Menu
Jídelníček pro děti do 1 roku – co je doporučeno?

Jídelníček pro děti do 1 roku – co je doporučeno?

5 minut čtení

Výživa a jídelníček pro batolata je velmi důležitý a je nutné, aby obsahoval veškeré nutriční hodnoty. Jídelníček se samozřejmě odvíjí od toho, zda je miminko na mateřském nebo umělém mléku. Smyslem výživy dětí je využívat to nejlepší, co příroda nabízí. Co je tedy doporučeno pro jídelníček dětem do 1 roku? Co je nezbytné zařadit do jídelníčku pro děti do 1 roku a čemu se naopak vyvarovat?

Dětem se vyvine chuť pro určitá jídla již v matčině břiše, a proto je velmi důležité a také vhodné, aby byla dětem dávána pestrá paleta ovoce a zeleniny již od útlého věku, aby si na tyto chutě zvykly.

Dle Americké pediatrické asociace se doporučuje zařadit tzv. tuhé jídlo do jídelníčku pro děti zhruba od 6. měsíce. V případě dětí, které jsou na umělém mléku se může tuhá strava zařadit od 4. měsíce. Je ovšem nutné dbát na to, že je každé dítě jedinečné a proto se první setkání s tuhou stravou musí přizpůsobit potřebám dítěte.

Jídelníček pro děti do 1 roku by měl být především dobře a kvalitně vyvážený.

V současné době je k dispozici mnoho pravidel, podle kterých by se měly miminku podávat určité druhy jídla. Nejdůlěžitější ovšem je, aby miminko dostalo pokrm v podobě, která je odpovídající jeho vývoje a také dle toho, jak snadno dokáže polknout.

TIP: V případě, že maminka miminko kojí, je důležité dbát na jídelníček pro kojící maminky, aby měly vyvážené veškeré výživové hodnoty, jak pro sebe, tak i pro miminko.

První příkrmy od 4. – 6. měsíce

První příkrmy se začínají ve formě pyré, které se lehce polyká. Začíná se většinou jednou denně, a to většinou obědem, ale není to nutné.

Nejlepšími příkrmy v jídelníčku pro děti do 1 roku jsou samozřejmě ty domácí.

S prvními příkrmy by se mělo začínat v malém množství a s jedním druhem potraviny. Nejlépe by se mělo začínat se zeleninou, a to z důvodu, že podporuje střevní mikroflóru a imunitní systém.

Nově zařazené potraviny lze poté zkoušet samostatně nebo s již vyzkoušenými. Negativní reakce na druh potraviny se ve většině projeví v rozmezí několika vteřin až 4 dnů.

Doporučené potraviny pro první příkrmy:

  • rýže, ovesné vločky, ječmen
  • jablka, meruňky, banány, broskve, hrušky, švestky
  • avokádo, fazolky, hrášek, dýně, brambory, mrkev, cuketa
  • dobře rozmačkané a propasírované maso (spíše drůběží), uvařený žloutek
Je velmi důležité, aby jídelníček pro děti do 1 roku byl velmi pestrý a vyvážený.

Brambory obsahují vysoké množství živin. Důležité je vědět, jak dlouho brambory vařit, aby se nerozpadly a neztratily vitamíny. Brambory ve slupce se obvykle vaří 15 – 35 minut.

Velmi oblíbenou potravinou, která se dává dětem během prvních příkrmů je také dýně, ze které lze připravit mnoho receptů, především pokud se jedná o dýni Hokaido, ze které lze udělat polévku a další recepty.

Jídelníček pro děti od 7. – 9. měsíce

V tomto období už lze přidávat a kombinovat více potravin dohromady a textura jídla by měla být už nahrubo namačkaná nebo najemno nakrájená, aby se dítě naučilo, že musí kousat.

Dítě, které je na umělém mléku už může mít v tomto období plně nahrazený oběd tuhou stravou a k tomu přidané svačiny, dopolední i odpolední, např. ovoce nebo jogurt se sušenkami nebo chleba.

Přidané potraviny do jídelníčku pro děti od 7. – 9. měsíce:

  • kousky měkkého chleba
  • vařené těstoviny, sušenky pro batolata
  • mango, papája a ostatní ovoce
  • chřest, řepa, brokolice, květák, okurka, špenát
  • vaječné bílky, fazole, čočka
  • všechny druhy masa
  • bílý plnotučný jogurt

TIP: V případě, že chtějí maminky po porodu zhubnout, nabízí se praktické tipy převodu kJ na kcal.

Jídelníček pro děti od 8. – 12. měsíce

V tomto období by se mělo čím dál víc přidávat jídlo, které dokáže dítě jíst samo, ať už rukama nebo se snažit jíst lžící. Jídlo už by mělo být téměř všechno pouze nakrájené, ale dobře uvařené, aby bylo dostatečně měkké. Ke snídani je možné podávat lívance i palačinky.

Jídlo v tomto období už zcela nahrazuje mléko a mělo by být tedy pečlivě vyvážené a bohaté na veškeré suroviny.

Přidané potraviny do jídelníčku pro děti do 1 roku:

  • sušenky, suché cereálie, křupky
  • oloupaný ananas a další exotické ovoce
  • veškerá zelenina
  • tvaroh a různé druhy jemného sýra
  • ryby
Čím je dítě starší, tím více ocení kreativitu při tvorbě jídelníčku.

TIP: Mnoho maminek zajímá, jak naučit dítě mluvit.

Tepelná úprava jídelníčku pro děti

Veškeré jídlo, které se připravuje doma pro děti do 1 roku je nutné připravovat buď v kvalitní vodě nebo v páře, aby bylo lehce stravitelné. Po prvních příkrmech se může teprve začít pomaličku přidávat jídlo, které bude lehce orestované, pečené nebo smažené.

Není samozřejmě nutné dítěti odepírat klasická jídla, ale je nutné vědět, od kdy je dítě připravené na určitý způsob přípravy jídla.

Pro inspiraci na jídelníčky se nabízí možnost navštívit Pestrýjídelníček.cz >

Pitný režim u jídelníčku pro děti

Při zařazení pevné stravy je důležité dbát i na pitný režim dítěte, a to ve formě, nejlépe obyčejné vody, případně hodně naředěného 100 % džusu.

V případě, že by dítě odmítalo pitný režim, není nutné mu pití nutit, protože dokud je dítě na umělém či mateřském mléku, tekutin má dostatek, a to i z jídel.

Jakým potravinám se vyvarovat při jídelníčku pro děti do 1 roku?

Nejčastější chybou, kterou rodiče dělají je, že dávají dětem do 1 roku med. Med dětem do 1 roku by se neměl podávat vůbec, a to z důvodu, že může obsahovat spory bakterie Clostridium botulinum, která způsobuje botulismus.

Další jídla, která se nesmí podávat dětem do 1 roku jsou především z důvodu, že by se po nich mohly udusit a je vhodné je podávat až od 2 nebo 3 let:

  • ořechy a různá semínka
  • popcorn
  • lepkavá jídla, jako jsou žvýkačky nebo bonbony
  • rozinky a hroznové víno
  • nenakrájené párky
  • tvrdé bonbony
  • příliš tuhé maso nebo jeho velké kusy
  • syrová tvrdá zelenina
Cukry by se měly objevit v jídelníčku pro děti do 1 roku pouze ve zdravé formě, a to v ovoci a zelenině.

Není nutné samozřejmě odepírat dětem sůl nebo různá dochucovadla, je ovšem zapotřebí, aby připravované jídlo pro děti do 1 roku nebylo ochucené tolik, jako pro dospělého. Trocha soli, bylinek, koření, olivového oleje, vinného nebo ovocného octa, citronu, česneku, cibule, šalotky nebo pórku není na škodu. Nicméně řádně okořeněná vepřová pečeně by se do 1 roku dítěti dávat neměla.

Určitě není zapotřebí do jídelníčku pro děti do 1 roku zařazovat různé čokolády, bonbony, pitíčka a další tzv. bílé cukry.

Poslední aktualizace: 23. 01. 2021