Menu
Kryptoměna Stellar Lumen (XLM) – jak funguje, kde koupit, kurz, peněženka

Kryptoměna Stellar Lumen (XLM) – jak funguje, kde koupit, kurz, peněženka

6 minut čtení

Platební systém Stellar, který používá pro své fungování kryptoměnu Lumen (XLM), vznikl v roce 2014 odštěpením od „kryptoměny“ Ripple. Jedním z hlavních cílů Stellaru je přinést finanční služby i lidem, kteří nemají přístup k bankovním službám. Jak Stellar funguje, k čemu slouží kryptoměna Lumen, kde jej koupit a jakou vybrat peněženku? Tento článek odpoví na všechny tyto otázky.

Základní informace o Stellaru

Stellar je primárně označení platební sítě, která pro své fungování používá kryptoměnu Lumen, někdy také nazývanou Stellar Lumen. Kryptoměna Lumen se používá se zkratkou XLM.

Projekt Stellar se soustředí hlavně na vytvoření finančních služeb pro lidi, kteří nemají přístup k bankovním službám. Dle nejnovějších průzkumů Světové banky je na světě přes 2 miliardy lidí, kteří nemají přístup k bankovnímu účtu. Většina těchto lidí žije v chudých zemích. Navíc i pokud mají lidé v chudých zemích přístup k bankovním službám, poslat mezinárodní platbu je v těchto zemích extrémně drahé a člověk může zaplatit na poplatcích přes 20 %.

Dalším odvětvím, kterému se Stellar věnuje, jsou mezinárodní platby. Pomocí svých partnerských firem se Stellar snaží vytvořit dostupnou platformu jak pro jednotlivce, tak pro malé nebo dokonce i pro velké firmy či dokonce banky.

V tabulce níže lze vidět srovnání s Bitcoinem, platebními systémy Visa a PayPal a také s podobnou platformou Ripple.

 BitcoinRippleStellarVisaPayPal
Transakce za sekundu (teoreticky)7 transakcí1500 transakcí2000 transakcí24 000 transakcí450
Poplatek za transakci0.53 dolarů0.00000383627 dolarů0.00000155345 dolarůNěkolik poplatků spojených dohromady, vždy aspoň 0.15 % z částky + mnoho skrytých poplatků, které ani uživatel nevidí0 % mezi jednotlivými účty, ovšem platí se za platbu do jiné země, za výběr na bankovní účet a další poplatky

Vývojářský tým Stellar

Zakladateli Stellaru jsou Jed McCaleb – zakladatel nechvalně známé burzy Mt.Gox a výkonný ředitel RippleLabs, a Joyce Kim.

V roce 2015 byla vytvořena nezisková organizace Stellar Development Foundation, která se stará o běh a vývoj protokolu.

Dalším hráčem, který se podílí na vývoji Stellaru je zisková firma Interstellar, která vznikla spojením firem Chain a Lightyear. Interstellar nabízí služby menším a středně velkým firmám, které by rádi operovaly ve Stellarové síti.

Posledním významným subjektem, který se podílí na vývoji Stellaru je firma IBM, se kterou má Stellar již několik let partnerství. Společně pracují na projektu Hyperledger Fabric, což je privátní ledger určený pro velké hráče, jako jsou velké korporace či banky.

Jak Stellar funguje?

Stellar funguje na protokolu zvaném Stellar Consensus Protocol (SCP), který částečně vychází z protokolu platebního systému Ripple. SCP umožňuje mnohonásobně rychlejší transakce než Bitcoin díky tomu, že transakci musí ověřit jen část z ověřovatelů. Zajímavostí je, že velkou část počítačů, které slouží jako ověřovatelé, provozuje firma IBM, která má se Stellarem partnerství.

Stellar funguje na modelu Federated Byzantine Agreement. Ten funguje na principu, že ověřovatelé sami si určují, komu budou věřit a tímto způsobem vytvářejí skupiny, ve kterých je vzájemná důvěra, že budou jednat legitimně a nestane se zde podvod.

Na Stellaru lze rovněž spustit ICO nebo vyvíjet decentralizované aplikace (DAPPS). Velkou výhodou u vývoje DAPPS je široká podpora známých programovacích jazyků, jako je například Java, JavaScript, Ruby nebo .NET.

Mezi prvními projekty spuštěnými na Stellarové síti je projekt SmartLands (SLT).

Posledním zajímavým konceptem jsou decentralizované směnárny, které na Stellarové síti fungují. Jedna taková decentralizovaná směnárna je například StellarX.

Jak funguje kryptoměna Lumen (XLM)

Konečný počet Lumenů je nastaven na 100 miliard. Lumen však podléhá také fixní inflaci ve výši 1 % za rok, které je vypočítáno právě z těchto 100 miliard. Proto každý rok vznikne 1 miliarda nových Lumenů, které připadnou přímo uživatelům v síti.

Účastníkům v síti, kteří získají dostatečný počet hlasů od ostatních členů v síti (například proto, že dobře plní svou práci a jsou důvěryhodní), přichází pravidelně určitý balíček Lumenů. Lumeny v tomto balíčků pocházejí z:

  • Již zmíněné inflace 1 % za rok.
  • Posbírané poplatky za transakce – když je provedena transakce, tak se „spálí“ 0.00001 Lumenů. Tyto Lumeny však nezmizí, jsou distribuovány zpět účastníkům v síti pomocí těchto balíčků.

Stellar Development Foundation, která postupně uvolňuje všech 100 miliard Lumenů, které vznikly při vzniku sítě, vydala již v roce 2014 prohlášení, že z celkové nabídky Lumenů chce dát:

  • 50 % Lumenů do rukou jednotlivců.
  • 25 % Lumenů do rukou partnerských firem a institucí.
  • 20 % Lumenů do rukou držitelů Bitcoinu a Ripple. Tento podíl zajišťuje Stellar Development Foundation takzvanými „airdropy“, při kterém každý držitel Bitcoinu nebo Ripple může požádat o Lumeny zdarma – tímto způsobem již bylo ve dvou airdropech (říjen 2016 a srpen 2017) rozdáno přes 8 miliard Lumenů.
  • 5 % Lumenů vyhradit Stellar.org na pokrytí provozních a vývojářských nákladů.

V době psaní tohoto článku bylo do oběhu uvolněno již 19.5 miliard Lumenů.

Úloha Lumenů na Stellarové síti

Kryptoměna Lumen (XLM) plní na Stellarové síti hned několik funkcí:

  • Antispam – za každou provedenou transakci se platí poplatek 0.00001 XLM. Tímto způsobem lze aspoň částečně zabránit tzv. DoS útokům. Podstata těchto útoků je v posílání velkého množství falešných transakcí a následného zahlcení sítě.
  • Autenticita peněženek – aby peněženka fungovala, musí obsahovat minimálně 20 XLM.
  • Hlasování v síti – Lumeny mohou být použity pro hlasování, jakým uživatelům přijde balíček s Lumeny (viz výše) nebo pro hlasování o možných změnách v protokolu. Čím více Lumenů, tím silnější hlas.
  • Dodávání likvidity – tzn. pokud neexistuje jiná možnost, jak provést transakci na Stellarové síti (více info dále v textu).

Průběh transakce na síti Stellar

Jak již bylo zmíněno, Stellar se soustředí také na vytvoření platebního systému pro mezinárodní transakce. Pokud uživatel z Ameriky chce z dolarového účtu poslat peníze na eurový účet ve Francii, pak v tradičním bankovním systému tato operace zabere cca 2-4 dny a uživatel zaplatí hodně peněz na poplatcích. Jak obdobná platba probíhá pomocí využití Stellarové sítě?

Pomocí Stellaru uživatel odešle platbu v dolarech, která se na eura může přeměnit následujícími způsoby:

  • Peer-to-peer – na Stellarové síti se vyskytuje i vnitřní trh, kde se obchoduje s jednotlivými měnami. Stellar dokáže automaticky najít nejlepší cenu kterou obchodníci nabízí za konverzi dolarů na eura.
  • Pomocí Lumenů (XLM) Lumeny mohou sloužit i jako prostředník transakcí, když je na vnitřních trzích nedostatečná nabídka (např. málo uživatelů nabízí eura za dolary). V tomto případě se dolary smění za Lumeny a ty se následně smění na eura. Záleží na výši částky a současném stavu vnitřního trhu, zda se celá konverze provede přes Lumeny, nebo pouze její část.
  • Několikanásobná konverze – Stellarová síť dokáže automaticky provést několikanásobnou konverzi, v tomto případě se například dokáží směnit eura za dolary způsobem dolar -> libra -> won -> euro.

Po konverzi se peníze odešlou uživateli pomocí operátorů v síti, kteří se nazývají „anchor“ (česky kotva). To bývají většinou peněžní společnosti a uživatel si může sám vybrat, který „anchor“ chce použít pro transfer prostředků.

Kde koupit Lumen?

Lumen lze koupit přímo za dolary na burze Bitfinex nebo Kraken.

Duhou alternativou, jak Lumen koupit, je první nakoupit Bitcoin (například na směnárně Coinbase) a následně jej směnit za Lumen na burze Binance, Poloniex nebo Bittrex.

Jakou peněženku vybrat?

Aby uživatel mohl dostávat Lumeny v rámci balíčků, je důležité, aby své Lumeny poslal z burzy na některou z následujících kryptoměnových peněženek.

  • Nejbezpečnější možností, kde Lumen uložit je hardwarová peněženka Ledger Nano S.
  • Alternativou k hardwarové peněžence je softwarová peněženka Foxlet, která disponuje výborným zabezpečením.
  • Pokud je žádoucí podpora více zařízení, pak přijde vhod peněženka Stargazer, která podporuje jak PC, tak i mobilní zařízení se systémem Android.
  • Nejlepší peněženkou dostupnou na zařízení se systémem iOS je Lobstr.
  • Pravděpodobně nejspolehlivější webovou peněženkou je Astral.

Má Stellar potenciál?

V době psaní článku je Stellar na 5. příčce kryptoměn podle tržní kapitalizace dle serveru Coinmarketcap.com. Zajímavé partnerství s firmami a stále nové a nové projekty přicházející na Stellarovou síť jsou dobrým indikátorem toho, že Stellar je zcela jistě zajímavý a ambiciózní projekt. Jako jeho největší konkurenti se zatím jeví Ripple a OmiseGo.

Poslední aktualizace: 05. 12. 2018