Menu
Kreditní karty – srovnání, základní informace

Kreditní karty – srovnání, základní informace

13 minut čtení

Kreditní karta při správném užívání přináší spoustu výhod. Umožňuje si na určitou dobu půjčit téměř zdarma, nabízí výhodné cestovní pojištění, slevy na nákupy a služby, prodlouženou záruku na vybrané produkty a mnoho dalšího.

Co je kreditní karta a v čem se liší od karty debetní? Která banka nabízí nejvýhodnější kreditní kartu a co se skrývá pod názvy chytrá platební karta a virtuální peněženka?

Co je kreditní karta?

Kreditní karta představuje formu spotřebitelského úvěru a lze ji získat nezávisle na běžném účtu. Pokud při nákupech, ať už online či v kamenné prodejně, zaplatíme kreditkou, utrácíme peníze banky.

S kreditní kartou se pojí tzv. bezúročné období. To je doba, po níž se neplatí úroky ze zapůjčené finanční částky. Její délka se u jednotlivých poskytovatelů liší, obvykle se pohybuje mezi 40 a 60 dny. Pokud držitel karty v této lhůtě dluh splatí, neplatí žádný úrok. V opačném případě dojde k naúčtování úroků z celé vypůjčené částky.

Pro získání kreditní karty je třeba splnit určité podmínky, které se u jednotlivých poskytovatelů zásadně neliší. Předně je kontrolována bonita žadatele, stejně jako v případě jakéhokoliv jiného úvěru.

Mezi podmínky pro získání kreditní karty patří:

  • věk žadatele minimálně 18 let (některé společnosti také stanovují maximální věk žadatele na 60 či 70 let)
  • trvalý příjem (není důležité, zda jde o výplatu, důchod či příjem ze samostatně výdělečné činnosti)

V minulosti bylo jednou z podmínek také vedení běžného účtu u dané banky, jelikož to zásadně usnadňovalo proces hodnocení schopnosti splácet. V současnosti jsou již kreditní karty nabízeny i klientům jiných bank.

Jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou?

Co je kreditní karta je tedy jasné. Z předchozího vyplývá i hlavní rozdíl mezi kreditní a debetní kartou – zatímco při placení kreditkou utrácíme peníze banky, v případě užívání debetní karty čerpáme vlastní úspory z bankovního účtu. Vzhledem k poměrně přísným podmínkám pro získání kreditní karty jsou debetní karty mnohem běžnějším produktem.

Kreditní a debetní karty vypadají stejně, v jejich využití je však rozdíl.
Kreditní a debetní karty vypadají stejně, v jejich využití je však zásadní rozdíl.

Další rozdíl se týká výběrů z bankomatů. Ty jsou u debetních karet často zdarma, kdežto s výběry hotovosti kreditní kartou se zpravidla pojí vysoké poplatky.

Výhody kreditní karty

Bezúročné zapůjčení peněz za předpokladu, že je dluh splacen v rámci dohodnuté lhůty, není jediným benefitem pro držitele kreditních karet. Banky svým klientům nabízejí i další užitečné služby, kterých lze využít při nákupech u nás i v zahraničí.

Jaké jsou další výhody kreditní karty?

  • Slevy na zboží a služby – jedná se zejména o slevy u partnerů, například s kartou SMART od MONETA Money Bank lze ušetřit v prodejnách Marionnaud, Pet Center nebo JRC Gamecentrum
  • Prodloužená záruka na zboží – držitelé kreditních karet od ČSOB, Komerční banky nebo Raiffeisenbank získají prodlouženou záruku na elektroniku ve vybraných prodejnách
  • Výhodnější směnný kurz – platba kartou v zahraničí se zkrátka vyplatí více než výměna valut
  • Benefity u leteckých společností – možnost získat věrnostní míle u leteckých společností zdarma
  • Peníze z nákupu zpět – určité procento z utracené částky lze získat zpět s většinou kreditních karet

Některé banky ke kreditní kartě rovněž poskytují auto asistenci zdarma. Příkladem je ČSOB a Raiffeisenbank, které v případě potřeby zajistí zapůjčení náhradního vozidla, odtah a další nezbytnou pomoc.

Výběry z bankomatů

Kreditní karta výběry z bankomatů samozřejmě umožňuje, nicméně se doporučuje je provádět jen v opravdové nouzi. Někteří poskytovatelé sice nabízejí určitý počet výběrů za měsíc zdarma, často se však účtují poměrně vysoké poplatky. Obvykle jde o určité procento z vybírané částky a stanovený minimální poplatek, zpravidla 100 korun a více.

Při výběru v cizině je třeba počítat s poplatky navíc – za výběr ze zahraničního bankomatu a za převod měn. Pokud však není jiná možnost, doporučuje se zvolit výběr bez konverze (v místní měně), kdy banka použije svůj vlastní kurz. Je to výhodnější než výběr s konverzí (v korunách).

Platby v zahraničí

Při pobytu v cizině je kreditní karta ideálním platebním prostředkem – není nutné nosit příliš velkou hotovost a banky si za platby kreditní kartou v zahraničí neúčtují žádné poplatky. Jak již bylo zmíněno, ve většině případů je kreditka zkrátka mnohem výhodnější než výměna valut. Platit kreditní kartou je samozřejmě možné také online v zahraničních e-shopech.

Kreditní karty a cestovní pojištění

K některým kreditním kartám si lze sjednat výhodné cestovní pojištění. Nabídky jednotlivých poskytovatelů se od sebe značně liší. Někteří jej nabízejí zcela zdarma, jiní za celoroční poplatek. Rozdíly jsou také v rozsahu pojištění a krytí škod.

Díky cestovnímu pojištění ke kreditní kartě na pojištění nemusíme myslet při plánování dovolené.
Díky cestovnímu pojištění ke kreditní kartě na pojištění nemusíme myslet při plánování dovolené.

Výhodou této doplňkové služby ke kreditce je především to, že před odjezdem do zahraničí není nutné na pojištění myslet. Pochopitelně se také snižuje riziko nepojištěnosti. Klient nemusí mít strach, že se pojištění neuzavře ještě před odjezdem na dovolenou z důvodu chybně zadané platby apod.

Krádež kreditní karty

Krádež či ztráta jakékoliv platební karty je velmi nepříjemná situace. Jak postupovat, pokud k ní dojde, a kdo nese zodpovědnost za škody?

V první řadě je nutné co nejrychleji kartu zablokovat. Od chvíle, kdy banku informujeme o krádeži či ztrátě karty, nese veškerou zodpovědnost za zneužití karty banka. Není proto třeba se obávat další ztráty peněz. Je však nutné počítat s určitou spoluúčastí. U neautorizovaných plateb (bez užití PIN kódu) je to 50 eur (cca 1 300 korun) nezávisle na rozsahu škod.

Zneužití karty ještě před nahlášením krádeže či ztráty řeší každá banka jinak. Některé z nich po klientovi vyžadují spoluúčast v maximální zákonné výši, jiné banky vrátí odcizené peníze, popřípadě přistupují ke každému případu individuálně.

Telefonní číslo na zákaznickou podporu banky či oddělení blokací je dobré mít uložené v telefonu, aby bylo možné kartu v případě odcizení či ztráty zablokovat co nejrychleji.

Nejvýhodnější kreditní karta – srovnání nabídek bank

Vlastní kreditní karty vydává každý bankovní instituce a orientovat se v jejich nabídce může být obtížné. Jak vybrat tu nejvýhodnější kreditní kartu? Ideální je si pročíst různá srovnání kreditních karet a na jejich základě se rozhodnout. Jaká je aktuální nabídka ČSOB, Komerční banky a MONETA Money Bank?

Kreditní karta ČSOB – STANDARD

Bezúročné období u kreditní karty STANDARD od ČSOB je 55 dní a poplatek za její vedení 30 Kč měsíčně. V případě minimální útraty 3 000 Kč je vedení karty zdarma. Úroková sazba začíná na 19,90 %.

Benefity:

  • Slevy u partnerů v rámci věrnostního programu Svět odměn
  • Možnost platit mobilním telefonem díky aplikaci NaNákupy
  • Sleva 0,4 Kč / l na pohonné hmoty u čerpacích stanic EuroOil
  • Prodloužená záruka na vybrané zboží

Pokud klient potřebuje odložit splácení, může zaplatit pouze minimální splátku (5 % z vyčerpané částky, minimálně 500 Kč). Nesplacená část bude po uplynutí bezúročného období úročena standardní úrokovou sazbou.

Kreditní karta ČSOB – PREMIUM

Náročnějším klientům ČSOB nabízí kreditní kartu PREMIUM s bezúročným obdobím 55 dní a úrokovou sazbou od 7,90 %. Měsíční poplatek za vedení této karty je 450 Kč.

Benefity:

  • Prémiové cestovní pojištění
  • Pojištění storna zájezdu a letenek
  • Neomezený vstup do letištních salónků v Praze, Bratislavě a Vídni
  • Prodloužená záruka na vybrané zboží
  • Pojištění proti poškození a krádeži
  • Bezkontaktní platební nálepka zdarma

Držitelé kreditní karty PREMIUM mohou využívat také veškerých výhod Mastercard Priceless Prague.

Kreditní karta KB – A KARTA

A KARTU od Komerční banky využijí všichni příznivci nakupování. Nabízí bezplatné zapůjčení peněz na 45 dní, úrokovou sazbu od 19,90 % a spoustu výhod. Poplatek za vedení je 59 Kč měsíčně.

Benefity:

  • Slevy až 50 % na zboží, cestování a wellness
  • Až 500 Kč měsíčně na penzijní spoření
  • Prodloužená záruka na vybrané zboží
  • Slevy na cestování a ubytování z katalogu Sphere VIP

Majitelé A KARTY se navíc mohou spolehnout na asistenční služby a pojištění v případě havárie v domácnosti, zabouchnutí klíčů či rezervace letenek nebo ubytování.

Kreditní karta KB – LADY KARTA

Další kreditní kartou od Komerční banky je LADY KARTA, s níž se pojí bezúročné období 45 dnů a měsíční poplatek 59 Kč. Úroková sazba začíná na 21,99 %. Držitelé této kreditní karty mohou využívat různých výhod, jako je například asistence na telefonu, pojištění kabelky nebo slevy v rámci věrnostního programu Sphere VIP.

Benefity:

  • Slevy až 50 % na zboží, cestování a wellness
  • Pojištění kabelky včetně mobilního telefonu a peněženky
  • Až 500 Kč měsíčně na penzijní spoření

Klientům je navíc k dispozici pomoc v případě havárie v domácnosti a asistence při rezervaci letenek a ubytování.

Kreditní karta KB – PLATINUM

Kreditní karta PLATINUM je dobrou volbou pro všechny, kteří často cestují. Bezúročné období u této karty je 45 dní, úroková sazba od 9,90 % a roční poplatek 6 490 Kč.

Benefity:

  • Prémiové cestovní pojištění
  • Výběry hotovosti ve všech zemích zdarma
  • Členství v Priority Pass a vstup do více než 1 200 letištních salonků

Součástí nadstandardního cestovního pojištění je i připojištění golfového a lyžařského vybavení. Samozřejmostí je asistence při rezervaci ubytování a pomoc při poruše na silnici.

Kreditní karta MONETA Money Bank – SMART

Další z řady kreditních karet, s nimiž lze získat mnoho výhod a slev. Pojí se s ní bezúročné období 50 dnů, úroková sazba od 22,99 % a měsíční poplatek 49 Kč. Při útratě alespoň 3 000 Kč za měsíc je vedení karty a výběry z bankomatů MONETA Money Bank zcela zdarma.

Benefity:

  • 5 % zpět z útraty na všech čerpacích stanicích po dobu 6 měsíců od sjednání smlouvy
  • 3 % zpět z každého nákupu dle zvoleného balíčku
  • Odměny za nákupy v síti bene+
  • Výhodnější úroková sazba při převedení kreditní karty z jiné banky

Držitelé kreditní karty SMART mohou platit pomocí Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay a Fitbit Pay.

Kreditní karta MONETA Money Bank – BUSINESS

Kreditní karta BUSINESS od MONETA Money Bank je určená pro živnostníky. Délka bezúročné období je 55 dnů a úroková sazba začíná na 14,99 %. V případě sjednání online je vedení karty zdarma, při sjednání na pobočce klient zaplatí 49 Kč měsíčně.

Benefity:

  • 5 % zpět z plateb do výše 3 000 Kč po dobu 3 měsíců od sjednání smlouvy, poté 1 % bez omezení
  • Až 30 % zpět z nákupů u partnerů věrnostního programu bene+
  • Sjednání, schválení i podpis smlouvy online

Pro online sjednání jsou zapotřebí pouze dva doklady totožnosti a mobilní telefon, daňové přiznání není vyžadováno.

Tabulka níže uvádí srovnání parametrů zmíněných kreditních karet.

Bezúročné obdobíÚroková sazba odPoplatek za vedení karty
Kreditní karta ČSOB STANDARD55 dnů19,90 %30 Kč / měsíc
Kreditní karta ČSOB PREMIUM55 dnů7,90 %450 Kč /měsíc
Kreditní karta KB A KARTA45 dnů19,90 %59 Kč / měsíc
Kreditní karta KB LADY KARTA45 dnů21,99 %59 Kč / měsíc
Kreditní karta KB PLATINUM45 dnů9,90 %6 490 Kč / rok
Kreditní karta MONETA SMART50 dnů22,99 %49 Kč / měsíc
Kreditní karta MONETA BUSINESS55 dnů14,99 %49 Kč / měsíc (zdarma při sjednání online)

Virtuální peněženky a chytré platební karty

Chytré platební karty a virtuální peněženky nabízejí více než klasické kreditní a debetní karty. Mohou sloužit k výhodným platbám do zahraničí, konverzi měn bez poplatků či spárování několika kreditních karet do jedné. Co dalšího nabízejí a jak fungují?

TransferWise

S TransferWise kartou lze ušetřit při zasílání plateb do zahraničí. Nabízí levnější bezhotovostní převody peněz, platby v zahraničních obchodech a výběry z bankomatů s minimálními poplatky.

Kartu TransferWise využijí především ti, kteří provádějí pravidelné transakce do zahraničí.
Kartu TransferWise využijí především ti, kteří provádějí pravidelné transakce do zahraničí.

Služba TransferWise při převodu měn využívá středový kurz a stanovuje nepříliš vysoký fixní poplatek. Funguje na principu vzájemného vyrovnávání zahraničních toků různých měn pomocí P2P párování jednotlivců, kteří službu využívají. Díky tomu lze provádět zahraniční bezhotovostní transakce s velmi nízkými poplatky.

Revolut

Revolut je virtuální banka, jež nabízí chytré fyzické i virtuální platební karty. Hlavní výhodou služby je možnost rychlé a levné směny korun do 25 světových měn. Platební karta je ve své základní verzi zdarma a lze ji zřídit online.

A jak Revolut funguje? Člověk si zřídí různé měnové účty (např. v CZK a EUR). Při platbě v zahraničí se peníze strhnou z EUR účtu, a pokud na něm nebude dostatečný zůstatek, dojde k okamžité konverzi korun na eura za středový kurz a bez poplatků.

Skrill

Virtuální peněženka Skrill funguje jako běžný bankovní účet. Lze s ní přijímat a odesílat peníze na účet jakékoliv internetové společnosti, která platby pomocí služby Skrill akceptuje.

Tato elektronická peněženka může sloužit také pro online sázkaře a platby v restauracích a kamenných obchodech pomocí karty Skrill Prepaid MasterCard.

PayPal

PayPal funguje podobně jako internetová peněženka Skrill. Jedná se o online platební systém, určený pro platby v e-shopech, které tuto metodu akceptují. Stručně jej lze popsat jako prostředníka mezi internetovým obchodem a platební kartou zákazníka.

Největší předností PayPalu je jeho bezpečnost. Při transakci stačí zadat číslo platební karty na PayPal účet a e-shop, v němž zákazník nakupuje, k němu nebude mít přístup. Služba PayPal se do povědomí veřejnosti dostala především díky aukčnímu portálu eBay. V současnosti ji podporuje stále více online obchodníků, navíc je možné přes ni posílat peníze i svým přátelům či známým.

Curve karta

Chytrou platební kartu Curve ocení zejména majitelé více kreditních a debetních karet. Všechny stávající karty lze díky ní snadno spárovat a mít tak perfektní přehled o veškerých transakcích. Platby poté probíhají za použití jedné fyzické karty pomocí mobilní aplikace, v níž lze při nákupech nastavit, jaká z karet má použita.

Platby Curve kartou probíhají za použití speciální mobilní aplikace.
Platby Curve kartou probíhají za použití speciální mobilní aplikace.

S kartou Curve lze platit v kamenných prodejnách i na internetu a výběry hotovosti z tuzemských bankomatů jsou zdarma. Její velkou výhodou je, že šetří místo v peněžence. Její majitelé proto mohou bez problému používat například peněženku Bellroy, která pro změnu šetří prostor v kapse.

Kreditní karta MALL

Kreditní kartu MALL vydává Raiffeisenbank ve spolupráci s MALL.cz. Svým držitelům nabízí například vrácení 2 % z měsíčních nákupů na MALL.cz, slevovou poukázku v hodnotě 2 000 korun pro nové klienty nebo slevy u partnerů společnosti.

Maximální finanční limit této kreditní karty je 600 000 Kč a bezúročné období 55 dní. Poskytuje možnost pohodlných a bezpečných bezkontaktních plateb kartou či nálepkou a internetové nebo mobilní bankovnictví.

Alza karta

Alza karta je kreditní karta, která vznikla ze spolupráce internetového obchodu Alza.cz a Hello bank!. Nabízí volitelnou výši splátek, bezúročné období v délce 55 dní a různé bonusy pro zákazníky e-shopu Alza.cz. Předností této kreditky je možnost vybírat hotovost nad 1000 korun zdarma, a to v ČR i v zahraničí.

Při platbách v zahraničí je navíc využíván výhodný směnný kurz od společnosti Mastercard a neúčtují se žádné poplatky za převod měn.

Crypto karta

Karta Crypto.com funguje jako debetní karta, která lze vést v eurech, nicméně jak již sám název napovídá, kryptoměny jsou jedním ze zajímavých benefitů této karty.

Crypto.com je platforma pro nákup kryptoměn a jejich případnou směnu. Fyzická karta této platformy umožňuje platbu jak v obchodech, tak na internetu a je k dostání hned v několika variantách.

Nesmírnou výhodou platby s Crypto kartou je možnost cashbacku ve výši až 8 % z každého nákupu.

Dobrý sluha, zlý pán?

Kreditní karty přinášejí řadu výhod. Příkladem jsou slevy na zboží a služby, cashback, výhodné cestovní pojištění, příspěvek na penzijní spoření a mnoho dalšího. Svým majitelům navíc umožňují bezúročnou půjčku na 40 až 60 dní. Přes veškeré benefity je třeba pamatovat na to, že se stále jedná o formu úvěru, který se při nedodržení podmínek může prodražit.

Úvěr je v každém případě nutné splatit včas, tedy do konce bezúročného období, jinak začnou naskakovat úroky z prodlení. Velmi důležité je také utrácet s rozmyslem a vyhnout se nákupům zbytečností, ke kterým kreditní karty mohou svádět. Kreditní karta je zkrátka finančním produktem vhodným pro ty, kteří již mají jistou finanční rezervu a dluh bez problémů splatí. To je také důvodem poměrně přísných podmínek bank pro jejich poskytování, mezi něž patří důkladné prověřování bonity žadatelů.

Poslední aktualizace: 27. 08. 2019