Menu
Proč stříbro?

Proč stříbro?

8 minut čtení

Několik pádných argumentů pro nákup fyzického stříbra ve formě stříbrných slitků nebo stříbrných mincí je k dispozici v následujícím článku.

Koupě stříbra se doporučuje jako jeden z mnoha nástrojů, kam investovat své peníze a zhodnotit je tak. Existuje řada způsobů, jak získat stříbro, které bude dotyčnému vyhovovat. Koupit lze fyzická forma stříbra, jako například mince, slitky nebo stříbro zabalené do mincovního papíru.

Lze také nakoupit stříbro na burzách, jako jsou například COMEX, NYMEX nebo LME. Další možností je obchodování se stříbrnými ETF akciemi nebo stříbrnými cennými papíry. Finálním, a nejbezpečnějším způsobem, je nákup stříbra přímo od různých prodejců zlata nebo stříbra.

Stříbro se obchoduje na následujících burzách: COMEX (Chicago Mercantile Exchange), London Bullion Market (LBM), Kódová burza Chicago (CBOE), New York Mercantile Exchange (NYMEX), Euronext (Neuer Markt), Tokyo Commodity Exchange (TOCOM), Hong Kong Mercantile Exchange (HKMEx) a Shanghai Gold Exchange (SGE).

Cena stříbra

Cena stříbra se velmi často mění. Pro aktuální informace se proto doporučuje zkontrolovat aktuální ceny online. Například v červenci 2020 mělo stříbro prodejní cenu ve Spojených státech 26,45 USD na unci.

Stříbrné mince v České republice jsou nabízeny s cenou nákupu, která se pohybuje mezi 28 až 30 Kč za 1 gram stříbra. Cena prodeje je obvykle také mezi 28 až 30 Kč za 1 gram. Cena se může lišit v závislosti na minci a její kvalitě. A jaké stříbrné mince koupit?

V České republice existuje stříbro v různých formách – ať už jako šperky, mince a mincovní stříbro, plátky stříbra nebo jako smíšené zlato-stříbro slitky. Většina těchto stříbrných produktů je prodávána v českých bankách, jako je Českomoravská záruční a rozvojová banka nebo Česká národní banka.

Dá se také najít široká škála obchodníků se stříbrem, kteří nabízejí různé stříbrné mince, investiční služby, aukce a další stříbrné produkty. Kromě toho existuje také řada exkluzivních prodejců stříbra po celé České republice, kteří prodávají širokou škálu vysoce kvalitních stříbrných produktů, jako jsou stříbrné mince nebo stříbrné kroužky do ucha.

Mimo jiné zde existuje i stříbro ve formě starožitných mincí, šperků a jiných vzácných kovů. Vybrané obchody s mincemi, prodejci šperků a prodejci starožitností prodávají stříbro v České republice.

Manipulace ceny stříbra

Přestože jak průmyslová, tak i investorská poptávka je víceméně stabilně vysoká, tak cena stříbra na trhu je velmi nestabilní. Jedním z důvodů je, že stříbro je nejvíce zmanipulovanou a podhodnocenou obchodovatelnou komoditou na burze, která stále nepřekonala 33 let starý historický rekord 50,35 USD.

Některé významné světové banky drží obrovské množství short pozic futures kontraktů určených na prodej v čele s JPMorgan Chase & Co, která je dle oficiálního čtvrtletního reportu suverénním lídrem na trhu s nejen komoditními deriváty.

Pravidelná zpráva o účasti bank na COMEXu vykazuje účast bank v krátkých pozicích stříbra kolem 45 %. Problémem je, že tyto krátké pozice nejsou kryty fyzickým stříbrem, neboť poměr stříbra určeného k fyzickému doručení vůči otevřeným krátkým pozicím na Comexu je menší než 10 %.

Klíčovou informací však je, že zatímco papírová cena se vytváří na COMEXu v New Yorku, tak fyzický trh táhne především poptávka v Číně a Indii. Se zavedením stříbrných futures kontraktů na SHFE v Šanghaji, setrvale klesá vliv COMEXu na cenu stříbra.

Cena stříbra na trhu se může velmi rychle a dramaticky měnit. V současné době se cena stříbra pohybuje na úrovni 17,50 USD za unci (troy). Cenu stříbra ovlivňuje mnoho faktorů, jako je míra zadlužení, míra inflace, Bankovní rada FED a vše, co souvisí s úrovní cen, náladou na trhu a celkovou finanční situací.

Fiktivní ETF a Futures kontrakty

Short pozic futures kontrakt je typ kontraktu, který se zaměřuje na zajištění příjmů z investice. Short pozic futures kontrakt znamená, že obchodující může nakoupit kontrakt a následně jej prodat poté, co dosáhl určitého cílového stavu. Cílový stav může být požadovaná cena, požadované množství nebo požadovaná doba trvání.

Short pozic futures kontrakty mohou sloužit jako efektivnější způsob zajišťování výdělku, čímž dochází k nižším rizikům.

Nedávno bylo na burzu uvedeno několik Silver ETF čili burzovně obchodovatelných fondů vlastnících cenné papíry s nárokem na fyzické stříbro.

Silver ETF (Exchange Traded Funds) jsou investice, které sledují cenu stříbra, drahého kovu. Silver ETF jsou kryty fyzickým stříbrem a umožňují investorům obchodovat se stříbrem stejným způsobem jako s akciemi a jinými produkty ETF.

Překonávají tradiční problémy spojené s investováním do tohoto kovu, jako je skladování a zabezpečení, a umožňují investorům těžit ze změn cen stříbra, aniž by museli vlastnit fyzické stříbro.

Je ovšem téměř jisté, že 99 % těchto cenných papírů na budoucí dodání investičního stříbra není jištěno fyzickým stříbrem, protože ho tolik na trhu již ani není!

Celosvětová produkce stříbra v roce 2020 činila přibližně 25.000 tun. Většina této produkce pochází z těžby ve vybraných sektorech, jako je těžba hnědého uhlí, olovo a zinek, a z výdobytků z odpadu. Japonsko a Čína tvoří většinu dodávaného stříbra.

Produkce se za předpokladu normálního fungování světové ekonomiky a bez globální pandemie by mohla v dalších letech dosáhnout někde kolem 27 000 tun.

Pokud chce investor nejen vydělat, ale především ochránit své peníze, měl by se těmto finančním derivátům obloukem vyhnout, neboť až bublina s deriváty praskne, tak cena fyzického stříbra bude prudce stoupat a jen málokteré z těchto fondů budou schopny na vyžádání vyplácet drahý kov.

Historický poměr vůči zlatu – Původně se poměr stříbra ke zlatu pohyboval po staletí od 4:1 do 16:1, čímž vychází z poměru v zemské kůře, dnes se ovšem tento poměr pohybuje kolem 59:1, tzn. že jedna unce zlata stojí 59 uncí stříbra.

Toto s určitostí nevypovídá o tom, že by zlato bylo výrazně nadhodnoceno, ale vyplývá z toho, že stříbro je na burze nedostatečně ohodnoceno.

Pokud si člověk představí relativně střízlivý 4-násobný nárůst ceny zlata v případě dalšího pádu burzy a následné inflace a výrazné globální krize, tak stříbro by mělo zažít nárůst několikanásobně vyšší.

Průmyslová spotřeba

Stříbro je nejen investičním kovem, ale především kovem průmyslovým. Jeho využití je pestré, například u výroby automobilů, léků, elektroniky, baterií, leteckých motorů, CD disků, fotografií atd.

Stříbro je nerozbitný kov s velmi dobrou kluzností, což z něj činí skvělou volbu pro mnoho průmyslových zařízení, včetně těch, které se starají o citlivou elektroniku. Je to především flexibilní kov, který se používá v jemných strojích, jako je řezání, lisování a tvarování.

Až se vytěží všechno stříbro na světě, bude průmysl už tak dopředu a nebude jej potřebovat? Čím se v budoucnu nahradí?

Stříbro se také používá k výrobě různých výrobků, jako jsou kontakty, držáky, těsnění, šrouby, matice, díly motoru, díly vodičů a další. Dále se používá ve středních proudových systémech, zařízeních pro vypínače a vývody a v síťových systémech. Může se opakovaně používat bez nutnosti předem provedených oprav.

Investorská poptávka tvoří zatím pouhých 15 % celé spotřeby stříbra. Výhodou tohoto dalšího využití pro investory bezpochyby je, že stříbro vždy nalezne své spotřebitele a nelze ho jednoduše vyřadit z lidského života.

Docházející těžitelná ložiska

Těžební firmy se stříbrem pracují poslední roky v důsledku nízkých cen pod náklady, přestože dolů, kde se dá lehce ke stříbru dostat, ubývá. Pouze cca 25% dolů, kde lze Ag získat, je zaměřeno pouze na těžbu stříbra, ty ostatní jsou otevřeny pro všechny další průmyslové kovy, kde je stříbro pouze příměsí. Nelze tedy jednoduše zvýšit jeho těžbu.

Při současné produkci dojde k vytěžení stříbra již za 20 let a to dle optimistických oficiálních US statistik o rezervách. Veřejné mínění – Stříbro je levné, protože si lidé myslí, že má být levné. Stříbro během uplynulého století tak devalvovalo, že přesvědčilo lidi, že tomu tak bylo vždy.

V posledních měsících se ovšem situace mění a stříbro již nepadá jako ostatní průmyslové kovy s burzou, ale většinou následuje ve vzestupu svého bohatšího kolegu zlato nebo ho dokonce v ziscích převyšuje. Zatím investuje do stříbra, jakožto historického platidla, pouze 0,01 % lidí, a to je skutečně málo.

Nákup pro plátce DPH

Plátci DPH mohou dle daňových poradců své volné prostředky odložit do investičního fyzického stříbra a nemusejí přitom platit DPH, které je na stříbro jakožto historické platidlo nelogicky uvaleno. Tím se stává ideální investiční příležitostí pro podnikatelské subjekty.

Peníze

Stejně jako se zlatem i se stříbrem se v historii již platilo. Taktéž platí, že i investiční stříbro nemůže klesnout díky poptávce a spotřebě až na nulu, naopak lze očekávat, že až začne zlato v dobách nejistoty stoupat, začne stoupat i stříbro.

V 60. letech 20. století v USA došlo k tomu, že hodnota stříbra přesáhla hodnotu mincí vyrobených ze stříbra, což byl začátek konce ražení mincí s příměsí stříbra. Ještě v 19. století se dokonce kvůli stříbru válčilo, neboť Britové již neměli dostatek stříbra na čaj dovážený z Číny a snažili se vnutit Asiatům opium.

Dnes oproti tomu stačí vytisknout nekrytou měnu či dluhopisy.

Konfiskace

Soukromé vlastnictví zlata bylo několikrát v historii postaveno mimo zákon, například i v USA od konce hospodářské krize 1933 do roku 1974. Na této konfiskaci bylo zajímavé, že se vybrala odhadem pouze třetina zlata vlastněného soukromými osobami, a přesto nebyl nikdo dle zákona potrestán.

Oproti tomu soukromé vlastnictví stříbrných mincí bylo vždy zcela legální a šlo mimo hlavní proud politické moci.

Malý trh

Ano i toto je výhoda, neboť právě proto je stříbro stále tak levné. Trh s investičním stříbrem je zatím několikanásobně menší než trh se zlatem.

Stříbrný trh je tak malý, že roční investiční poptávka po stříbře činí pouhých 100 milionů uncí za rok, při ceně cca $20 za unci, to znamená pouhé 2 miliardy dolarů. Trh s investičním stříbrem si tedy může koupit kterýkoliv z mnoha světových multimiliardářů!

Ovšem až dojde k další ekonomické a hospodářské krizi nebo naopak k vyčerpání stříbra v průmyslu, tak se zvýší poptávka natolik, že cena stříbra začne stoupat geometrickou řadou. Co se bude dít, až se lidé probudí do reality a zaregistrují vzestup vzácné komodity, která vždy byla spíše ve stínu zlata?

Poslední aktualizace: 04. 02. 2023