Menu
Čína prohlásila bitcoin transakce za nezákonné, cena bitcoinu ihned reagovala

Čína prohlásila bitcoin transakce za nezákonné, cena bitcoinu ihned reagovala

3 minuty čtení

Centrální banka v Číně prohlásila všechny transakce provedené kryptoměnou jako nezákonné. Bitcoin na tuto událost okamžitě reagoval propadem. V důsledku nově ilegálních transakcí se jeho cena propadla téměř o 8 %.

Čínská centrální banka prohlásila, že veškeré kryptoměny (populární bitcoin, tether a další) jsou nezákonná a jakožto ilegální platidla nesmí být v oběhu. Čína tak vyhlásila pomyslnou válku kryptoměnám.

Kurzy třech momentálně největších kryptoměn na tuto situaci reagovaly velkým poklesem. Pro bitcoin to znamenalo následující: ze 42,5 tisíce amerických dolarů se jeho cena propadla na 41,5 tisíce. Ethereum zároveň klesla z více než 3 100 dolarů na zhruba 2 800 dolarů.

Čínská centrální banka již dříve vyzvala finanční instituce, aby přestaly s poskytováním služeb, které jakkoliv souvisí s kryptoměnami. Z celosvětového hlediska je Čína pro kryptoměnový trh důležitá.

Dle expertů se však momentální propad kryptoměn vrátí do normálu. Čínské restrikce tak kryptoměny ovlivní zejména zpočátku. Kroky Číny však v tomto ohledu nejsou zcela nečekané. Peking již dříve podnikl opatření proti těžařům kryptoměn.

 V posledních letech bylo v kurzech kryptoměn možné pozorovat velké výkyvy.
V posledních letech bylo v kurzech kryptoměn možné pozorovat velké výkyvy.

Počet kryptoměn stejně jako jejich uživatelů stále roste. Mezi dalších pět nejpopulárnějších kryptoměn dále patří ethereum, tether, cardano a binance coin. Co dalšího o kryptoměnách je třeba vědět?

Více o kryptoměnách – kde je nakoupit?

V posledních letech bylo v kurzech všech kryptoměn možné pozorovat velké výkyvy. Bitcoin tedy ani zdaleka nepředstavuje jedinou kryptoměnu na trhu. Kromě něj a již zmíněného tetheru existuje ještě celá řada dalších kryptoměn. Mezi ně patří např.:

Kryptoměny se dají považovat za poměrně výhodnou alternativu k tradičním měnám. Mezi hlavní výhody lze zařadit především anonymitu a decentralizaci. V praxi to znamená, že s kryptoměnovou transakcí se nepojí žádné osobní údaje.

Kryptoměny navíc nepodléhají regulaci státu ani žádné jiné instituce. Tuto měnu tedy nelze nijak ovlivňovat ani způsobit její inflaci. S těmito měnami se však pojí i určitá rizika. Jedním z nich je např. skutečnost, že burzy podléhají útokům hackerů.

Na burzách lze s kryptoměnami nejen obchodovat – lze na nich vyřešit také nákup kryptoměn. Kryptoměnové automaty jsou další možností k nákupu bitcoinu a dalších kryptoměn jak  ripple, tron či eos.

Těžba kryptoměn a kde je uložit?

Stále existuje celá řada lidí s mnoha otázkami k tomu, jak doma těžit bitcoin. Jedná se zejména o zájemce o peníze snadno a rychle. Bitcoin a jeho těžba jsou však velmi náročné na spotřebu energie. K těžbě je navíc zapotřebí opravdu výkonný hardware. 

Kryptoměny je možné skladovat různě – lze je uložit například na Crypto kartu. Pro bezpečné ukládání dále slouží tzv. kryptoměnové peněženky. Ať už se člověk rozhodne uložit kryptoměnu kamkoliv, vždy je třeba myslet na to, že v ČR jsou kryptoměny zdaněny.

 Kryptoměny se dají považovat za poměrně výhodnou alternativu k tradičním měnám.
Kryptoměny se dají považovat za poměrně výhodnou alternativu k tradičním měnám.

Další způsoby investice

Kryptoměny představují jeden z mnoha způsobů zhodnocení peněz. Ne všichni však mají o kryptoměny zájem. Jaké další způsoby zhodnocení peněz ještě existují a do čeho investovat?

Zhodnocení peněz se tak ve své podstatě dá rozdělit do dvou velkých kategorií. Jedná se o spoření, které je bezpečnější, avšak přináší menší výnos. Dále se pak jedná o investici, která je sice riskantnější, avšak investor se může těšit z vyššího výnosu.

Více o kryptoměnách a dalších způsobech zhodnocení peněz přináší např. portál Vpenize.cz.

Poslední aktualizace: 23. 10. 2021