Menu
Kryptoměna IOTA – kurz, peněženka a jak nakoupit?

Kryptoměna IOTA – kurz, peněženka a jak nakoupit?

5 minut čtení

Kryptoměna IOTA nevyužívá techologii blockchain. Namísto toho je založena na protokolu Tangle. Ten umožňuje posílat transakce s nulovými poplatky, nabízí neomezenou škálovatelnost a mnoho dalšího. Primárně má IOTA sloužit pro komunikaci mezi IoT (internet of things). Jaké jsou výhody či nevýhody IOTA, má potenciál, kde IOTA koupit a jakou peněženku využít? Tento článek odpoví na všechny tyto otázky.

Základní informace o IOTA

IOTA se občas používá se zkratkou MIOTA, což je jednotka, která představuje jednu miliontinu IOTA.

Největší inovací IOTA je užití technologie Tangle namísto blockchainu. Ten funguje na principu toho, že aby se odeslaná transakce mohla potvrdit, tak odesílatel předtím musí sám potvrdit dvě náhodně vybrané transakce. Tímto způsobem se systém udržuje v chodu a neexistují v něm žádné poplatky za transakce.

IOTA se zaměřuje převážně na zajištění komunikace mezi inteligentními zařízeními Internet of Things (IoT), jako jsou například Smart Homes nebo Smart Cars. V tabulce níže lze vidět porovnání IOTA s Bitcoinem.

 BitcoinIOTA
KonceptDigitální penízeDigitální peníze a platforma pro IoT
TechnologieBlockchainTangle
ZakladatelNeznámý (Satoshi)David Sønstebø a Dominik Schiener
Datum spuštění sítěLeden 2009Léto 2016 (beta verze)
Způsob spuštění sítěPrvotní těžbaICO
Konečný počet mincí21 milionů2 779 530 283 277 761 MIOTA
Způsob vydávání nových mincíTěžba (proof-of-work)Mince byly již předtěženy
Tržní kapitalizace (30.9.2018)115 miliard dolarů1.6 miliard dolarů

Vývojářský tým IOTA

Vývoj IOTA má na starosti nezisková organizace IOTA Foundation, kterou založili David Sønstebø a Dominik Schiener. Finance získává IOTA Foundation od darů komunity, z neprodaných mincí z ICO a z vládních dotací podporující výzkum a rozvoj.

Cíle IOTA Foundation je zkoumat, rozvíjet, standardizovat a pečovat o správné fungování IOTA. Na celý tým vývojářů je možno podívat se zde.

Jak IOTA funguje?

IOTA pro své fungování nevyužívá blockchain. Namísto toho používá protokol Tangle, který využívá technologii zvanou Directed Acyclic Graphs (DAG). Tangle, narozdíl od blockchainu nepoužívá způsob zapisování transakcí v jednom řetězci, ale využívá stromovitou formaci na organizaci a ukládání transakcí. V názvu funkce znamená Directed to, že každá transakce má směr odkud a kam vede a Acyclic znamená, že není možné se vrátit ke stejnému bodu, u kterého uživatel začal.

Před odesláním transakce musí sám odesílatel potvrdit dvě náhodně vybrané transakce. Tento princip umožňuje výbornou škálovatelnost, kdy více transakcí znamená větší rychlost sítě.

Transakce se po potvrzení 2 náhodně vybraných transakcí do Tanglu přidá (na obrázku jsou to body 11, 12, 13, 14 a 15). Tyto přidané transakce musí být potvrzeny dalšími dvěmi transakcemi. Tento proces se opakuje při každém odeslání transakce v IOTA. Pro bližší pochopení Tangle doporučujeme toto video.

Díky malému počtu lidí využívající IOTA a z toho vyplývající větší náchylnosti k útokům, se dočasně vytvořila v síti pozice Koordinátora. Ten každou minutu vytvoří „milestone“ transakci s unikátním podpisem, která ověřuje, zda všechny odeslané transakce jsou validní.

Koordinátor je zde potřeba, protože bez něj by byla IOTA velmi náchylná k 33% útoku na síť, kdy by útočníci prakticky zničili celý ekosystém sítě. Na druhou stranu však Koordinátor znamená větší centralizaci sítě, což se většině lidí orientující se v kryptoměnové komunitě nelíbí. Dle slov vývojářů by se však funkce koordinátora měla odstranit hned, jak bude síť dostatečně silná a bude se na ní pohybovat dostatečný počet lidí, aby nebylo příliš jednoduché provést 33% útok.

Výhody a nevýhody IOTA

Tangle má tři hlavní výhody:

  • Nepotřebnost těžařů a z toho vyplývající bezplatné transakce
  • Výborná škálovatelnost – s přibývajícím počtem uživatelů roste odolnost sítě a nedochází ke zdražení či zpomalení transakcí
  • Odolnost vůči kvantovým počítačům

Zajímavostí je, že IOTA není naprogramovaná v binární soustavě, jako drtivá většina počítačových programů, ale v trinární (trojkové) soustavě. To přináší určité problémy v komunikaci se zařízeními založenými na binární soustavě.

IOTA bývá často kritizována za používání své vlastní hashovací funkce Curl. V ní se našlo hned několik chyb a proto musela být tato hashovací funkce kompletně předělána.

Na síti IOTA bylo v nedávné době spuštěno Data Marketplace. Toto tržiště slouží k shromažďování dat sesbíraných z IoT zařízení. Pokud majitel IoT zařízení chce, může tato sesbíraná data o provozu, době užití a podobně, začít prodávat na Data Markeplace.

Kde IOTA koupit?

IOTA je možno koupit za dolary na burze Bitfinex. Druhou alternativou je nakoupit Bitcoin a následně jej směnit za IOTA. Bitcoin lze směnit za IOTA na burze Binance.

Peněženka pro IOTA

  • GUI IOTA Light Wallet – nejlepší softwarová peněženka pro začátečníky, velmi jednoduchá na instalaci a je dostupná na Windows, Mac a Linux.
  • Nostalgia IOTA Light Wallet – softwarová peněženka, disponuje pokročilejším zabezpečením a možnostmi, nicméně je pro běžného uživatele složitá na používání. Je dostupná na Windows, Mac a Linux.
  • Android IOTA Wallet – oficiální peněženka na Android. V současnosti se nachází v beta verzi. Peněženku lze stáhnout přímo z Google Play.

V nedávném příspěvku byla oznámena budoucí podpora IOTA hardwarovou peněženkou Ledger Nano S. Navíc se také pracuje na vývoji mobilní a softwarové peněženky Trinity, která je v současnosti v beta fázi. Trinity by měla být dostupná jak na iOS a Android, tak na Windows, Mac a Linux.

Kurz a historie IOTA

IOTA vznikla v roce 2015. Někteří členové vývojářského týmu předtím pracovali na projektu Jinn, který se snažil vyvíjet trinární hardwarové procesory. Projekt Jinn byl financován také přes ICO, kdy se kupovaly tokeny JINN.

Po spuštění IOTA ICO se daly tokeny JINN vyměnit za nové tokeny IOTA. Celkově se v průběhu ICO vybralo 436 tisíc dolarů.

V roce 2017 se zformovala IOTA Foundation a proběhlo spuštění IOTA sítě. V průběhu roku 2017 se v IOTA našlo pár chyb, což IOTA Foundation odůvodnila kontroverzním tvrzením, že chyba byla záměrná a byla to ochrana proti kopírování protokolu. Díky tomuto prohlášení čelila IOTA velké kritice.

Má IOTA potenciál?

IOTA zcela jistě přináší nový a zajímavý nápad na pole kryptoměn a IoT. Přichází se zcela novým protokolem Tangle, který bude jistě nutno ještě dlouho vyvíjet, než se ukáže, zda je opravdu dobře vystavěn. Sporné je také využití IOTA pro IoT, jak uvádí například Martin Habovštiak z Paralelnej Polis Bratislava ve své přednášce.

Poslední aktualizace: 17. 10. 2018