Menu
Zlato zlevňuje, vyplatí se investovat?

Zlato zlevňuje, vyplatí se investovat?

4 minuty čtení

Zlato je dlouhodobě bráno jako způsob finanční pojištění před finanční katastrofou, zmírňující dopady hospodářské či finanční krize. I v případě astronomické inflace, ochromující deflace či rozpadu finančního trhu, je zlato komoditou, která poskytuje jistotu a hodnotové bezpečí. Je však skutečně zárukou stabilní hodnoty? A vyplatí se do něj vůbec aktuálně investovat?

Ke zlatu se lidé v případě velkých krizí uchylují tradičně a instinktivně – příkladem je současná situace a dosahovaná historická maxima ceny zlata na trzích.

Zlato jako symbol hodnoty

Zlato je odedávna uznáváno jako chemicky velmi stabilní, vzácný kov s mnoha unikátními vlastnostmi. Ryzí zlato je měkké, ovšem velmi těžké. Má dvakrát vyšší hustotu než olovo. Mnoho z jeho vlastností zlato předurčilo k roli téměř ideálního materiálu pro výrobu cenností a platidel, později se přidalo i široké uplatnění v průmyslu a medicíně.

Stále si však zachovalo svou nejdůležitější roli – uchování hodnoty. Díky vysoké ceně, velké hustotě, dobré zpracovatelnosti a snadnému ověření pravosti než u drahých kamenů umožňuje zkoncentrovat velkou finanční hodnotu do malého objemu. I proto státy v sejfech svých centrálních bank stále drží tuny zlatých rezerv.

Investiční zlato

Investoři objevují v posledních letech kouzlo ukládání peněz do investičního zlata – malých zlatých mincí i slitků (cihliček), které dosahují váhy až jednoho kilogramu. Na rozdíl od šperků či pamětních mincí je vhodné i pro investice větších částek a v celé Evropské unii je osvobozeno od DPH.

Investiční zlato se zpravidla prodává ve vysoké ryzosti (999,9/1000 tj. 24 karátů), tu pak svou značkou garantuje právě rafinér, tedy výrobce, kterých je celosvětově jen cca stovka. Část pak přikládá ke slitkům i certifikáty, které potvrzují čistotu a původ slitku. Jen ty je dobré z ověřených zdrojů bez obav kupovat laiky – v případě potřeby půjdou stejně lehce zase prodat.

U větších slitků a investičních mincí nejsou certifikáty obvyklé, protože se dá předpokládat jejich nákup u specializovaného prodejce, schopného i zpětného výkupu.

Jak investovat do zlata?

Podle expertů by měla míra zastoupení zlata v portfoliu investora činit zhruba mezi 5 a 15 %. Nákup investiční zlaté mince o váze 1 trojské unce (asi 31 gramů) je cenově o několik jednotek procent dražší než cena u „virtuální“ unce zlata na burze.

Na rozdíl od virtuálního zlata (investice prostřednictvím podílových fondů či investičních certifikátů), však investor minci či slitek přímo vlastní. Odpadá tedy riziko případného krachu společnosti, která investici na burze zprostředkovává.

Výše přirážky se obecně pohybuje od 5 % u velkých slitků až do několika desítek procent u malých slitků a drobných mincí. Tím, že investiční zlato je bráno spíše jako bezpečné zhodnocení peněz či finanční zabezpečení pro nepříznivé situace než investice pro krátkodobý zisk, neměl by tento cenový rozdíl hrát v úvaze o pořízení zvláštní roli.

Navíc je doporučováno pro optimalizaci snížení dopadů výkyvů v ceně zlato nakupovat spíše v menších množstvích a pravidelně, ideálně kombinaci mincí různých velikostí pro větší flexibilitu pro případný prodej.

Hodnota investičního zlata je vždy dána hmotností a aktuální cenou na mezinárodním trhu se zlatem. Do ceny v korunách se pak promítá také kurz dolaru (USD) k domácí měně.

Investiční mince vydávají mincovny vlastně v neomezeném množství – jen dle zájmu investorů. Mají svá označení titulů – zdařilé výtvarné zpracování pak zvyšuje popularitu jednotlivých sérií.

U investičních zlatých mincí se lze navíc setkat i u známých titulů i s 22-karátovým zlatem (jihoafrický Krugerrand nebo americký Eagle) – vyšší tvrdost umožňuje mincím lépe odolávat opotřebení. Jistotou jsou též zlaté slitky v tradiční podobě plochých cihel, přesněji cihliček.

Největší běžně obchodovaná zlatá cihla váží 1 kg a s přehledem se vejde do krabičky od cigaret. Nejmenší obchodovaný slitek o váze 1 g pak svými rozměry 9×15×0,4 mm odpovídá SIM kartě do mobilu. Rozměry i tvar zlatých cihel se u různých výrobců liší, každý investiční zlatý slitek nese identifikační číslo, údaj o hmotnosti a ryzosti slitku i označení výrobce.

Má význam investice i přes aktuálně vysokou cenu?

Má smysl investovat právě do zlata, které je cenou stále blízko svému historickému maximu? Cena zlata se pohybuje historicky v pravidelně se střídajících dlouhodobých cyklech.

Ty trvají zhruba 15 let a v rámci jejich růstového trendu se ještě vyskytují jednotlivé fáze růstu. První z nich je spíše o vazbě mezi cenou zlata a hodnotou dolaru – klesající dolar cenu zlata tlačí nahoru a naopak. Ve druhé fázi pak vlivem nákupů ze strany velkých investorů tato vazba ztrácí. Poslední fází je pak euforie, strmý nárůst ceny a tedy i nejrychlejší růst zisků.

Nevýhody investice do zlata jsou v podstatě jen dvě – v klidné době na zlatě investor příliš nezbohatne a reálná investice do zlata je také spojena s rizikem krádeže. Pozdější zabezpečení zlata je přeci jen jednodušší než například u starožitností.

Poslední aktualizace: 31. 01. 2023