Menu
Mzda a neúprosná daň

Mzda a neúprosná daň

2 minuty čtení

Zaměstnanci nepadají ani tak pod tíhou pracovních úkolů, spíše pod daňovým břemenem. Odvody zaměstnance i zaměstnavatele jsou mnohdy další mzdou, která putuje každý měsíc státnímu úřadu. A nejen státu, také zdravotní pojišťovně a sociálnímu zabezpečení.

Vysokým zdaněním stát příliš nepomáhá snížení nezaměstnanosti, i když na politiku zaměstnanosti vybírá daň. Proto někteří zaměstnavatelé i zaměstnanci volí práci na živnostenský list a využívají Švarc systém.

Jedná se o fakticky falešnou samostatnou výdělečnou činnost, kdy osoba registrovaná jako OSVČ je na základě obchodní smlouvy de facto zaměstnancem vykonávajícím odbornou činnost, zaměstnání v podřízenosti zaměstnavatele, pro nějž tento způsob smluvního úvazku skýtá finanční a administrativní úlevy.

Taková osoba nemá zákonný nárok na placenou dovolenou, na přestávku na oběd, na poskytnutí pracovních pomůcek, či náhradu za pracovní úraz. Netýká se ho ani minimální zaručená mzda. Tato forma práce je považována za nelegální. Lze se s ní setkat zejména v oborech pohostinství, stavebnictví, či v realitách. Pro kratší práci se tedy z legálního hlediska nabízí Dohoda o provedení práce.

Dohoda o provedení práce

Z Dohody o provedení práce, zkráceně DPP, se neplatí sociální ani zdravotní pojištění. Ovšem jen do částky 10 000 Kč včetně. Jakmile v měsíci příjem z DPP u jednoho zaměstnavatele dosáhne 10 001 Kč a více, je to stejné jako pracovní poměr.

Dohoda má také důležité omezení počtem odpracovaných hodin, které nesmějí přesáhnout za rok 300 hodin. Potom se opět z Dohody o provedení práce stává klasická pracovní smlouva se všemi náležitostmi daňových hlášení a odvodů sociálních i zdravotních.

I zde se mnohdy obchází zákon. Mnoho podnikatelů si Dohody takříkajíc uzavírá do kapsy. Aby státu nebyla odváděna příliš vysoká daň, má zaměstnavatel pro případ kontroly Dohodu o provedení práce v kapse a jen ji předloží a zdaní ten měsíc, kdy se na dohodu přijde.

Jinak vyplácí v hotovosti nebo na účet, bez jakýchkoliv dalších nákladů. Zaměstnanec je tak bez pojištění, což je nevýhodné v případě důchodu, protože se mu výdělky bokem nezapočítávají do důchodového pojištění potřebného pro výměr penze.

Někteří podnikatelé také neúmyslně zapomínají Dohodu o provedení práce zdanit. Každá dohoda se daní srážkou ve výši 15 %. Do částky 5 000 Kč se taková srážka odvede s výplatou peněz. Odečte ji zaměstnavatel a zaměstnanec ji už nemusí vykazovat v daňovém přiznání. Pokud je částka za měsíc vyšší než 5 000 Kč, potom se musí platit měsíčně záloha na daň.

Dohoda o provedení práce je zajímavá možnost krátkodobého zaměstnání či brigády. Není problém uzavírat na krátkodobé úvazky jednoduchou smlouvu, odečítat 15 % a nemít problémy nebo starosti s případnými kontrolami a pokutami.

Poslední aktualizace: 01. 02. 2023