Menu
Jak bezpečně platit na internetu

Jak bezpečně platit na internetu

4 minuty čtení

Nakupování online je fenoménem dnešní doby. Nákup na pár kliknutí a dovoz zboží až na práh domu je pohodlný. Más to však i svá úskalí. Jaké možnosti placení na internetu lze využít? Které jsou bezpečné a na co si dávat pozor?

Při nakupování zboží v jakémkoli tuzemském nebo zahraničním e-shopu, který má alespoň základní dobrou reputaci, není třeba strachovat se z platby přes internet.

Přesto je dobré znát pár základních rad, jak bezpečně na internetu platit. Jaké rady to jsou?

Způsoby placení online nakupování

Nejpohodlnější platební metodou je platba kartou online. K jejímu provedení stačí běžná platební karta s povoleným placením na internetu a dostatečným limitem. Platba kartou s sebou však bez další úrovně zabezpečení přináší riziko zneužití.

Zboží lze také zaplatit převodem na účet obchodníka. Asi každý ví, jak bankovní převody fungují, proto není třeba tuto metodu rozebírat nijak podrobně. Je to levná metoda, nikoli však vždy rychlá. 

Navíc platba na účet do zahraničí je poměrně drahá. Tuzemské banky totiž připočtou nemalou jednorázovou částku za převod peněz do zahraničí.

Někteří zákazníci využívají také platby na dobírku. To znamená, že za zboží zaplatí až v okamžiku, kdy ho převezmou. Tuto platební metodu však nelze použít při nákupu zboží v zahraničí.

Kreditní či debetní karta

Platby přes internet pomocí platební karty jsou stále populárnější. V souvislosti s růstem plateb kartou však rostou i rizika zneužití. Ta jsou v současnosti největším problémem.

Uživatel totiž zadává nejen číslo karty, nýbrž také CVV či CVC kódy – tedy údaje, se kterými může platit kdokoliv, komu se dostanou do ruky.

Proto je k placení kartou dobré používat ideálně prostředí zprostředkovatelů plateb, jako jsou například GoPay nebo GP webpay. Zadávání údajů o kartě v prostředí e-shopu, zvláště pak zahraničního, je lepší se vyhýbat.

Vždy je potřeba si zkontrolovat, že e-shop i stránka, na které se zadávají údaje, mají na začátku své internetové adresy „https“. To značí, že přenos informací probíhá v šifrované podobě.

Pokud zákazník zjistí, že konkrétní e-shop nebo jiná služba nemá takto šifrovanou komunikaci, rozhodně by měl zpozornit a žádné údaje nezadávat. Ačkoliv absence certifikátu v mnoha případech nemusí znamenat nic víc než laxnost obchodníka, potenciální zneužití údajů o kartě by mohlo přijít draho.

Setkat se lze také s hláškou webového prohlížeče, že certifikát je neplatný nebo vypršel. I v takovém případě je namístě opatrnost. Platbu raději neprovádět, a buď kontaktovat obchodníka, nebo si najít jiného.

Podstatně bezpečnějším způsobem platby kartou je využití zabezpečení 3D-Secure, při kterém se obchodník pouze dozvídá, zda platba byla, či nebyla provedena. Před zahájením platby bohužel nemá uživatel možnost toto zabezpečení poznat.

Některé banky zvyšují ochranu zasíláním autorizačních SMS nebo e-mailů s kódem, bez kterého není možné platbu provést.

Pokud člověk nakupuje na neověřených místech či v zahraničí, doporučuje se používat kreditní kartu místo debetní.

Jednorázová virtuální platební karta

Dalším oblíbeným řešením platby přes internet je virtuální platební karta. Je ideální pro jednorázové nákupy v nových a neověřených obchodech nejen na internetu.

Je to jednoduché. Jakmile dojde k transakci, tak je karta „skartována“ automaticky, nebo manuálně, a nelze ji znovu použít. V současnosti tuto možnost nabízí bezplatně pouze Česká Spořitelna.

Ve své nabídce ji má i Revolut, ten však nabízí jednorázové platební karty pouze u předplacených služeb Premium a Metal.  

Nevýhodou je, že pokud chce zákazník zakoupené zboží vrátit, obchodník nemá jak částku připsat zpět přímo na kartu. Peníze se tak posléze posílají nazpět bankovním převodem.

Internetové peněženky

Oblíbeným způsobem online plateb jsou takzvané internetové peněženky. Úhrada je prováděna většinou z kreditu, který si zákazník „dobil“ kartou online, běžným převodem, nebo prostřednictvím propojení peněženky s platební kartou. Její údaje se však obchodník nedozví.

Nejznámější internetovou peněženkou je PayPal, který funguje na principu zprostředkování platby, aniž by obchodníkovi prozradil údaje o platební kartě.

Je celosvětově rozšířen a často funguje v e-shopech, které své zboží nebo služby prodávají do zahraničí. Proto umožňuje i snadnou konverzi měny.

K platbě stačí mít na PayPalu založený účet a při objednávce potvrdit platbu v jeho vlastním prostředí. I v tomto případě je důležité nastavit bezpečné heslo, jednou za čas jej změnit a nastavit si vhodné limity.

Převod z účtu

Platit za online nákupy a služby je možné samozřejmě pomocí běžného nebo prioritního převodu. V takovém případě však obchodník dostane informaci o provedené platbě až za několik dní.

Některé banky proto nabízejí online platby nebo zrychlené převody, při kterých dochází k přesměrování uživatele do jeho internetového bankovnictví s předvyplněnou platbou, kterou stačí jen autorizovat.

Bank je ovšem hodně, a proto se s tímto způsobem platby lze nejčastěji setkat v rámci takzvaných platebních bran, které agregují více různých online plateb.

Ať už se člověk rozhodne používat jakoukoliv z platebních metod, měl by být vždy opatrný. Jen tak si bude moci nakupování přes internet užívat bez zbytečných lapálií.

Poslední aktualizace: 21. 02. 2023