiny před spaním. Hodí se zejména pro lidi, kteří si dávají 2 různé večeře a smetanovou omáčku si dají k první večeři.

Špagety s rajčatovou omáčkou

Kdo by neznal klasiku – špagety s rajčatovou omáčku. Rajčatová omáčka se může dělat na milion různých způsobů. Pravá boloňská omáčka trvá i několik hodin, ovšem jí velmi chuťově podobná se dá zvládnout do pár minut. Jídlo je vhodné také jako rychlá večeře pro děti, protože které dítě, nemiluje špagety?

Ingredience:

  • 250 g špaget
  • tvrdý sýr
  • 4 čerstvá rajčata
  • 1 cibule
  • olej, sůl, pepř
  • bazalka

Postup:

Špagety uvaříme dle návodu a než se uvaří, můžeme si připravit rychlou rajčatovou omáčku. Cibuli nakrájíme nadrobno a dáme orestovat na pánev. Rajčata nakrájíme na malé kostičky a přidáme je k cibuli i se šťávou, kterou při krájení pustila.

Omáčku můžeme dosolit dle chuti, přidáme nasekanou bazalku a necháme pár minut probublávat. Z omáčky se odpaří přebytečná voda, která pustila z rajčat a vznikne nám chutná rajčatová omáčka, kterou dáme na uvařené špagety. Navrch přidáme nastrouhaný sýr a můžeme podávat.

Cizrnový salát

Klasickou zdravou večeří je salát. Salátů existuje celá řada a dají se mezi sebou pěkně střídat, upravovat a je možné vytvářet nové varianty. Příprava salátů zpravidla trvá jen pár minut.

Cizrna může být pro některé lidi velká neznámá. Jedná se o luštěninu, která má kulatý tvar. Pomáhá zvýšit pocit nasycení, podporuje trávní, udržuje stabilní hladinu cukru v krvi a mimo jiné také zlepšuje obranu proti chorobám. Je bohatá na vlákninu i bílkoviny, proto je vhodné jí zařadit to jídelníčku.

Ingredience:

  • 400 g vařené cizrny
  • 150 g tuňáka ve vlastní šťávě
  • 1 cibule
  • 2 rajčata
  • Sůl

Postup:

Ideální je koupit plechovku či sklenici s vařenou cizrnou, večere je tak o něco rychlejší. V případě, kdy máme doma cizrnu, kterou je nutné uvařit, uvaříme ji dle návodu.

Do mísy dáme vařenou cizrnu bez šťávy, přidáme kousky tuňáka a nadrobno nakrájenou cibuli a rajčata. Dle chuti můžeme lehce osolit. Podáváme s čerstvým pečivem.

Cizrnový salát s tuňákem je ideální lehkou večeří, která je hotová do 10 minut. Navíc je cizrna plná bílkovin a stojí jen pár korun.

U salátů je možné použít téměř jakoukoliv zeleninu, která je zrovna doma a je nutné ji spotřebovat.

Zapečená kukuřice s mozzarellou

Trochu netradiční pokrm, přesto výborný. Dá se použít jako luxusní večeře recept, kdy bude sloužit pouze jako příloha a doplní například dobře udělaný steak z kvalitního masa, nebo může být podávána jako hlavní chod. Důležité je vědět, jak uvařit kukuřici.

Ingredience:

  • 2 velké uvařené kukuřice, nebo 1 velká plechovka kukuřice
  • 1 malá červená cibule
  • 1 lžíce třtinového cukru
  • 1 mozzarella
  • sůl, pepř, olej

Postup:

Na pánvi rozpálíme olej a orestujeme nadrobno nakrájenou červenou cibuli. Osmahnutou cibulku posypeme třinovým cukrem.

Pokud máme pánev vhodnou do trouby, můžeme pokračovat s tou, pokud ne, přendáme orestovanou cibulku na malý pekáček. Přidáme kukuřici, lehce osolíme, opepříme a pořádně promícháme.

Posypeme nastrouhanou mozzarellou a dáme péct na 180 °C na přibližně 10 minut.

Zapečenou kukuřici s mozzarellou můžeme rovnou takto podávat, nebo na grilu připravit pořádný kus masa a kukuřici použít jako přílohu.

Levná rychlá večeře – zapečený rohlík

V případě, kdy chceme udělat rychlou a levnou večeři, můžeme k tomu krásně použít zbytek pečiva, která doma máme a další den bychom jej jen vyhodili tvrdé do koše. Může to být obyčejný rohlík, bagetka, houska, chleba či jakékoliv jiné pečivo.

Ingredience:

  • 1 rohlík
  • kečup
  • šunka
  • sýr

Postup:

Jedná se o opravdu rychlou večeři. Nejdříve rohlík rozřízneme na půl a potřeme kečupem, přidáme dva plátky šunky a posypeme trochou tvrdého sýra.

Dáme péct do trouby na 180 ° C po dobu zhruba 10 minut. Jedná se o rychlou večeři, která vyjde na pár korun a ještě tak zužitkujeme starší pečivo.

Poslední aktualizace: 30. 10. 2022