Menu
Kolik si vydělá student v zahraničí?

Kolik si vydělá student v zahraničí?

5 minut čtení

Různorodost studentských brigád v zahraničí je opravdu nekonečná. Jde především o sezónní charakter prací, jelikož jde o brigády na léto. Za kolik však bude student pracovat a hlavně, kolik si skutečně vydělá peněz?

Závisí na druhu práce, kterou student ve zahraničí vykonává. Někteří mohou vydělávat poměrně vysoké mzdy, zatímco jiní mohou vydělávat mnohem méně.

Ve světě existuje mnoho možností pracovních příležitostí pro studenty ve zahraničí, včetně práce s dočasnou dobrovolnickou pomocí, pracovních programů, stáží a spolupráce v zahraničních školách.

Student si může vybrat ze široké škály prací. Vše začíná u uklízení, praní, čištění, mytí nádobí, starání se o děti, starání se o trávu, zahradu či trávník až po obsluhu atrakcí, plavčíky, práci za kasou, práci ve fastfoodu, restauraci, v národním parku či práci na golfovém hřišti.

Práce v zahraničí pro studenty

Sezónní brigády v zahraničních letoviscích

V letním období jsou mnohá turistická letoviska vybavená pracovními možnostmi, které by se mohly hodit studentům hledajícím brigády v zahraničí. Sektory jako je stravování, ubytování, uklízení, kulturní turistické aktivity apod., často poskytují letní pracovní pozice, které mohou studenti využít k vylepšení svého životopisu a vyhlídek na budoucnost.

Stáže v zahraničí

Studenti se mohou obracet na různé obchodní partnery a impéria, kteří poskytují stáže v zahraničí. Stáže jsou užitečné z hlediska získání pracovních a mezinárodních zkušeností. Mohou přinést studentům mezinárodní ocenění, která jim můžou pomoci získat dobrou práci a dostat se do různých profesních odvětví po dokončení vysokoškolského studia.

Mezinárodní dobrovolnictví

Mezinárodní dobrovolnictví je dalším úžasným způsobem, jak studenti mohou získat pracovní zkušenosti a cenný nadhled. Studenti mají možnost si vybrat z celé řady nevládních organizací, vládních agentur a konzultačních společností, aby získali dobrovolnickou brigádu v zahraničí.

Sezónní letecké práce

Existuje mnoho leteckých společností a dalších společností podnikajících v leteckých službách, které poskytují sezónní pracovní místa pro studenty. Tato pracovní místa se týkají jak manuálních, tak administrativních pozic a prodloužení pracovního pobytu umožňuje studentům kombinovat kariérní cestování se studiem a životem.

Platové ohodnocení

Platové ohodnocení brigád v zahraničí se liší podle destinace, oboru a typu práce. Některé pracovní pozice jsou placeny konkrétní hodinovou mzdou. Brigádníci mají také možnost využívat řadu výhod, jako je navyšování platů, ubytování a dovolená.

Vždy je však důležité si ověřit podmínky pracovní smlouvy a upřesnit si platové ohodnocení ještě před podepisováním.

Ta tam je doma, kdy se za léto daly vydělat velké peníze a student přijel jako boháč zpět do Čech. To už vzhledem k vývoji dolaru i eura příliš nejde.

Vydělat se rozhodně dá, ale je nutné často i sebezapření. Nebude to „dovolená“ za desetitisíce, ale každý dolar či euro budou těžce vydělané peníze.

V praxi to vypadá tak, že zaměstnavatel nabízí, co možná nejmenší možnou mzdu. Pro nás může jít zhruba o 100 či 150 na hodinu, takže v porovnání s možnostmi brigád v ČR podstatně vyšší částky, avšak je třeba zohlednit i ubytování, stravu a cestovné.

Pokud člověk neplánuje skutečně tvrdě a dlouho pracovat, bude rád, pokud nakonec uhradí alespoň původně vynaložené náklady. Ale vždy záleží na dané zemi, přístupu a možnostech.

Po Evropě nejsou náklady na cestovné tak výrazné a při dobré práci si student přijde na opravdu dobré peníze. Na druhou stranu Amerika nabízí vyšší prvotní náklady, ale celou řadu prací a doplňkových prací, které je často velice snadné skloubit.

Nejlépe placené brigády

Nejlépe placené brigády v zahraničí nejsou vždycky ty nejpodřadnější a fyzicky náročné. Dnes si mohou studenti zkusit pracovat i na významnějších pracovních pozicích a získat tak cenné zkušenosti se kterými se v životě neztratí.

Patří sem:

  • práce na letišti
  • práce v kuchyni
  • recepční služba
  • animace
  • pokladní
  • práce ve finančnictví
  • jiné manuální práce

Práce na letišti může být velmi dobře placená. Nejvyšší platy často překračují 50 USD za hodinu. Práce na pokladně a animace se obvykle řídí místními tarify. Práce v kuchyni, řezníci a kuchaři, mají obvykle třetinový nebo čtvrtinový národní průměr. U recepčních jsou platy velmi dobré, záleží na zaměstnavateli.

Státy, kde si studenti vydělají pěkné peníze jsou evropské i neevropské.

Mezi ty evropské patří: Německo, Velká Británie, Švýcarsko, Rakousko, Chorvatsko, Nizozemsko. Za velkou louží se dobrými platovými podmínkami může chlubit Kanada, USA, Japonsko, Austrálie.

Proč vycestovat?

Tuto otázku si určitě položí na začátku každý student.

Spíše by měla znít otázka, proč nevycestovat?

Student přes léto nemá žádné závazky, škola ho netíží. Proč si nejet vylepšit své jazykové dovednosti do jiného státu, poznat nové lidi, získat zkušenosti ať už pracovní, tak i životní.

Cestování je skvělý způsob, jak poznat nové věci, dozvědět se o různorodých kulturách a nástrojích, vidět a zažít nezapomenutelné zážitky, získat zkušenosti a poznat nové přátele. Cestovat umožňuje lidem obdarovat se drahocennými vzpomínkami a rozšířit si obzory, a nezáleží na tom, kam jedou, protože i krátký výlet do nové vesnice může mít stejný dopad.

Cestování také dává jedinečnou příležitost otevřít oči a získat nový pohled na celý svět a lidi, kteří jsou kolem. Každá oblast světa má svou vlastní kulturu, tradice, historii a další atributy, které vytváří jinou, úžasnou atmosféru pro každého cestovatele.

Takové 4 měsíce v Americe člověka docela změní a po návratu na tom není rozhodně hůře. Navíc každá země skrývá celou řadu památek, pamětihodností, úžasných míst, která třeba už jindy člověk nenavštíví.

Byla by škoda si nechat ujít takovou možnost pracovat v zahraničí jen tak na zkoušku. Kdo ví, třeba to bude právě taková práce, kterou student vždy chtěl dělat a po škole zamíří na stejné místo na trvalo.

Navíc jazykové znalosti, které za několik měsíců v zahraničí student nasbírá, se budou i s danou brigádou velice dobře vyjímat životopise či při žádosti o budoucí zaměstnání.

Je třeba světu ukázat, že dotyčný má zkušenosti s prací v zahraničí a to velice významného charakteru. Letní brigáda v zahraničí nikdy nikomu neuškodila.

Jak to bude v budoucnu?

Budoucnost brigád v zahraničí bude záviset na místních trzích práce a dostupnosti volných pracovních míst v cílových zemích. Dá se očekávat, že odvětví, jako je odběr dat, online vzdělávání a hraní her, budou představovat větší příležitosti k práci pro brigádníky.

Také bude stále více možností využití moderních technologií k podnikání a vzdělávání, což usnadňuje větší mobilitu práce v zahraničí. Díky vyšší poptávce po profesionálních službách v poslední době se také nároky na pracovníky zvyšují a příležitosti k práci se tak stávají rozmanitějšími.

Poslední aktualizace: 05. 02. 2023