Menu
Kryptoměna Dash – kurz, peněženka a jak nakoupit?

Kryptoměna Dash – kurz, peněženka a jak nakoupit?

7 minut čtení

Kryptoměna Dash vznikla v lednu 2014 pod názvem XCoin. Při spuštění sítě se díky chybě v protokolu za prvních 48 hodin vytěžilo 2 miliony mincí Dashe. To je přibližně 10 % z celkového počtu mincí, co kdy bude vytěžených.

Kvůli tomuto incidentu mnoho lidí přestalo Dashi věřit. Je Dash bezpečný, jak funguje, kde jej koupit, kdo za ním stojí a má Dash opravdu potenciál? Tento článek odpoví na všechny tyto otázky.

Základní informace o Dash

Podobně jako v případě Bitcoinu, také Dash je označení decentralizované platební sítě a kryptoměny na ni založené.

Dash usiluje stejně jako Bitcoin o vytvoření rychlé, levné a decentralizované platební sítě bez potřeby centrální autority. K tomu přidává možnost posílání anonymních transakcí (PrivateSend) a okamžitých transakcí (InstantSend), které by měly sloužit ke každodennímu placení podobně, jako v současné době platební karty. V následující tabulce lze vidět porovnání s Bitcoinem, Monerem a Zcashem.

 BitcoinMoneroZcashDash
ZakladatelNeznámý (Satoshi)R. Spagni, F. Cabaňas a dalších 5 autorů v anonymitěZooko WilcoxEvan Duffield
Datum spuštěníLeden 2009Duben 2014Říjen 2016Leden 2014
Průměrná frekvence vytváření nových bloků10 minut2 minuty2.5 minuty2.5 minuty
Konečný počet mincí21 milionůNemá konečný počet mincí (mírná inflace)21 milionůcca 18 milionů
Průměrný transakční poplatek (9.9.2018)0.6 dolarů0.65 dolarů0.0003 dolarů0.086 dolarů
Způsob vydávání mincíProof-of-workProof-of-workProof-of-workProof-of-work
Těžební skriptSHA-256CryptoNightEquihashX11
Tržní kapitalizace (9.9.2018)110 miliard dolarů1.75 miliard dolarů600 milionů dolarů1.7 miliard dolarů

Vývojářský tým Dash

Na vývoji Dashe se z hlavní části podílí firma Dash Core Group Inc., jejímž generálním ředitelem je Ryan Taylor. Zakladatel Dashe Evan Duffield s vývojářským týmem stále spolupracuje, nicméně se stáhnul z očí veřejnosti a pracuje v ústranní.

Účelem Dash Core Group Inc. není pouze vývoj kryptoměny, ale také snaha navázat spolupráci s nejrůznějšími firmami, platebními systémy, obchodníky a podobně. Kromě hlavní společnosti fungují také firmy Dash Venezuela, Dash Help a Dash Merchant v Latinské Americe, Dash Embassy D-A-CH v německy mluvících zemích a Dash Hub Africa a Dashy Africa.

Jak Dash funguje?

Dash je postaven na systému proof-of-work, což znamená, že se Dash těží. Narozdíl od Bitcoinu však používá jiný těžební skript s názvem X11. Ten, namísto jednoho hashovacího kola u Bitcoinu, používá 11 kol různých hashovacích funkcí. Na skript X11 již existují specializované těžební zařízení zvané ASIC, čímž se těžba Dashe na grafických kartách stala nepříliš profitabilní záležitostí.

Nový blok je vytvořen přibližně každé 2.5 minuty. Odměna za vytěžený blok se snižuje postupně, za jeden rok se odměna snižuje přibližně o 7 %. Zajímavou částí je rozdělení odměny za vytěžený blok:

  • 45 % odměny jde přímo těžaři, který blok vytěžil.
  • 45 % odměny je rozděleno mezi všechny masternody. Ty umožňují posílání PrivateSend a InstantSend transakcí, které jsou popsány níže v článku.
  • 10 % odměny jde na marketing, výplatu vývojářům či podporu nejrůznějších projektů. Zajímavou částí je to, že o rozdělení těchto 10 % rozhoduje decentralizovaná autonomní organizace složená právě z masternodů. Lze tedy říci, že masternody tímto způsobem rozhodují o změnách v síti.

Masternody

Kromě těžařů se v síti vyskytují také masternody (zkratka MN). Ty zajišťují zpracování speciálních transakcí, jako je PrivateSend a InstantSend. Také se podílejí na rozhodování v sítí tím, že volí, kam a komu půjde 10 % z odměny za vytěžený blok.

Na zřízení Masternodu není nutné vlastnit drahý hardware, postačí běžný osobní počítač. Nutností je však vlastnit v peněžence minimálně 1 000 mincí Dashe (čímž se prokáže, že uživatel opravdu kryptoměně věří), mít na počítači stáhnutý celý blockchain a být připojen k internetu 24 hodin v kuse.

PrivateSend

PrivateSend je funkce, kterou je možné používat pro skrytí transakce v síti. Fungují na jednoduchém principu mixování (míšení) transakcí. Po odeslání transakce do sítě se poslaná transakce rozdělí na menší části (0.1, 1, 10 Dash) a je masternody vmíšena do většího souboru transakcí společně s ostatními uživateli používající PrivateSend. Zde již probíhá mixování, kdy se menší části jednotlivých transakcí mění mezi sebou. Počet mixovacích kol je omezen na 1 000. Více mixovacích kol znamená větší anonymitu, ale také delší čas potřebný k odeslání transakce.

Masternody nemají v žádné fázi procesu plnou kontrolu nad uživatelovými prostředky. Fungují jako prostředníky, kdy nejprve zajišťují odeslání transakce do sítě a poté, co se najde protistrana se kterou lze mince mixovat, se starají o hladký průběh tohoto procesu.

InstantSend

InstantSend je funkce, která umožňuje poslat platbu v průběhu vteřiny. Dle vývojářů má InstantSend v budoucnu velký potenciál nahradit běžné platební karty právě platbou v Dashi přes InstantSend.

InstantSend funguje na principu toho, že ihned po vyslání transakce do sítě těžař automaticky vybere 1 z 10 náhodně vybraných masternodů, který tuto transakci potvrdí, dá jí do seznamu čekajících transakcí a zároveň dá o tomto kroku vědět všem ostatním masternodům, čímž se zabrání problému dvojitého utrácení. Tímto procesem je transakce potvrzena. Všechny tyto kroky proběhnou za méně než 1 vteřinu.

Kde Dash koupit?

Dash je možno koupit za dolary na dvou velkých burzách – Kraken a Bitfinex.

Druhou alternativou je nakoupit Bitcoin a následně jej směnit za Dash. Možnosti, kde lze Bitcoin vyměnit za Dash, jsou následující:

  • Burzy – Bittrex, Bitfinex, Binance, Kraken, Poloniex a Cryptopia.
  • ShapeShift a Changelly – tyto služby okamžitě smění jednu kryptoměnu za druhou (například Bitcoin za Dash, Dash za Ethereum a podobně). Na Changelly je dokonce možné nakoupit velké množství kryptoměn včetně Dashe za dolary nebo eura – nevýhodou jsou poměrně vysoké poplatky. Výhodou je příjemné uživatelské prostředí a rychlost směny.

Peněženka pro Dash

  • Dash je možno uložit na oficiální peněžence Dash Core Wallet, která je dostupná na Windows, Mac, Linux a Raspberry Pi. Společně s oficiální webovou peněženkou se jedná o jediné dvě peněženky, které podporují funkce PrivateSend a InstantSend. Nevýhodou je nutnost stahovat celý blockchain.
  • Druhou možností pro osobní počítače je softwarová peněženka Dash Electrum Wallet, se kterou není nutné celý blockchain stahovat. Bohužel, Electrum nepodporuje ani PrivateSend, ani InstantSend transakce.
  • Pro mobily je nejlepší možností peněženka Dash iOS/Android Wallet. Ta podporuje i funkci InstantSend a možnosti platit Bitcoinem pomocí instantní konverze Dashe na Bitcoin přes ShapeShift. Také je možné pomocí peněženky platit NFC čipem.
  • Pro uživatele, co chtějí mít jednu Dash peněženku na mobil i počítač, je ideální peněženka Dash Copay Wallet. Podporuje InstantSend transakce a HD adresy či multi-sig peněženky.
  • Jednoznačně nejlepší webovou peněženkou pro Dash je My Dash Wallet. Výhodou je podpora funkcí PrivateSend a InstantSend, vlastnění privátních klíčů (tzn. nevlastní je třetí strana) a možnost napojení hardwarových peněženek.
  • Nejbezpečnější možností, kam Dash uložit jsou jako u ostatních kryptoměn hardwarové peněženky TREZOR a Ledger Nano S. Hardwarové peněženky však zatím nepodporují funkce PrivateSend a InstantSend.

Kurz a historie Dash

Dash byl spuštěn v lednu 2014 pod starým názvem XCoin. Později byl přejmenován na Darkcoin a v březnu 2015 na Dash. Spuštění sítě provázely velké problémy, kdy se díky chybě v kódu vytěžilo za prvních 48 hodin od spuštění sítě přes 2 miliony mincí Dashe. To představuje přibližně 10 % z celkové zásoby mincí.

Hlavní vývojář Evan Duffield nabízel jako řešení restart sítě, kdy by těžaři ztratili své vytěžené mince. Toto řešení však odsouhlaseno nebylo, takže síť funguje nadále s těmito rychle vytěženými mincemi. Díky této chybě chová mnoho lidí vůči Dashi velkou nedůvěru.

Síť se postupně vyvíjela a přibývali funkce jako je PrivateSend a InstantSend. V březnu 2014 byl představen koncept decentralizované autonomní organizace složené z masternodů. která byla o několik měsíců později uvedena do praxe.

Jak lze vyčíst z grafu, v letech 2014-2016 se cena Dashe pohybovala okolo pěti dolarů. V březnu 2017 přišla první dashová horečka, kdy se cena z 20 dolarů vyšplhala až na 57 dolarů. Dash měl v té době 3. největší tržní kapitalizaci ze všech kryptoměn. To vzbudilo zájem investorů, což se odrazilo na dalším vývoji kurzu. V prosinci 2017 se Dash vyšplhal v rámci kryptoměnového boomu až ke hranici 1 000 dolarů. V roce 2018 proběhla korekce celého kryptoměnového trhu.

Má Dash potenciál?

Dash chce být kryptoměnou, která v budoucnu nahradí funkce platebních karet. Již teď má k tomu dobře nakročeno – funkce, jako je například InstantSend či možnost placení NFC čipem, jsou dobrými zprávami. Platbu formou Dashe navíc podporuje mnoho obchodníků, včetně několika podniků v České republice.

Stinnou stránku Dashe stále představují již zmíněné 2 miliony rychle vytěžených mincí při spuštění sítě.

Otázkou zůstává, zda dokáže Dash udržet krok s konkurencí. Na scénu přicházejí tzv. kryptoměny třetí generace jako je například IOTA, které se snaží o okamžité transakce s nulovými poplatky. To by pro Dash mohlo znamenat určité komplikace. Vývoj kryptoměn probíhá velmi rychle a nepředvídatelně, takže nelze s přesností určit, jak si která kryptoměna povede. Zatím má však Dash velmi dobře nakročeno k tomu stát se v budoucnosti kryptoměnou, která bude používána pro běžný platební styk.

Poslední aktualizace: 12. 08. 2018